2011 Lapkričio 16

Finansinės piliečių aferos baigiasi net vyriausybių bankrotais

veidas.lt


Amerikoje, Islandijoje, Graikijoje ir kitose šalyse už finansinio kolapso slypi vos kelių asmenų pavardės.

Konkurencija šiais laikais – visiškai įprastas dalykas, tačiau islandas Bjorgolfuras Thoras Bjorgolfssonas vis tiek yra nekenčiamiausias žmogus šioje nedidelėje saloje. Žmonės negali pakęsti visko, pradedant šio sunkiai ištariamos pavardės savininko sarkazmu ir kreiva šypsenėle, baigiant jo 4 tūkst. eurų kainuojančiu laikrodžiu ir kasdien vis kita prabangia eilute.
B.T.Bjorgolfssonas Islandijoje yra 2008-aisiais šalį ištikusio bankroto simbolis. Savo tautiečiams – 320 tūkst. islandų – jis viename asmenyje įkūnija ir bankininkus, ir politikus, ir skrupulų neturinčius verslininkus, dėl kurių kaltės islandai vieną vakarą nuėjo miegoti tikėdami, kad yra „laimingiausia tauta pasaulyje“, o kitą rytą pabudo pačiame pasaulinės finansų krizės epicentre. B.T.Bjorgsolfssonas – vienas tų, kurie Islandijoje statė bankines piramides ir dar už tai mokėjo sau milijonines premijas.
Naujas dokumentinis danų filmas „Vikingų saga: Thoro sūnus“ pasakoja šio pirmojo Islandijos milijardieriaus šeimos istoriją, kuri prasideda nuo senelio Thoro Jenseno, tuščiomis kišenėmis atvykusio iš Danijos į Islandiją ir per trumpą laiką čia tapusio turtuoliu, bet tai padariusio tikrai ne sunkiu ir juodu darbu. Vėliau „pasižymėjo“ ir senojo Thoro Jenseno sūnus ir būsimasis Bjorgolfuro Thoro tėvas Gudmundssonas, Islandijoje tapęs bankroto pradininku. Aštuntajame dešimtmetyje, kai jo berniukas neturėjo nė dešimties, jis buvo nuteistas „už kūrybiškumą“: Gudmundssonas sukūrė, o vėliau tyčia bankrutuoti privertė laivų kompaniją „Hafskip“. Tačiau ir išėjęs iš kalėjimo nesnaudė: 2002-aisiais iš valstybės nusipirko kontrolinį banko „Landsbanki“ akcijų paketą. Priminsime, kad tai – vienas iš trijų 2008-aisiais bankrutavusių Islandijos bankų, į prarają nusitempusių visą Islandijos ekonomiką.
Prie to nemažai prisidėjo ir jaunasis Bjorgolfuras Thoras, tuo metu vystęs įtartiną alkoholio ir farmacijos “biznį”. Pernai Islandijos valdžios atstovų paskelbta ataskaita po dvejus metus trukusio tyrimo – negailestinga nei tėvui, nei sūnui. Joje kalbama, kaip abu veikėjai ėmė paskolas iš jiems patiems priklausančio „Landsbanki“ banko, o už šiuos pinigus supirkinėjo jų pačių valdomų kompanijų nekilnojamąjį turtą.
Bjorgolfuro Thoro darbeliai sulaukė ir didelio pasaulio žiniasklaidos dėmesio. Štai „The Guardian“ straipsnyje plunksnos kedenamos jo valdytoms bendrovėms Rusijoje, „Die Welt“ pasinaudojo anoniminiais šaltiniais atsekdamas Bjorgolfuro Thoro sąsajas su Rusijos mafija, o „Euromoney“ išspausdino išsamų straipsnį apie šio islando finansinius nusikaltimus, vykdytus po sąžiningo „Landsbanki“ savininko priedanga.

Kiekvienoje šalyje – savi „Madoffai“

Ši islandiškoji saga verčia patikėti, kad polinkis sukčiauti ir kitų sąskaita susikrauti milijonus kartais būna užkoduotas genetiškai ir perduodamas iš kartos į kartą. Juk panašus pavyzdys – ir dabar kalėjime dienas leidžiantis buvęs spekuliantas Bernardas Madoffas, Amerikoje sukūręs vadinamąją „Ponzi“ schemą, dabar laikomą didžiausia afera JAV istorijoje, nes jos padaryti nuostoliai siekia apie 50 mlrd. JAV dol. Kaip ir Thoro Bjorgolfssono atveju, B.Madoffo talkininkai irgi buvo artimiausi giminaičiai: pirmiausia šiam buvusiam akcijų biržos NASDAQ vadovui įgyvendinti stulbinamo masto aferą padėjo jo krikšto tėvas, o vėliau aferas ėmė vykdyti ir milijonieriais tapę abu B.Madoffo sūnūs: Andrew ir Markas, pastarasis po tėvo suėmimo 2008-aisiais nusižudė.
Nekyla abejonių, kad B.Madoffas ir jo šeima nemažai prisidėjo prie didžiųjų Amerikos bankų griūties, tad iš esmės ir Amerikos ekonomikos kolapsą iš dalies galima pavadinti savotišku „šeimos nuopelnu“. Be to, „Madoffo piramidė“ tiesiogiai pakenkė ir Europos šalims. Pavyzdžiui, bankas „Dexia“, kurį Belgijos, Liuksemburgo ir Prancūzijos vyriausybės šiemet nuo bankroto gelbėjo antrą kartą per trejus metus, dėl B.Madoffo vykdytų machinacijų prarado milžiniškas sumas.
Beje, tokių madoffų būta įvairiose šalyse, taip pat ir Graikijoje. „Išskirtinis klastotojas, patyręs manipuliuotojas, sugebantis įtikinti net sumaniausius klientus“, taip Graikijos policija pernai apibūdino pirmąją graikišką B.Madoffo versiją, – Graikijos pilietį, kurio tapatybę teisėsauga saugumo sumetimais vis dar slepia. Atskleidžiamos tik kelios nuotrupos, leidžiančios spėti, kad šis pilietis – vienas tų, kurie bankrutuojančioje šalyje sugebėjo tapti milijardieriais apgaudinėdami ne tik klientus, bet gali būti, kad ir nacionalinį banką. Graikijos laikraštis „Katimerini“ skelbia, kad ši istorija prasidėjo 2003-iaisiais, kai Atėnuose įsikūrusiame JAV investicinės bendrovės padalinyje dirbantis konsultantas patikliems klientams ėmė siūlyti investuoti pinigus į užsienio vertybinius popierius, meluodamas apie tų akcijų pelningumą, o iš tiesų pats savinosi klientų pinigus.
Tačiau šis graikas – ne vienintelis toks gudruolis šioje dabar skęstančioje šalyje. Vien per pastaruosius metus pranešta apie dar keturis asmenis, vykdžiusius panašias machinacijas. Apie panašius pavienių asmenų ir jų artimųjų vykdytus didžiulius finansinius nusikaltimus pranešama ir Šveicarijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Belgijoje, tad iš esmės savų madoffų turi beveik visos šalys.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...