2015 Gegužės 11

Lietuva – nepakančiausia alkoholiui visoje ES

veidas.lt

Seimui liko vienintelis balsavimas, kuriuo nuo šių metų lapkričio siūloma uždrausti alkoholį vartoti žmonėms iki 20 metų. Antradienį Seimas  po svarstymo pritarė atitinkamoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, už kurias pasisakė 42 Seimo nariai, prieštaravo 12, o susilaikė 18 parlamentarų.

Jeigu Seimas priims pataisas, asmenims iki 20 metų būtų draudžiama ir vartoti, ir turėti bet kokių alkoholinių gėrimų, o prekybininkams – draudžiama juos parduoti.

Be to, tai bus griežčiausia alkoholio pardavimo jaunimui tvarka visoje Europos Sąjungoje. Nors daugelis valstybių riboja arba draudžia alkoholio pardavimą vaikams ir jaunimui, nė vienoje ES šalyje alkoholio pardavimas nėra ribojamas vyresniems nei 18 m. jaunuoliams, o kai kuriose valstybėse alkoholiniai gėrimai parduodami net nuo 16 m. (Portugalijoje, Italijoje, lengvi alkoholiniai gėrimai – ir Vokietijoje, Austrijoje, Nyderlanduose) ar 17 m. (Maltoje). Tiesa, kai kurios ES nepriklausančios Vakarų šalys alkoholio įsigijimui taiko gana vėlyvą amžiaus cenzą. Pavyzdžiui, JAV alkoholio negali nusipirkti jaunesni nei 21, Islandijoje 20, Norvegijoje 20 m. yra riba, nuo kurios parduodami stipresni nei 22 proc. alkoholio turintys gėrimai.

Tiesa, specialistai nesutaria, ar amžiaus, nuo kurio parduodamas alkoholis, vėlinimas yra pati efektyviausia priemonė kovojant su žalingais jaunimo įpročiais. Vis dėlto faktai rodo, kad, pavyzdžiui, nusikaltimų, susijusių su alkoholio vartojimu, drastiškai sumažėja įvedus apribojimus svaigalų pardavimo laikui (pavyzdžiui, nepardavinėjant nuo 22 val.).

Kai kurios šalys taiko dar daugiau ribojimų. Pavyzdžiui, Suomijoje, Švedijoje, Norvegijoje ir Islandijoje galioja valstybės monopolis stipresniųjų (daugiau nei 3,5 proc. alkoholio tūrio) gėrimų prekybai, jie parduodami tik specialiose valstybinėse parduotuvėse.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. sakninis sakninis rašo:

    O kodel nebutu galima visiskai uzdrausti alkoholio pardavinejima lietuvoje? Tie kas gamina alkoholi, kad nenubiednetu ju verslas lai pardavineja uzsienyje. Ir visi zmones lietuvoje gyvensim daug geriau. Ir visas pasaulis mumis zavetusi, stebetusi. Butume tikras autoritetas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...