2010 Balandžio 24

Vitaminai

Mažas grūdelis – didelė jėga

veidas.lt

"Veido" archyvas

Pavasarį, kai organizme išsenka vitaminų ir mineralinių medžiagų atsargos, jas būtina kuo skubiau papildyti. Mat pradės kibti ligos, jausitės išsekusi ir pavargusi. Iš kur pasisemti stiprybės, kol dar nėra jokių šviežių daržovių?

Jėga ir energija iš želmenų

Želmenų sultys stiprina imunitetą, regėjimą, valo ir atjaunina organizmą, suteikia energijos


Sveikuoliai kiekvieną pavasarį natūralių vitaminų ir energijos semiasi iš įvairių grūdų daigelių – želmenų sulčių. Kodėl ir jums nepabandžius? Želmenyse yra visų organizmui reikalingų medžiagų. Manoma, kad jie net 20 kartų maistingesni už daržoves. 50 ml želmenų sulčių prilygsta 890 g įvairių daržovių. Mat sėklai dygstant tiek kartų joje padaugėja vitaminų. Be to, dygimo metu grūdas turi labai daug energijos, kurią perduoda mūsų organizmui.

Vitaminų bomba. Želmenyse ir šviežiose jų sultyse gausu vitaminų A, B, B12, C, E, K, aminorūgščių, ląstelienos. Taip pat folio rūgšties, kalcio, kalio, geležies, magnio, fosforo, natrio, cinko. Tad geriant želmenų sultis iš organizmo išsivalo teršalai, sustiprėja imuninė sistema, atsparumas įvairioms ligoms, gerėja žarnyno veikla, regėjimas, atjaunėja visas organizmas, žmogus jaučiasi energingesnis. Želmenyse ypač daug chlorofilo, kuris organizme pavirsta hemoglobinu. Tad želmenų sultys – puikus vaistas nuo mažakraujystės.

Daiginti galima visus grūdus: kviečius, rugius, miežius, avižas. Vertingiausios miežių želmenų sultys, antroje vietoje – kviečių ir avižų.

Kaip užsiauginti želmenų

Pirmiausia reikia sudaiginti grūdus. Atrinkite sveikus, nesupelijus grūdus, nuplaukite, užpilkite šaltu vandeniu, indą uždenkite tankiu audiniu arba popieriumi ir palaikykite per naktį. Ryte vandenį nupilkite, vėl uždenkite, kad grūdai neperdžiūtų, ir palikite juos dar 12 valandų dygti. Kai išlįs maži balti daigeliai, grūdus jau galėsite valgyti vienus, berti  į salotas, ant sumuštinių.

Arba auginkite želmenis. Sudaigintus grūdus suberkite vieną šalia kito į dėžutes ant drėgnos 3–5 cm storio žemės. Žeme neužberkite, geriau pridenkite popieriumi arba polietileno plėvele. Sudaiginti grūdai įsišaknija per keletą parų, tada juos nudenkite.  Laistykite, kad žemė visada būtų drėgna. Želmenis auginkite patamsyje, nes kai juos pasiekia tiesioginiai saulės spinduliai, sultys būna aštresnio skonio.

Spaudžiame sultis

Per savaitę želmenys sužaliuoja ir pasistiebia iki 15–20 cm. Tokio aukščio jie patys sultingiausi, tad jau galima spausti sultis. Želmenis nupjaukite, sumalkite mėsmale, o gautą tyrę nusunkite per audinį. Sultis išgerkite iškart, nes pusdienį pastovėjusios jos praranda daug naudingųjų medžiagų. Tiesa, želmenų sulčių skonis nelabai malonus – gana aštrus, primena žolės, taigi prie jo reikia įprasti. Pradėkite gerti po 30–50 g (du tris šaukštus), o kai priprasite, dienos normą galėsite didinti iki 100 g. Želmenų sultis gerkite likus pusvalandžiui iki valgio arba praėjus dviem valandoms po jo.

Reikia jausti saiką

Labai daug želmenų sulčių gerti nereikėtų. Taip organizmą pastiprinti užtenka vieną kartą per metus keletą savaičių. Manoma, kad želmenys turi hormoninių medžiagų – auksinų. Jos stimuliuoja ląstelių dalijimąsi, todėl gali paskatinti piktybinių auglių susidarymą ir atsinaujinimą.

Stebuklinga sėlenų galia

Parduotuvėse galima nusipirkti įvairių produktų su sėlenomis arba sėlenėlėmis. Pavyzdžiui, duonos, bandelių, kūdikiams skirtų mišinėlių ir net manų kruopų. Kuo naudingos sėlenos ir kodėl verta pirkti jomis praturtintus gaminius?

Suteiks energijos ir jėgų. Sėlenos – tai luobelės, liekančios sumalus grūdą. Jos gyvybingiausia grūdo dalis, kurioje susikaupia ypač daug naudingų medžiagų. Sėlenų galima pakramtyti vienų, ypač tinka ryte. Taip tarsi padėsite žarnynui pasiruošti dienos darbui. Be to, įsikrausite energijos, būsite geros nuotaikos. Taip pat tinka jų berti į košes (net ir mažiems vaikams), salotas, sriubas, saldžiuosius patiekalus, natūralų jogurtą, varškę, prieš kepant apibarstyti žuvį, įmaišyti į blynų ir pyragų tešlą. Sėlenos patiekalui suteikia naujo skonio ir praturtina vitaminais (ypač B grupės), skaidulinėmis bei mineralinėmis medžiagomis.

Žarnyno šluota. Sėlenose gausu ląstelienos, kuri gerina virškinimą, neleidžia kauptis riebalams, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje. Jos padeda iš organizmo pašalinti toksinus, todėl dažnai vadinamos organizmo šluota. Žarnyne sėlenos veikia kaip balastinė medžiaga, skatina greitesnį maisto judėjimą bei išmatų pasišalinimą. Padėdamos iš organizmo pasišalinti sunkiesiems metalams ir kitiems teršalams, kartu palaiko gerųjų žarnyno bakterijų gyvybingumą. Sėlenos puikiai tinka, jei kovojate su antsvoriu, mat gana greitai išbrinksta skrandyje ir ilgam suteikia sotumo jausmą.

Populiariausios – kviečių sėlenos. Dažniausiai parduotuvėse galima rasti kviečių sėlenų, tačiau naudingos ir avižų, ryžių, kukurūzų, rugių, žirnių sėlenos. O jeigu ant gaminio etiketės bus užrašyta “su sėlenėlėmis”, vadinasi, jis praturtintas tomis pačiomis sėlenomis, tik labiau susmulkintomis.

Nepakeičiamieji kviečių grūdų gemalai

Gemalai gaunami iš kviečių grūdų branduolio. Tai pačios naudingiausios išgrynintos grūdų medžiagos. Jie daug naudingesni nei sintetiniai vitaminai ar papildai.

Tinka ir mažiems vaikučiams. Gemaluose susikaupia didžiausias kiekis visų grūde esančių riebalų, baltymų, mineralinių medžiagų, fermentų, vitaminų bei polinesočiųjų riebalų rūgščių. Visos šitos naudingos medžiagos gemaluose yra optimaliai subalansuotos, organizmas jas lengvai pasisavina, todėl kviečių grūdų gemalai tinka ne tik suaugusiems, bet ir mažiems vaikučiams. Žiupsnelį gemalų drąsiai galite įmaišyti į dar nė metukų neturinčio mažylio maistą – daržovių ar vaisių tyrelę, kruopų košę.

Gerina virškinimą. Kviečių gemaluose daug vitaminų: A, A1, B1, B2, B6, D, E, PP, mineralinių medžiagų: kalio, kalcio, magnio, geležies, vario, natrio. Tai skaidulinis maistas, todėl saugo nuo aterosklerozės, gerina virškinimą, padeda išvengti vidurių užkietėjimo, aktyvina žarnyno veiklą, suteikia sotumo jausmą.

Tikrasis studentų ir moksleivių maistas. Kviečių gemalai taip pat gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, stiprina nervų sistemą, imunitetą. Gemaluose yra linolio rūgšties, kuri mažina cholesterolio kiekį kraujyje, o fitinas aktyvina smegenų veiklą. Todėl gemalų naudinga valgyti moksleiviams, studentams ir visiems dirbantiems aktyvų protinį darbą. Be to, gemalai gražina ir jaunina odą, suteikia energijos, jėgų.

Ne tik sveiki, bet ir gardūs

Daugelyje parduotuvių galima nusipirkti maistinių kviečių gemalų. Jų geriau nevirkite, kad nežūtų vertingos medžiagos, o dėkite į jau išvirtą košę (tinka visų kruopų košėms  pagardinti), sriubą.  Įberkite žiupsnelį į salotas, papuoškite sumuštinius, įvairius desertus. Galima užberti ant iškeptos mėsos, žuvies, omleto. Taip pat labai skanu valgyti sumaišytus su jogurtu, pienu, pasukomis – skonis primena dribsnių. Tinka šiek tiek įberti ir į vaisių ar daržovių sultis. Gemalai – sveiki ir skanūs, tačiau per parą nereikėtų jų suvalgyti daugiau kaip keturių valgomųjų šaukštų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...