2012 Birželio 10

Mėnulio evoliucija: 4,5 mlrd. metų per 3 min.

veidas.lt


Minėdamas 1 000 dienų orbitoje sukaktį, kosminio zondo „Lunar Reconnaissance Orbiter“ (LRO) mokslininkų kolektyvas sukūrė du neilgus, tačiau įspūdingus filmus apie Žemės palydovą Mėnulį. Viename iš jų per trejetą minučių pademonstruota dangaus kūno evoliucijos eiga, pradedant pirmosiomis Mėnulio egzistencijos dienomis.

Vaizdo siužete pavaizduotas ir galingas susidūrimas su kosminės uolienos luitu, po kurio pietiniame Mėnulio ašigalyje susiformavo Pietinio poliaus-Eitkeno baseinas (angl. – “South Pole-Aitken Basin”).

Po to Mėnuliui teko išgyventi Vėlyvąjį intensyvių bombardavimų laikotarpį, kurio metu Mėnulio paviršių suvarpė aibė smulkesnių meteoritų ir asteroidų, vyko intensyvūs vulkanizmo procesai. Tiesa, galbūt apmaudu, jog NASA Goddard kosminių skrydžių centro filme Mėnulio evoliucija demonstruojama tik nuo to momento, kai jį sudaranti uolienų masė jau buvo susijungusį į rutulį – rutulio susiformavimo priešistorės (hipotezės apie Žemės susidūrimą su Marso dydžio planeta Tėja) filmo autoriai nusprendė neliesti.

Filme nėra gvildenama ir dar viena hipotetinė prielaida apie du aplink Žemę skriejusius ir vėliau galimai susidūrusius mėnulius, teoriškai paaiškinanti, kodėl tamsiosios Mėnulio pusės kraštovaizdis yra nepalyginamai labiau raižytas nei lygumomis nuklota vidinė palydovo pusė. Tiesa, į pastarąjį klausimą daugiau atsakymų pateikti gali prieš keletą savaičių duomenis kaupti pradėjusi misija GRAIL.

Antrajame vaizdo siužete kviečiama pasižvalgyti po topografijos aspektu įdomiausius Mėnulio kampelius, tarp kurių – ne tik įspūdingiausi krateriai, bet ir „Apollo“ misijų artefaktai bei žmogaus akiai iš arčiau niekad nematyti tamsiosios Mėnulio pusės objektai.

technologijos.lt

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...