2016 Liepos 29

Parengta bendradarbiaujant su partneriais

Maisto ir gyvenimo skonių dermė pagal A.Eigminienę

veidas.lt

„Salvete City” nuotr.

Rasa VATKEVIČIENĖ

Vos pusantrų veiklos metų – ir jau tarp trisdešimties geriausių Lietuvos restoranų. Taip sėkmingai Vilniuje, Gedimino prospekte, startavo restoranas „Salvete City”, lankytojų ir maisto kritikų širdis užkariavęs išskirtinio skonio modernios itališkos virtuvės patiekalais, aplinka ir kokybišku aptarnavimu.

Žinoma, kiekvieno restorano populiarumo (arba nesėkmės) priežasčių pirmiausia dera ieškoti virtuvėje. O „Salvete City“ virtuvės šefas Antonio Serra – tikras italas, skonio dermės meistras, kurio pagarba patiekalams, jų gamybos procesui primena, kad valgyti – vienas didžiausių gyvenimo malonumų ir džiaugsmų.

Tačiau geras restoranas visada yra ir kai kas daugiau nei virtuvė: tai savita patiekalų ir svetingumo kultūra, požiūrio į svečią ir apskritai į gyvenimą filosofija. Kokia ji?

„Svajonė, kad restorano virtuvėje kurtų ir gamintų tik asmenybės, išsipildė“, – šypsosi restoranų savininkė Alvyda Eigminienė.

Kaip sako lengvo ir estetiško kulinarinio žanro filmo „Šimto žingsnių kelionė“ veikėjai, gyvenimas turi savo skonį. Galima sakyti, kad tinkamiausius „skonius“ savo šeimos verslo restoranams „Salvete Golf“ ir „Salvete City“ A.Eigminienė rinkosi ne vienus metus ir ne vienoje šalyje.

Minčių, koks galėtų būti geras miesto restoranas „pagal Eigminienę“, moteris sėmėsi ir kelionėse po pasaulį, ypač per tuos pusantrų metų, kai palikusi darbą itališko maisto restorane ieškojo naujų veiklos galimybių.

„Restoraną kuria asmenybės: vadovas, virtuvės šefas ir dizaineris darbuojasi išvien.“

Elegantiški, išskirtiniai Norvegijos kalnų restoranai, skonių ir tradicijų turtingi Italijos vyno ūkiai bei restoranai su sava bendravimo kultūra, tarptautinės maisto parodos… Iš kulinarinių įspūdžių įvairovės A.Eigminienei pamažu ryškėjo restorano, kurį norėtų sukurti Lietuvoje, idėja. Įspūdžius papildė unikali anuomet septinto pasaulio restorano „Alinea“ Čikagoje patirtis („Restoraną kuria asmenybės: vadovas, virtuvės šefas ir dizaineris darbuojasi išvien.“), o galutinį pavidalą suteikė pasaulyje ir jau pas mus antrą dešimtmetį plintanti vadinamojo lėtojo maisto (angl. „slow food“) filosofija.

Sėkmingi šeimos verslai Lietuvoje susikūrė išsyk du, be to, papildantys vienas kitą: sodyboje prie Sartų ežero pamažu kūrėsi avių ūkis, o puikioje vietoje – sename istoriniame kaime šalia Vilniaus, Europos centro golfo klube, įkurtas restoranas „Salvete Golf“. „Senos obelys, dar likę namų pamatai. Anksčiau ten gyveno žmonės, – ir jiems buvo gera“, – šypteli pašnekovė. Tokioje vietoje labai tiko puoselėti lėtojo maisto ir svetingumo kultūros idėjas.

Skambus restorano pavadinimas „Salvete“ (lot. „sveikiname jus“) – tai ir pasisveikinimas, ir kvietimas pasisvečiuoti. Tuo metu, kai Lietuvoje vyravo kaimiško interjero užeigos su alumi ir cepelinais, „Salvete Golf“ buvo puiki vieta pristatyti kulinarinėms retenybėms, tradicinei itališkai, Viduržemio jūros virtuvei, patiekalams iš pačių augintos ėrienos.

Baigiantis 2014-iesiems Gedimino prospekte duris atvėrė antrasis restoranas – „Salvete City“, atitinkamai pertvarkytas „Salvete Golf“ valgiaraštis: jis tapo paprastesnis, labiau pritaikytas sportuojantiems lankytojams.

Restoranų koncepcijos pamatas buvo italo Carlo Petrini išpopuliarinti lėtojo maisto judėjimo principai

Restoranų koncepcijos pamatas buvo italo Carlo Petrini išpopuliarinti lėtojo maisto judėjimo principai: skatinti bei remti organinį žemės ūkį ir smulkiuosius gamintojus, puoselėti nacionalines virtuves, maisto produktų įvairovę, ugdyti žmonių skonio pojūtį, supažindinti juos ne tik su gero, kokybiško maisto patiekalais, bet ir su pačiais gamintojais. O svarbiausia – vėl priminti žmonėms, kaip neskubant drauge mėgautis valgymo teikiamu malonumu, džiaugtis receptų ir skonių gausa, bendrauti ir dalytis.

Tačiau įgyvendinti A.Eigminienės svajonę, kad restorano veidą formuotų ryškios asmenybės, buvo sunkiau. „Salvete City“ dirbo puiki, stipri komanda, bet išskirtinio  virtuvės šefo paieškos užtruko. Vis dėlto net ir be virtuvės vadovo „Salvete City“ pamažu labai rūpestingai kūrė savo – modernaus itališko maisto restorano – išskirtinumą. Tai nemenkas šeimos nario, A.Eigminienės dukters Karolinos vyro Eugleno Gjeci nuopelnas.

Patyręs vyno ir italų virtuvės žinovas, daug metų dirbęs garsiuose Florencijos restoranuose, nepailsdamas konsultavo „Salvete City“ restorano virėjus, aiškino ir rodė, kokia turėtų būti patiekalų kokybė, kaip turėtų būti naudojami ir derinami produktai, kad jie sudarytų tą subtilią, elegantišką skonių bei aromatų dermę, būdingą Italijos virtuvei.

E.Gjeci – it šio restorano siela: pasitiks svečius, pabendraus, subtiliai pajuokaus, su išmanymu padės pasirinkti vyną, emocingai papasakos apie patiekalą, sukurs atmosferą, padedančią pajusti ir įvertinti itališkos virtuvės privalumus.

Šilto, išties itališko svetingumo kultūros dalis – ir tai, kad restorano vadovai susipažįsta ir bendrauja su svečiais

Šilto, išties itališko svetingumo kultūros dalis – ir tai, kad restorano vadovai susipažįsta ir bendrauja su svečiais (pas mus tai iki šiol gana neįprasta), be to, panorus kažką sužinoti apie skanautą patiekalą ar tiesiog padėkoti – prie stalelio prieis ir virtuvės šefas.

O bemaž prieš metus restorano virtuvėje įvyko svarbi permaina: pradėjo dirbti ilgai ieškotas virtuvės šefas. Iš Sardinijos kilęs italas Antonio Serra – skonio virtuozas, baigęs prestižinę tarptautinę itališko maisto Gualtiero Marchesi „Alma“ virėjų mokyklą, dirbęs žinomuose prancūzų, anglų, ispanų restoranuose. Tad „Salvete City“ vadovės noras išsipildė: dabar restorane dirba ne tik patyręs kolega, bendramintis, bet ir – ko taip ilgai laukta – dar viena ryški asmenybė.

„Savo komandą jis sugeba mokyti labai elegantiškai. Kai virtuvė dirba ramiai ir užtikrintai – viskas sekasi, ir svečiui drąsiai nešami skanauti netikėčiausio skonio patiekalai. Darnus komandos darbas – be galo svarbus, o juolab puiku, kad drauge kurdami ir dirbdami žmonės patiria džiaugsmą“, – pasakoja „Salvete City“ savininkė.

Europos šalyse patirties sėmęsis A.Serra ne tik žino, kada ir kokie įvairiose pasaulio šalyse uždera grybai, uogos, retesnės daržovės, vaisiai, bet ir geba suderinti jų skonius

Jos puoselėtus lėtojo maisto principus virtuvės šefas pakylėjo į naujas kokybines aukštumas: kūrybingai panaudojamos ne tik vietinės daržovės ir vaisiai, mėsa iš vietos ūkių, bet ir sezoninės įvairių kitų Europos ir pasaulio šalių gėrybės. Tad keturi sezoniniai ir dar kalėdinis valgiaraštis „Salvete City“ restorane – visada ypatingi. Įkvėpimo šaltiniu kuriant valgiaraštį virtuvės šefui neretai tampa kokia sezoninė retenybė: įvairiose Europos šalyse patirties sėmęsis A.Serra ne tik žino, kada ir kokie įvairiose pasaulio šalyse uždera grybai, uogos, retesnės daržovės, vaisiai, bet ir geba suderinti jų skonius.

Antai vasarį A.Serra paprašė užsakyti šviežių usnių lapų. Betgi ne sezonas, dar neauga? Šefas nesutrinka: Sicilijoje jau auga, juk galima atsivežti. Ir atsivežė.

„Kad būtų taip dirbama su skirtingais patiekalais, išgaunant jų skonių dermes, iki šiol teko stebėti nebent itin aukšto lygio užsienio restoranų virtuvėse“, – prisipažįsta A.Eigminienė.

Tad šiųmetis „Salvete City“ žingsnis į geriausių Lietuvos restoranų trisdešimtuką, kurį rinko Gero maisto akademijos, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos bei žurnalo „Geras skonis“ atstovai, – išties pelnytas.

Restoranas jau turi nuolatinių lankytojų, kuriems artimos panašios vertybės: lėtojo maisto, itališkos virtuvės gerbėjai renkasi į degustacines vakarienes, skanauja restorane ruoštų, Italijos bei Lietuvos ūkiuose gamintų delikatesų.

Kokybiškas, puikaus skonio patiekalas suartina, bendra vakarienė prilygsta ritualui, per kurį dalijamasi geromis emocijomis

Kalbėdami apie taip suvokiamą, gaminamą ir patiekiamą rinktinės kokybės maistą, vėl galėtume pacituoti nuotaikingo kulinarinio filmo „Šimtas žingsnių“ veikėjus: „Kiekvienas kąsnelis primena namus.“ Iš tiesų mėgautis taip paruoštais patiekalais galima ir reikia su savais: su šeima, draugais, bendraminčiais. Neskubant. Kokybiškas, puikaus skonio patiekalas suartina, bendra vakarienė prilygsta ritualui, per kurį dalijamasi geromis emocijomis.

Tad „Salvete City“ atributiką neatsitiktinai puošia nedidelė sraigytė – lėtojo maisto judėjimo simbolis, skatinantis neskubėti, būti ramiems, svetingiems, negailėti laiko šeimai, draugams.

Savininkė džiaugiasi, kad restoranas įsikūrė puikioje Gedimino prospekto atkarpoje: aplink gyvenanti akademinė bendruomenė – šviesuoliai, gal netgi šiek tiek prancūziško stiliaus žmonės, atliepiantys restorano atmosferą.

O pačią gero, kokybiško lėtojo maisto skanavimo idėją A.Eigminienė norėtų Vilniuje paskleisti plačiau. Tarkime, galėtų pasiūlyti aukšto lygio aptarnavimą išskirtinių renginių, koncertų, spektaklių lankytojams: per pertrauką žiūrovai pasimėgautų elegantiškose taurėse patiekto vandens ar šampano gurkšniu, neskubėdami paskanautų įdomių, išmoningai paruoštų užkandžių.

„Salvete“ restoranų savininkei įdomu būtų svetingumo kultūrą puoselėti ir jaukiuose viešbučiuose, būtinai – su gardžiais, estetiškai, su išmanymu patiekiamais pusryčiais. Jokių arbatų iš pakelių: raguoliai, uogienė, sviestas, džemas – viskas šviežia ir gardu, pagaminta tam laikui.

„Iš visų ūkio šakų restorano darbo našumas – bene mažiausias: daug rankų darbo, kartais prie vienos lėkštės dirba keturiese. Tad vien naudos, pelno požiūriu tokie sumanymai, paimti po vieną, gal ne visi rentabilūs, tačiau visai kas kita, kai yra keletas viena kitą papildančių veiklos sričių“, – pastebi A.Eigminienė.

Išskirtinį restorano valgiaraštį praturtino unikalūs patiekalai iš Eigminų avių ūkio avienos, ėrienos, paukštienos, pačių užsiaugintų upėtakių

Tai – sėkmingo ligšiolinio verslo patirtis: išskirtinį restorano valgiaraštį praturtino unikalūs patiekalai iš Eigminų avių ūkio avienos, ėrienos, paukštienos, pačių užsiaugintų upėtakių.

„Salvete“ nesiblaško, nesiekia vienadienės mados. Nors valgiaraštis kas keletą mėnesių nustebina naujovėmis, šių restoranų išskirtinumas yra stabili kokybė ir, žinoma, nepamirštama itališkų patiekalų skonių dermė. Savininkės teigimu, taip dirbti sudėtingiau, nes tenka konkuruoti su trumpalaikiais miesto madų šuorais, tačiau jei mėgaujiesi geromis emocijomis, pačiu gyvenimu – verta.

„Salvete City“ Vilnius jau atrado ir įvertino. Tai rodo ne tik garbinga restorano vieta Lietuvos geriausiųjų trisdešimtuke, bet ir džiugus faktas, kad kartą atradę subtilią restorano patiekalų skonių dermę žmonės į jį ateina vėl.

Užs. Nr. VPL1218

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...