2011 Rugpjūčio 12

Lietinga ir šilta liepa vartotojus džiugino mažomis elektros kainomis

veidas.lt

Scanpix
Šių metų liepą vidutinė elektros energijos kaina Lietuvos laisvoje elektros rinkoje buvo 10 proc. mažesnė nei birželį ir siekė 15,53 ct už kilovatvalandę (ct/kWh).

Nepriklausomos elektros tiekimo bendrovės “Enefit” atstovų teigimu, elektros kainos mažėjo dėl geros hidrologinės situacijos Skandinavijos šalyse, žemos aplinkos taršos leidimų kainos ir vasarą sumažėjusio elektros energijos vartojimo.

“Šiltas, bet lietingas vidurvasaris lėmė mažesnes elektros kainas vartotojams, tačiau nuspėti tolimesnes tendencijas sudėtinga: iš vienos pusės, hidroeletrinėms vandenį gausiai tiekę sniegynai Skandinavijoje yra beveik ištirpę, todėl jose pagamintos elektros energijos kiekis, o kartu ir kaina, smarkiai priklausys nuo iškrisiančių kritulių. Kita vertus, optimistiškai nuteikia tai, kad prognozuojamas aukštas kritulių lygis ir žemas elektros energijos suvartojimas užtikrins pakankamą vandens lygį užtvankose. Dėl to elektros energijos kainos galėtų mažėti”, – aiškino “Enefit” generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.

Liepą Lietuvoje užfiksuotas vidutinės elektros kainos sumažėjimas taip pat buvo būdingas ir Estijoje bei Suomijoje – kainos šiose šalyse krito atitinkamai 9 ir 13 procentų. Tomis valandomis, kai elektros suvartojimas būdavo mažiausias, dėl sunkiai kontroliuojamos elektros energijos gamybos hidroelektrinėse elektros kaina nukrisdavo netgi žemiau 8,63 ct/kWh ribos. Tai lėmė, kad liepą vidutinė elektros energijos kaina Estijoje buvo 14,85 ct/kWh, o Suomijoje nukrito iki 14,57 ct/kWh.

Elektros pigimą praėjusį mėnesį lėmė ir aplinkos taršos leidimų kainos, kurios liepą buvo mažiausios per daugiau nei 2 metus – vos 41,40 lito už toną. Kainos mažėjo daugiausia dėl neaiškumo, susijusio su tolimesnėmis Europos ekonomikos augimo perspektyvomis ir Graikijos skolų krizės. Tuo tarpu akmens anglies kaina per mėnesį pakilo vos 0,8 proc. iki 304,99 litų už toną. Žaliavinės naftos kainos liepą taip pat šiek tiek augo – nuo 267 litų už barelį mėnesio pradžioje iki 279,95 lito už barelį mėnesio pabaigoje.

Sezoniniai svyravimai

L. Liutkevičius pastebi, kad elektros kainų svyravimai yra neišvengiami ir priklauso tiek nuo sezoninių, tiek nuo ekonominių ir politinių pokyčių, o tiekėjų konkurencija užtikrina geriausią kainą vartotojui. “Pirminiais skaičiavimais daugiau nei 10 tūkst. naujų verslo klientų Lietuvoje nuo 2012 m. sausio 1 d. taps laisvos elektros rinkos dalyviais. Praktika rodo, kad dalis nesuskubs pasirinkti nepriklausomo tiekėjo, o elektros energiją ir toliau pirks iš visuomeninio-garantinio tiekėjo. Analizuodami pastaruosius metus matome, kad garantinio tiekėjo parduodamos elektros kaina vartotojui yra pastebimai didesnė nei vidutinė kaina, kurią moka aktyvūs laisvoje elektros rinkoje esantys vartotojai”, – pastebėjo L. Liutkevičius.

Elektros gamintojai taip pat ieško būdų, kurie leistų sumažinti kainas galutiniams vartotojams investuodami į pigią energiją gaminančių elektrinių statybą. Kitais metais Latvijoje, Valkoje, bus baigta statyti aplinkai draugiška “Enefit” kogeneracinė elektrinė, gaminsianti elektrą ir šilumos energiją. 10 milijonų eurų (34 mln. litų) kainuosianti jėgainė darbą pradės 2012 metais. Tai yra pirmasis tokio pobūdžio “Enefit” motininės kompanijos, didžiausios Baltijos šalyse energetinės bendrovės “Eesti Energia” investicinis projektas už Estijos ribų, tačiau “Enefit” jau pradėjo ir kitų projektų vertinimą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...