2014 Birželio 20

Lietuviška gija Amerikos miuziklo teatro istorijoje

veidas.lt


Amerika… Niujorkas… Brodvėjaus teatras… Šie žodžiai daug kam asocijuojasi su nuostabiais spektakliais, profesionaliais prodiuseriais, kompozitoriais, dainininkais, choreografais, fantastiškomis scenos techninėmis galimybėmis ir su neregėtai spindinčia prabanga. Vienąkart pabuvojus tokiame teatre, vėl norisi sugrįžti į gyvybingai pulsuojantį pasakiškąjį Brodvėjų…

Tačiau ar kam nors kilo mintis, kas sukūrė tokį nuostabų miuziklo pasaulį, kas padarė pradžią profesionaliajai miuziklų kūrybai, kas tie kūrėjai, kurie stovėjo prie miuziklo ištakų XX a. pradžioje?
Nepatikėsite – tai išeiviai iš Lietuvos broliai Shubertai (Brothers Shubert).

Iš Kudirkos Naumiesčio
XIX a. pabaigoje vyko masinė emigracija iš Rytų Europos į Ameriką, kur atvykėliai tikėjosi geresnio, pilnaverčio gyvenimo ir, be abejo, daugelio lūkesčiai pasiteisino…
Šiuo laikotarpiu Amerikoje kultūrai bei švietimui buvo skiriamas didžiulis dėmesys. XIX a. pabaigoje 30-yje Amerikos valstijų buvo priimtas įstatymas, pagal kurį vaikai nuo 8 iki 14 metų per metus mokykloje privalėjo mokytis nuo 12 iki 16 savaičių. 1900 m. 72 proc. mokyklinio amžiaus vaikų lankė mokyklą.
Gero išsilavinimo siekė ir emigrantai iš Europos. Jie puikiai suprato, kad įgijus išsilavinimą, galima susikurti perspektyvią ateitį ir realizuoti savo svajones. Tarp išeivių iš Rytų Europos buvo daug talentingų ir žymiais tapusių žmonių, kaip kad kompozitoriai Irvingas Berlinas, George’as Gershwinas ar komikas ir populiariosios muzikos atstovas Alas Jolsonas, beje, kilęs iš Lietuvos.
Atsirado ekonominės galimybės steigti teatrus, kviestis užsienio šalių aktorius. Į Ameriką atvykdavo žymūs Anglijos ir Prancūzijos menininkai. Žymioji prancūzų aktorė Sarah Bernardt, kuri gastroliavo Amerikoje, rašė: „Čikaga – tai miestas iš geležies, su geležinkelio traukinių smogu gatvėse, susipynusiais telegrafų laidais, uždengiančiais dangų, bankais, prilygstančiais Luvro muziejui, draudimo kompanijomis, kaip Versalio rūmai. Ten knibždėte knibžda 600 tūkst. gyventojų, kurie pašėlusiai laksto paskui visagalį dolerį.“

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 242014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-24-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...