2010 Rugpjūčio 20

Infekcija

Šiemet Lietuvoje – jau 2 tymų atvejai

veidas.lt

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro laboratorijoje patvirtintas antrasis tymų atvejis šiais metais. Tymais susirgo 53 m. moteris, gyvenanti Šiauliuose. Įtariama, kad moteris tymais užsikrėtė kelionės į Didžiąją Britaniją, Londoną metu. Praėjus penkioms dienoms po kelionės pasireiškė pirmieji simptomai, dar po penkių dienų moteris buvo hospitalizuota. Rugpjūčio 17 d. laboratoriškai patvirtinta tymų diagnozė.

Š. m. rugpjūčio 13 d. patvirtintas pirmasis per dvejus metus tymų atvejis Lietuvoje. Tymais susirgęs asmuo – 20 m. studentas, gyvenantis Kauno rajone. Įtariama, kad asmuo galėjo užsikrėsti tymais, kelionės į Italiją metu.

2002 m. Lietuvoje stebėtas tymų protrūkis, o nuo 2003 m. registruoti tik pavieniai tymų atvejai. Paskutinį kartą tymų atvejis Lietuvoje buvo užregistruotas 2008 m. Lietuvos gyventojai skiepijami tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina.

TymaiI – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos.

Ligos infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymų virusai yra ypač lakūs, todėl nesiėmus specialių priemonių, jie plinta oro srautais pastato ribose: koridoriais, laiptinėmis, ventiliacijos kanalais, instaliacijų šachtomis ir pan. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas “leidžiasi” žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas). Dažnos ligos komplikacijos – kurtumas, aklumas, žarnyno sutrikimai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...