2012 Liepos 01

Liepa kine: Betmenas ir Žmogus-voras prieš ledynmečio gyvūnijos pasaulį

veidas.lt

Antrąjį vasaros mėnesį krepšinio aistras malšins neeiliniai Holivudo studijų filmai, kuriuos drąsiai galime vadinti laukiamiausiais komercinio kino reginiais.

 

Dėl sporto renginių olimpinei liepai planuojamos tik aštuonios kino filmų premjeros. Be to, niekam nesinori rizikuoti ir pulti po ketvirtojo “Ledynmečio” ledkalniu. Šio prognozuojamo 2012 m. lyderio ir būsimo čempiono dominavimui intriguojančią alternatyvą pasiūlys tik komiksų milžinų Žmogaus-voro ir Žmogaus-šikšnosparnio mūšis.

 

Daugiau meilės komiksams

Lietuviškai realybei sėkmingas “Keršytojų” skrydis virš 400 tūkst. Lt vėl skatina pagalvoti, ką mums reiškia amerikietiški komiksai. Tas pats “Keršytojų” ansamblis pasaulyje surinko 1,42 mlrd. JAV dolerių (daugiau nei trečdalį sunešė amerikiečiai) ir visų laikų lentelėse saugiai įsitaisė trečioje vietoje po “Įsikūnijimo” ir “Titaniko”. Solidžių lietuviškų pajamų vos pakako užsikabinti ant 200-uko uodegos, nors tiek daug litų neįstengė pakelti nė vienas komiksų superherojus.

Amerika jau ruošiasi naujai revoliucijai ir gegužės rekordų šturmui. Interneto erdvėje ir socialiniuose tinkluose Lietuvos kinomanai neslepia pageidavimų pamatyti “Nepaprastą Žmogų-vorą” ir “Tamsos riterio sugrįžimą”, kurių reklama išsiskiria originalumu ir pribloškia užmojais. Galbūt jau atėjo metas atsikratyti žodžio “komiksas” baimės ir pasimėgauti nerealiais įspūdžiais. Labai gaila, jog Lietuva pernelyg maža, kad kino pramonė pajėgtų išlaikyti bent vieną IMAX kino salę, nes būtent maksimalaus dydžio ekranuose atsiskleis šių superfilmų grožis ir galia.

 

Šiuolaikinio Betmeno eros pabaiga

Kadaise Betmenas mėgavosi populiarumu ir pripildydavo šiandien jau uždarytų kino teatrų sales. Gudrus režisieriaus Christopherio Nolano bandymas sužmoginti komiksų didvyrį Lietuvoje startavo katastrofiškai prastai, nepaisant tarptautinių pagyrų ir šlovės (“Betmenas: pradžia” sudomino vos 7,8 tūkst. žiūrovų).

Nepamirštamas aktoriaus Heatho Ledgerio benefisas pašėlusio Džokerio kailyje “Tamsos riterį” trūktelėjo net iki 29,8 tūkst. parduotų bilietų. Nenuostabu, kad fantastinis veiksmo trileris “Tamsos riterio sugrįžimas” užsitarnavo laukiamiausio 2012 m. filmo reputaciją. Lūkesčių kartelė iškelta į neįmanomą aukštį, bet genialusis Ch.Nolanas jau įrodė, ką gali.

Ch.Nolanas skolinasi iš komiksų puslapių tik herojus ir neesmines detales, o jų likimus rašo savarankiškai, nesilaikydamas nustatytų taisyklių ar autorių reikalavimų. Todėl visi jo filmai apsiginkluoja nenuspėjamumu ir skatina diskutuoti. Tik “Tamsos riterio sugrįžimo” finale išaiškės, ar morališkai ir fiziškai sužlugdytam Betmenui užteks jėgų išsigelbėti iš brutalaus teroristo Beino spąstų.

Bet svarbiausias filmo pranašumas – ambicingi režisieriaus užmojai, žadantys didingą spektaklį. Jis vengė naudoti vizualiuosius efektus kiekviename kadre, ragino aktorius nebijoti sudėtingiausių kaskadinių triukų ir pats pasirinko kur kas sunkesnį kelią, kategoriškai atmesdamas studijos “Warner Bros.” siūlymus filmuoti 3D technologijomis. Kai veiksmo scenai prireikė minios, režisierius nutarė neapgaudinėti žiūrovų ir pakviesti 11 tūkst. statistų.

Ch.Nolanas sėmėsi įkvėpimo ir iš nebyliųjų filmų, siekė išbandyti legendinio Fritzo Lango (“Metropolis”) filmavimo stilių ir svarbiausią dėmesį sutelkė į autentiškumą, kad žiūrovai nedrįstų abejoti, jog viskas atlikta iš tikrųjų, o ne sugeneruota kompiuteriais. “Tamsos riterio sugrįžimas” bus panašus jau ne į komiksinius pasiskraidymus, o į revoliucinį epą ir karinį trilerį.

 

Naujas voras, senas priešininkas driežas

Samo Raimi “Žmogui-vorui 3″ priklauso lietuviškas filmų pagal komiksus lankomumo rekordas (36,7 tūkst. žiūrovų) ir geriausias žinomumas. Ištikimiausių gerbėjų bendruomenė nepatikliai įvertino prieštaringą Holivudo studijos “Sony” sumanymą iš naujo perkrauti Žmogaus-voro mitologiją ir patobulėjusiais įrankiais papasakoti tą pačią istoriją, kurią dar prisimena kone visi komercinio repertuaro lankytojai. Kas gi pageidaus pirkti bilietą į 2002–2007 m. matytas tobulo gėrio kovas su niekšingu blogiu? Fantastinio veiksmo trilerio “Nepaprastas Žmogus-voras” sumanytojams teko verstis kūlversčio, kad maloniai stebindami prisiviliotų jaunesnių žiūrovų.

Didžiausias filmo netikėtumas – režisierius Marcas Webbas labiau pabrėžia romantišką siužetą ir daug laiko skiria meilės istorijai plėtoti. Tai reiškia, kad “Žmogaus-voro” prodiuseriai tikisi “Saulėlydžio” auditorijos paramos ir nelaukia vyresnių žiūrovų dėmesio. Finansiškai sėkmingą trilogiją režisavęs S.Raimi niekuomet nebandė į Žmogaus-voro nuotykių tinklą vilioti merginas, kurių akims sąmoningai parinktas karštas ir žavus aktorius Andrew Garfieldas. Jau paskelbti filmo rėmus sulaužę tikri jausmai partnerei Emmai Stone taip pat primena Roberto Pattissono ir Kristen Stewart porą.

“Nepaprasto Žmogaus-voro” atgimime nesunku įžvelgti Ch.Nolano filmo “Betmenas: pradžia” šešėlį, nes dvigubos asmenybės krizės kamuojamą Peterį Parkerį stengiamasi įtikinamiau paversti realiu žmogumi, kuriam net voratinklio siūlus reikia pasigaminti ir užtaisyti pačiam. Tačiau specialiaisiais efektais ir naujoviška 3D kamerų sistema nufilmuoti nuotykiai vis tiek lieka priklausomi nuo komiksų ir laikosi prisirišę prie Žmogaus-voro legendos. Daugiau reikalaujantiems žiūrovams to bus per mažai, nes esminė filmo ašis kardinaliai nepasikeis ir reklamose linksniuojamas “nepapasakotos istorijos” pažadas neišsipildys. Pačioje pradžioje žinosime, kad Peteris Parkeris įveiks negandas ir išgelbės Niujorką nuo žaliojo monstro teroro.

 

Vėl su Skratu, bet jau be Bako

Lietuviški kino vartojimo papročiai nesikeičia ir neblėstanti mūsų meilė animaciniams nuotykiams neleidžia abejoti šeimyninio filmo “Ledynmetis 4: žemynų atsiradimas” garantuota sėkme. Net neverta gilintis į siužeto turinį, nes pirmoji žiūrovų banga šluos bilietus aklo pasimatymo principu, pasitikėdama anksčiau matytų serijų prisiminimais. Trys režisieriai vaizdingai, ironiškai ir pamokomai dėstys šeimos vertybes, kai puikiai pažįstami ledynmečio eros bičiuliai rūpinsis saviškiais, ieškos meilės giminei pratęsti ir stengsis apsaugoti vaikus nuo piratiškų pavojų.

Belieka vienintelė įdomesnė intriga: ar ketvirtajam “Ledynmečiui” pavyks nuplaukti iki trečiojo aukštumų ir bent kiek pagerinti įspūdingus finansinius rezultatus. Patekti į 3 mln. Lt lygą ir pasivyti “Tado Blindos” užfiksuotus rekordus bus įmanoma su sąlyga, kad ažiotažinio filmo žiūrovai sugrįš po du tris kartus, rekomenduos jį artimiesiems, draugams ir kolegoms. Galutinį rezultatą ryškiai paveiks lietuviškas įgarsinimas ir mūsų aktorių atlikti namų darbai.

Keista žinoti, kad naujausiame tęsinyje nematysime padūkusio vienaakio žebenkšties Bako, neabejotinai įsimintiniausio ir ryškiausio “Ledynmečio 3″ personažo. Jį nepriekaištingai įgarsinęs ir linksmomis improvizacijomis patobulinęs Vytautas Šapranauskas pavertė vaikams skirtą filmuką asmeniniu Šapro šou, kurį gausiai lankė smagių komedijų ištroškę vyresni žiūrovai. Britų komiko Simono Peggo pastangos neįtikino prodiuserių ir scenarijaus autorių, kad lietuviškam skoniui svarbus Bakas nusipelno vietos ant ledkalnio, skrodžiančio jūrų bangas žemyno link.

Iš tiesų norėtųsi, kad dubliažo režisieriui Andriui Rožickui pavyktų įžiebti naują žvaigždę tarp “Ledynmečio” vojažą papildžiusių nematytų begėdžių personažų. Būtų nerealu susipažinti su pirataujančiu godžiuoju orangutanu, turinčiu lietuvišką charakterį.

 

Tie patys uždegantys šokiai

O štai pasirinkus filmą “Šokis hiphopo ritmu. Revoliucija” jokių naujovių laukti neverta. Išmintingi prodiuseriai pavadinime neskaičiuoja pratęsimų kiekio ir vengia žiūrovams priminti, kad šie ketvirtą sykį pirks bilietą į tą patį šou. Identiškai skystas siužetas, vienodi personažai, tradiciniai jausmų testai, nutiražuoti pavojai ir maištingas iššūkis. Šio filmo turinys neturi prasmės ir scenarijaus autoriai nesivargina perrašinėti anksčiau sugalvoto motyvo.

Tiesmukiškus įvykius retušuos neįmanomi šokiai, kūnų plastika, akrobatika, romantiška aistra, uždegantis muzikos ritmas, nepriekaištingai profesionali choreografija ir pagal paskirtį išnaudojami 3D efektai. Neverta kabinėtis prie neprofesionalių aktorių statiškos vaidybos, nes jie buvo atrinkti tik dėl talento šokti ir gebėjimo išpildyti sudėtingas choreografų užduotis.

 

R.Pattisonas prieš R.Pattisoną

Birželio mėnesiui žadėta Davido Cronenbergo vairuojama ekskursija baltuoju limuzinu neįvyko, o platintojai kažkodėl įtikėjo, kad bus smagiau konkuruoti dėl tos pačios auditorijos dviem R.Pattissono vaidmenimis. Atrodo, kad iš “Kosmopolio” ir “Mielo draugo” dvikovos nieko gero nebus. Abu filmai žadėjo atskleisti brandesnį “Saulėlydžio” vampyro talentą, tačiau nedavė aktoriui normaliai atsiskleisti ir įkalino butaforijose. Išgarsintos premjeros Kanuose ir Berlyne tik dar stipriau pablogino padėtį, nes prasti festivaliniai atsiliepimai nepadės siekti trokštamų rezultatų.

Mikliai užgesusius filmus suvienodina nuobodumas, tad Lietuvoje neverta tikėtis gerų atsiliepimų, rekomendacijų ar pageidavimų pamatyti antrą kartą. “Kosmopolio” ir “Mielo draugo” laukia panaši lemtis – dvi savaitės repertuare ir tylus pasitraukimas į seansams nepatogiausią laiką.

 

Tvarkaraštis

Liepos 4 d.

“Ledynmetis 4: žemynų atsiradimas”

Liepos 6 d.

“Tyla sniege”

 

Liepos 13 d.

“Nepaprastas Žmogus-voras”

“Mielas draugas”

 

Liepos 20 d.

“Kosmopolis”

“MS1: kalėjimo griūtis”

“Red Lights”

 

Liepos 27 d.

“Tamsos riterio sugrįžimas”

“Šokis hiphopo ritmu. Revoliucija”

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...