2010 Gruodžio 24

Vaikų išlaikymas

Mažąjį žmogutį auginame – aš ir valstybė

veidas.lt

"Veido" archyvas

Turbūt pastebėjote, kad visi dirbantys ir auginantys mažylį tėveliai turi šiek tiek daugiau teisių nei, pavyzdžiui, bevaikiai ar tie, kurių atžalos jau užaugo. Tiesa, jos nėra labai didelės, bet net ir pati mažiausia pagalba yra pagalba.

1. Kad būtų nustatytas ne visas darbo dienos arba (ir) darbo savaitės darbo laikas, jei esate neseniai pagimdžiusi moteris, maitinate krūtimi savo mažylį ar auginate vaiką iki trejų metų. Tik tokiu atveju gali kentėti jūsų piniginė, nes jums bus mokama proporcingai dirbtam laikui.

2. Nemokamų atostogų iki 14 kalendorinių dienų, jei auginate dar 14 metų neturintį vaiką.

3. Galite nesutikti budėti namie ar darbo vietoje, dirbti poilsio ir švenčių dienomis, dirbti viršvalandžius, naktį vykti į komandiruotę, jei esate neseniai pagimdžiusi moteris, maitinate krūtimi savo mažylį ar auginate vaiką iki trejų metų

4. Negali būti nutraukta darbo sutartis su darbuotoju, auginančiu vaiką arba vaikus iki trejų metų, jei nėra darbuotojo kaltės, o su darbuotoju, auginančiu vaikus iki 14 metų, darbo sutartis gali būti nutraukta tik ypatingais atvejais, jeigu darbuotojo palikimas darbe iš esmės pažeistų darbdavio interesus, pavyzdžiui, kai šis darbuotojas yra ilgalaikėje prastovoje ir nėra galimybės jo perkelti į kitą darbą.

5. Turite teisę prašyti, kad būtų apskaičiuotas papildomas NPD (neapmokestinamasis pajamų dydis) už kiekvieną iki 18 metų (arba vyresnį, jei jis dar mokosi dieninėje bendrojo lavinimo mokykloje) vaiką. Kai mažylis auga su abiem tėvais, šis dydis jiems dalijamas per pusę. Pavyzdžiui, jei šeimoje auga vienas vaikutis, abiem tėvams bus taikomas po 50 Lt papildomas NPD, jei du – po 150 Lt, jei trys – po 250 Lt, jei keturi – po 350 Lt papildomas NPD.

6. Jei auginate du vaikus iki 12 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, jums gali būti suteikta papildoma poilsio diena per mėnesį arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę, o jei auginate tris ir daugiau atžalų iki 12 metų, jums priklausys jau dvi papildomos poilsio dienos per mėnesį arba atitinkamai sutrumpinamas darbo laikas. Nebijokite pasinaudoti šia lengvata – finansiškai nenukentėsite, gausite tiek pat, kiek ir eidami į darbą.

Jei auginate mažylį vienas

Nesvarbu, ar jūs vienas auginate vaiką (vaikus), esate vieniša (-as) mama (tėtis), našlė (-ys) ar išsiskyrusi (-ęs), priteistas išlaikymas ar ne, iki vaikui sueis 14 metų, jums priklauso dar daugiau teisių. Žinoma, su kai kuriomis išlygomis.

1. Ilgesnės kasmetinės atostogos: vietoj įprastų 28 dienų jums priklauso 35 kalendorinės dienos, kurių laiką turite teisę savo nuožiūra pasirinkti patys. Net jei nustatytas ne visas darbo dienos arba darbo savaitės darbo laikas, jūsų kasmetinių atostogų laikas dėl to nesutrumpėja. Tačiau tik tuo atveju, jei jūsų vaikui dar nesuėjo 14 metų (jei neįgalus – 16 metų). Beje, įmonės kolektyvinėje ar darbo sutartyje gali būti numatytos ir ilgesnės trukmės ar kitų rūšių atostogos, kitos lengvatos. Apie kolektyvinėje sutartyje numatytas blogesnes sąlygas, nei jas numato teisės aktai, negali būti nė kalbos. Tokiu atveju jūs galite kreiptis į profsąjungą (jei ji jūsų įmonėje yra) ar kitą darbuotojus ginančią instituciją, kad ši apgintų jūsų teises.

2. Trumpesnis darbo laikas. Jūs galite prašyti, kad jums būtų nustatytas ne visas darbo dienos arba (ir) darbo savaitės darbo laikas, jei auginate vaiką iki 14 metų (ne vieniši tėvai to taip ilgai tikėtis negali).

3. Pirmumo teisė esant galimybei pasirinkti darbo pamainą (tik jei vaikui dar nėra 14 metų).

4. Pirmumo teisė būti paliktiems darbe, jei įstaigoje, kurioje dirbate, mažinamas darbuotojų skaičius, o jūsų vaikui (įvaikiui) dar nėra 16 metų. Žinoma, jeigu jūsų kvalifikacija nėra mažesnė už kitų tos įmonės tos pačios specialybės kolegų kvalifikaciją.

5. Taikomas visas papildomo NPD dydis, t. y. auginantiems vieną vaiką bus taikomas 100 Lt, du vaikus – 300 Lt, tris vaikus – 500 Lt papildomas NPD.

6. Jei mažylis lieka našlaitis, t. y. netenka vieno iš tėvų, jam skiriama pašalpa, kurios dydis apskaičiuojamas individualiai.

Vienas nelygu vienišas

Net jeigu jūs viena (-as) auginate mažylį, dar nereiškia, kad galite save laikyti vienišu tėvu. Beje, šios sąvokos teisinėje kalboje jau net ir nėra. Tačiau būtent šį terminą mes senu įpročiu, kad būtų aiškiau, vartosime, kai vaikui nenustatyta arba nepripažinta tėvystė, t. y. mažylio gimimo liudijimo grafoje prie tėčio pavardės yra brūkšnys. Jei vaiko tėvai nesusituokę, tėvystės pripažinimas turi būti registruojamas mažylio motinos gyvenamosios vietos Civilinės metrikacijos skyriuje, remiantis notaro patvirtintu motinos ir vyro, laikančio save vaiko tėvu, bendru pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo. Tėvystė gali būti pripažinta ir vėliau, po vaiko gimimo įregistravimo.

Beje, jei jūs, būdama vieniša mama, nuspręsite sukurti šeimą su vyru, kuris nėra to vaiko tėvas, anksčiau vartoto vienišos mamos statuso neprarasite. Kas kita, jei šis vyras jūsų atžalą nuspręstų įsivaikinti.

O lengvatos? Jų taip pat, kaip ir vienišos mamos ar tėvo termino, jau beveik nebėra: šalia išvardytų lengvatų tėvams, vieniems auginantiems vaikus, galima pasinaudoti nebent dar viena privilegija – mokėti 50 proc. mažiau už valstybinę ikimokyklinio ugdymo įstaigą. Pavyzdžiui, išsiskyrę tėvai šios lengvatos neturi, mat įstatymas įpareigoja abu tėvus prisidėti prie vaiko išlaikymo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...