2010 Birželio 09

Išlaikymas

Iki kada išlaikome vaikus

veidas.lt

“Su vyru išsiskyrėme, teismas iš jo priteisė 350 Lt išlaikymą dukrai mokėti iki jos pilnametystės. Šią vasarą dukra tapo pilnametė, bet dar nebaigė vidurinės mokyklos (šiuo metu ji mokosi 12 klasėje). Aš netekau darbo, išlaikau mūsų šeimą vien iš bedarbio pašalpos. Tuo tarpu buvęs vyras, dukrai tapus pilnamete, daugiau padėti pinigais mums nesutinka. Girdėjau, kad tėvai privalo išlaikyti savo vaikus iki 24 metų, o ne tik iki pilnametystės. Ar tai tiesa?” – klausia Renata S. iš Kauno.

LR civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų pareiga materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Pilnamečio vaiko išlaikymo pareiga pagal įstatymą tėvams tenka, kai vaikas yra nedarbingas dėl invalidumo, kuris jam dar nepilnamečiui nustatytas, taip pat kai vaikui būtina parama, jis mokosi vidurinių, aukštųjų ar profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose ir yra ne vyresnis negu 24 metų.

Lietuvoje vidurinis išsilavinimas paprastai įgyjamas moksleiviui jau tapus pilnamečiam (18 metų), todėl akivaizdu, kad tėvai turi pareigą materialiai išlaikyti vaiką tol, kol baigsis laikas, per kurį moksleivis gali įgyti vidurinį išsilavinimą. Juk vidurinės mokyklos moksleivis, nors ir esantis darbingas, įprastinėmis užimtumo mokantis sąlygomis negali savęs išlaikyti, nes didžiąją savo laiko dalį privalo skirti mokymuisi, lankyti pamokas, išklausyti nustatytą kursą, skirti laiko namų darbams atlikti.

Be to, pilnametis turi mokytis pažangiai. Pažangų mokymąsi vidurinėje mokykloje liudytų mokinio perkėlimas į aukštesnę klasę turint patenkinamus metinius įvertinimus ar leidimas laikyti brandos egzaminus ir jų išlaikymas.
Teismuose sprendžiant klausimą dėl išlaikymo pilnamečiam vidurinės mokyklos dieniniame skyriuje besimokančiam vaikui yra nustatoma, ar vaikui reikalinga parama (jeigu vaikas turi turto ir savarankiškai gauna pajamų, toks moksleivis negali būti pripažintas reikalingas paramos) ir ar tėvai turi galimybę jam teikti tokią paramą (jeigu tėvai patys reikalingi paramos ar globos, parama vaikui nėra priteisiama).

Panašiomis taisyklėmis teismai vadovaujasi ir spręsdami bylas dėl išlaikymo priteisimo aukštųjų ar profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose besimokantiems ir paramos reikalingiems vaikams iki 24 metų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...