2012 Gruodžio 13

Metų populiariausieji: nuo “greitojo maisto” akims ir ausims iki įspūdingų šedevrų

veidas.lt


Gruodžio vidurys – puikus metas apžvelgti, kas šiemet Vakarų rinkoje buvo “ant bangos”: ką europiečiai ir amerikiečiai skaitė, ko klausėsi, ką žiūrėjo. Ir kas iš viso to patiko.

Dar visai neseniai atrodė, kad J.K.Rowling knygos apie Harį Poterį pasiekė knygų populiarumo viršūnę, ir šios autorės jau niekam niekada nepavyks aplenkti. Tačiau atėjo 2012-ieji, o su jais ir nauji rekordai.
Lig šiol menkai žinota telenovelių rašytoja EL James tėškė tris erotinius romanus “Fifty Shades of Grey”, kurių pavadinimą galima versti ir kaip “50 Grėjaus atspalvių” (nes tokia yra pagrindinio herojaus pavardė), ir kaip “50 pilkos spalvos tonų”. Pamatysime, ką nuspręs Lietuvos vertėjai, mat ši knyga šiuo metu kaip tik verčiama į lietuvių kalbą.
Tikėkimės, Lietuvos moterys nepuls šių knygų ryti su tokiu apetitu, kaip britės ar amerikietės: šioms nė motais, kad kritikai kiekviena proga primena, kad EL James romanai – reto prastumo. Talžomas tiek lėkštas jų turinys (drovi filologijos studentė, viliodama jauną milijonierių, virsta tikra liūte), tiek skurdi rašytojos kalba (vienoje knygoje daugiau nei šimtą kartų kas nors vis nurausta, prikanda lūpą ar kažką sušnabžda). Tačiau vien Didžiojoje Britanijoje šių knygų jau nupirkta per 6 mln. – daugiau nei J.K.Roling kūrinių, kurių šalyje iki šiol įsigyta 5,3 mln.
Tiesa, iki pasaulinio rekordo EL James dar toloka – kol kas parduota apie 60 mln. trilogijos kopijų, o, pavyzdžiui, bendras Hario Poterio knygų tiražas viršija 450 mln. Pati rašytoja savo knygų sėkmę vadina pritrenkiama, bet sumaniai tuo naudojasi. Pavyzdžiui, visai neseniai ji sudarė savo mėgstamų klasikinės muzikos kūrinių rinkinį, pavadino jį taip pat kaip pirmąją trilogijos knygą ir atidavė įrašų leidybos kompanijai. Jau kitą savaitę albumas pateko į ketvirtą populiariausių Amerikoje klasikos albumų vietą ir laikosi ten beveik mėnesį.
Pasipelnyti iš EL James fenomeno skuba ir kino pramonė. Teisės pagal trilogiją statyti kino filmą siekė “Warner Bros.”, “Sony Pictures”, “Paramount” ir Marko Wahlbergo prodiuserių kompanijos, bet laimė nusišypsojo “Universal Pictures” ir “Focus Features”, kurios, kaip teigiama, šiuo metu jau rūpinasi aktorių atranka. Manoma, kad vos pasirodęs didžiuosiuose ekranuose filmas iš karto viršys visus lankomumo rekordus ir uždirbs iki milijardo JAV dolerių.
Gerai bent tiek, kad visuotinis pamišimas dėl šios autorės kūrybos nereiškia, jog skaitytojai ir filmų mėgėjai nusisuko nuo vertingesnių kūrinių.

Tarp populiariausių – keletas perliukų
Nors knygų trisdešimtuke yra dar kelios “popsinės” ar “bulvarinės” knygos, šalia jų – ir labai rimti kūriniai. “Nuo laiko išbandymus įveikusių klasikos kūrinių ar kelionių į žmogaus pasąmonę iki skandalingą tiesą atskleidžiančių politinių biografijų”, – taip populiariausias šiemet knygas apibūdina literatūros portalo “Author Attic” redaktorė Lucy Cait.
Beje, ko gero, skandalingiausia tarp populiariausiųjų – rugsėjo 11-ąją išleista Marko Oweno slapyvardžiu prisidengusio buvusio Pentagono kario knyga apie Osamos bin Ladeno nužudymą “No easy day”. JAV gynybos departamentas knygos autoriui, buvusiam laivyno specialiųjų pajėgų nariui, jau grasina baudžiamąja byla, nes atskleisdamas O.bin Ladeno nužudymo smulkmenas jis pažeidė sutartis, kuriomis pažadėjo neišduoti kariuomenės paslapčių.
Bet labiausiai specialiąsias tarnybas ir Baltuosius rūmus siutina tai, kad autorius knygoje paneigia oficialius pranešimus apie tai, kas įvyko per reidą O.bin Ladeno namuose.
Susipažinus su 30 populiariausių šių metų knygų recenzijų labiausiai skaityti norisi tryliktoje vietoje likusį Gillian Flynn kūrinį “Gone Girl”. Tai knyga, kurią kritikai vertina kaip sudėtingiausią šiemet pasirodžiusį psichologinį romaną ir kurios autorę už siužeto konstravimą lygina su Alfredu Hitchcocku.
Beje, legendinis režisierius A.Hichcockas, pasaulį palikęs prieš tris dešimtmečius, šiemet prieš savo valią buvo įpainiotas į skandalą, kilusį kino pramonėje. Žinoma, joks jo paties filmas į žiūrimiausiųjų sąrašus negrįžo, tačiau A.Hitchcockas tapo pagrindiniu BBC/HBO pastatytos dramos “The Bird” (“Paukštis”) herojumi. Filme teigiama, esą filmuojant “Paukščius” šios legendinės kino juostos režisierius A.Hitchcockas seksualiai priekabiavo prie pagrindinės filmo aktorės Tippi Hedren.
Dėl tokio naujosios dramos siužeto labai pasipiktino režisieriaus dorovingumu neabejojantys gerbėjai, bet net ir kilęs šurmulys filmui nepadėjo prasibrauti į dideles auditorijas pritraukiančias kino sales. Jose, kaip ir ankstesniais metais, vyravo specialieji efektai, blogiukai gerai ištreniruotais raumenimis ir niekaip iš ekranų nesitraukiantys tamsos riteriai.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-50-2 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...