2017 Gegužės 24

M.Chodorkovskis vietoj revoliucijos siūlo derybas

veidas.lt

Gegužės 18–19 d. Trakų rajone vyko ketvirtasis Vilniaus Rusijos forumas. Renginyje dalyvavo daugiau kaip šimtas pilietinės visuomenės atstovų, akademikų, politikų, žurnalistų iš Rusijos, Lietuvos ir kitų Vakarų valstybių. Tarp renginio svečių – daug metų kalintas Michailas Chodorkovskis, dukart dėl apnuodijimo ligoninėje atsidūręs Vladimiras Kara-Murza, nužudytųjų Anatolijaus Litvinenkos našlė ir Boriso Nemcovo dukra bei jų bendražygiai.

M.Chodorkovskis savo poziciją, kurią išsakė forume, išdėstė ir feisbuke. Jis pareiškė matąs tris Rusijos ateities scenarijus. Pirmasis – Vladimiras Putinas dalyvauja Rusijos prezidento rinkimuose kitąmet, tampa išrinktas ir pasitraukia 2024 m. ar šiek tiek anksčiau. Antrasis – jis nedalyvauja rinkimuose, tačiau iškelia įpėdinį. Trečiasis – V.Putinas lieka valdžioje iki gyvos galvos. „Antrasis variantas optimalus šaliai, trečiasis siaubingas – tai baigsis perversmu, tačiau abu scenarijai mažai tikėtini“, – sakė M.Chodorkovskis.

Jo nuomone, opozicija turėtų veikti atsižvelgdama į pirmąjį scenarijų. „Svarbiausias dalykas – neleisti, kad autoritarizmas imtų sukti naują ratą. Kad ir kaip juokinga, čia sutampa pragmatiški paties Putino ir šalies interesai. Bet kuris naujas autokratas vargu ar pakęs ankstesnio buvimą. Esant tokiai situacijai perėjimas prie parlamentinio arba bent jau prezidentinio parlamentinio modelio, nudaigoto 1993 m., tampa geriausia išeitimi ir dabartiniam elitui, ir šaliai. Putinas gali išsaugoti rimtą įtaką ir, atitinkamai, neliečiamybę, o Rusija pagaliau gaus šiuolaikinę valstybę. Keista, tačiau rimtu barjeru šiame kelyje tampa ne tik dalies dabartinių iždo vagių nuogąstavimai būti teisiamiems, bet ir dalies demokratinės visuomenės – iš tų, kurie nori juos ten pasiųsti“, – rašo M.Chodorkovskis.

Jis vardija mažai tikėtinus dalykus: „Geras caras – stebuklas. Vadas, kuris užgrobė valdžią ir savanoriškai ją apribojo – stebuklas. Galios centras, kuris nesiremia galia – stebuklas. Stebuklai nutinka, tačiau pasikliovimas stebuklu – silpnas reikalas.“ M.Chodorkovskiui labiau patinka kelių savarankiškų, stiprių politinių organizacijų sukūrimas. Jos turėtų savarankiškai save finansuoti ir turėti savas atramas visuomenėje.

Komentuojantieji M.Chodorkovskio vizijas jau atkreipė dėmesį, kad jis mato Rusijos ateitį kaip Lenkijos 1989–1990 m. Prezidentas (Lenkijos atveju – Wojciechas Jaruzelskis) atstovauja sistemai, premjeras – opozicijai. Tuo panašumai baigiasi, nes M.Chodorkovskis nerekomenduoja opozicijai vienytis į kumštį – kad negąsdintų V.Putino režimo.

Kritikai jau spėjo įvertinti M.Chodorkovskio planus kaip nerealius.

Vilniaus Rusijos forumas rengiamas Užsienio reikalų ministerijai bendradarbiaujant su Rytų Europos studijų centru ir Tarptautiniu rinkimų tyrimų centru nuo 2013 m.„Mums labai svarbu, kad Lietuvoje gali susirinkti tie, kuriems rūpi Rusijos ateitis, ir atvirai apie tai diskutuoti“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...