2013 Balandžio 04

Audrius Bačiulis

Leiskime “Žalgiriui” garbingai mirti

veidas.lt


Bandymai gelbėti Kauno “Žalgirį” didžiųjų Rusijos energetikos bendrovių pinigais reiškia visišką moralinį bankrotą krepšinio komandos, kuri kadaise buvo okupantui nenusilenkusios Lietuvos simbolis.

Kol kas Kauno “Žalgirio” garbė išgelbėta, bet tik todėl, kad abi Kremliaus galią įkūnijančios Rusijos energetikos milžinės – “Gazpromas” ir “Inter RAO” – atsisakė sušelpti savo pinigais krepšinio komandą, jau kuris laikas nuolat kamuojamą finansinių nepriteklių.
Pats faktas, kad dabartiniai “Žalgirio” savininkai nuėjo su ištiesta ranka ieškoti komandai pinigų, kaip sakoma Kaune, pas rusus, rodo, jog nebeliko nė šešėlio tos tikrosios lietuviškos dvasios, kadaise vedusios legendinį “Žalgirį” į legendines pergales. O ir pats dabartinis krepšinio klubas nebeturi nieko bendra su ta komanda, kurios šlovėje vis bando pasišildyti įvairaus plauko veikėjai, kurie prisidengę “Žalgirio” vardu siekia susikombinuoti pinigų ar kokių nors privilegijų.
Dabartinei kartai, užaugusiai su šūkiu „mus vienija alus ir pergalės“, sunku suvokti, kas buvo Lietuvai Kauno “Žalgiris” XX amžiaus aštuntąjį devintąjį dešimtmetį. Tai buvo daugiau nei šiaip miesto, tegu ir Lietuvos širdimi vadinamo, krepšinio komanda. Tai buvo netgi daugiau nei Lietuvos krepšinio rinktinė, kaip ją suvokdavome kiekvienas, ypač kai žalgiriečiai žaisdavo su nekenčiamu Centriniu sovietinės armijos sporto klubu. Šį “Amerikos balsas” visiškai teisingai vadindavo Sovietų Sąjungos rinktine ir apie pirmąją, istorinę žalgiriečių pergalę prieš CASK taip ir pranešė: Kauno “Žalgiris” įveikė Sovietų Sąjungos rinktinę. Taip vėliau dešimtmetį trukusios “Žalgirio” kovos su CASK ir būdavo suprantamos – kaip tarpvalstybinės rungtynės, o rungtynės tarp Kauno “Žalgirio” ir Vilniaus “Statybos” – kaip brolžudiška kova, nes savi prieš savus.
Vis dėlto Kauno “Žalgiris” tuomet reiškė dar daugiau: tai buvo gyvas kovojančios, sovietų okupantui nepasidavusios Lietuvos įsikūnijimas. Naujieji partizanai – žaliukai, tik vilkintys sportininkų uniformas. Bet irgi žalios spalvos. Tai, kad komandoje žaidžia tremtinių vaikai, patys gimę Sibire, buvo papildomo pasididžiavimo šaltinis: mūsiškių neima į sovietų rinktinę, nes bijo išleisti į užsienį.
Atsimenu, kokį šoką patyriau, kai dar visiškoje paauglystėje pirmą kartą patekau į Sporto halę ir išvydau, kad ant Kauno “Žalgirio” herbo šalia ąžuolo lapų puikuojasi ir raudona žvaigždė – sovietinės armijos simbolis. Buvau visiškai priblokštas – kaip taip gali būti? Ant mūsų, lietuviškos komandos herbo – rusų (kaip Kaune vadinami sovietai) karinis ženklas?!
Deja, tikrovė buvo tokia – nepaisant senų Kauno ir Lietuvos krepšinio tradicijų, “Žalgiris” buvo įkurtas jau sovietmečiu ir nešiojo ant savo marškinėlių vieną labiausiai nekenčiamų sovietinių simbolių. Tiesa, labai mažytį. Susidarė net įspūdis, kad kuo toliau, tuo labiau “Žalgirio” herbe ąžuolo lapai didėjo, o raudona žvaigždutė – mažėjo. Nors gal tai buvo tik jaunystės laikų optinė apgaulė?
Galiausiai esmė – ne oficialūs simboliai. Svarbu, kokią simbolinę reikšmę “Žalgiriui” ir žalgiriečiams suteikdavo tauta. O ji matė juos kaip priešakinėse linijose besikaunančius karius, ginančius ne komandos, bet tautos garbę ir orumą. Anuomet visiškai oficialiai buvo teigiama, kad “Žalgirio” pergalės kitą dieną gerokai pakelia darbo našumą, o pirmieji masiniai mitingai, kurių sovietinė valdžia nebedrįso išvaikyti, vykdavo Kauno oro uoste, sutinkant su pergale grįžtančius žalgiriečius. Galima drąsiai teigti, kad tuomet, sergant už “Žalgirį” Kauno sporto halėje, gimė būsimojo Sąjūdžio dvasia.
Būtent dėl jame įsikūnijusios kovojančios tautos dvasios, o ne dėl kelių iškovotų Sovietų Sąjungos čempionų medalių tų laikų Kauno “Žalgiris” ir tapo legendinis. Tais laikais nebuvo įmanoma įsivaizduoti, kad lietuvis krepšininkas išvažiuotų žaisti į kokį Maskvos ar Leningrado klubą, lygiai nebuvo galima įsivaizduoti, kad kuriame iš mūsų klubų, ypač “Žalgiryje”, žaistų svetimas, ne Lietuvos krepšininkas. Tai butų buvę tolygu valstybės išdavystei ir perėjimui į priešo pusę. Netgi kai tuomet dar jaunas Rimas Kurtinaitis buvo pašauktas į armiją ir kurį laiką turėjo žaisti CASK komandoje, Kaune jis būdavo apšvilpiamas, nors visi suprato, kad priešo uniformą jis dėvi ne savo noru.
Tačiau laikas eina, viskas keičiasi. Padėjęs Lietuvai išsikovoti nepriklausomybę, Kauno “Žalgiris” tapo viena pirmųjų savo paties pergalių aukų. Nebeliko sovietinio okupanto, nebeliko ir mirtinos kovos krepšinio aikštelėje. Buvusios Lietuvos „spec. pajėgos“ tapo eiliniu komerciniu sporto klubu dideliais turtais pasigirti negalinčioje valstybėje. Lygiai niekas nebekreipė dėmesio ir į komandos sudėtį, joje žaidžiantys legionieriai tapo ne išimtimi, bet norma.
Vis dėlto “Žalgirio” legenda dar gyva, ir buvo nemažai svieto perėjūnų, norinčių pasipelnyti iš šios legendos. O tie, kurie stovėjo prie klubo vairo, jau nebepasižymėjo tuo principiniu kaunietišku lietuviškuoju patriotizmu, kaip senieji vadovai. Taip ir išėjo, kad į ryškiausią pergalę po nepriklausomybės atkūrimo – Eurolygoje – “Žalgirį” atvedė buvęs KGB agentas ir neaiškios kilmės milijonų savininkas Šabtajus Kalmanovičius, mainais gavęs lietuvišką pasą, Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordiną ir galimybę viešai išvadinti garbingus ponus „poniais“. Tai, kad pergalė buvo pasiekta samdytų užsieniečių pastangomis, jau nieko nebestebino: biznis yra biznis, krepšinis – ne išimtis. Kiek pinigų turi – tokius žaidėjus perki, vien iš patriotizmo ar už Lietuvą niekas dabar nebežaidžia, nes krepšininkams reikia mersedesų ir pinigų silikoninėms tralialia mergytėms džiuginti.
Kauno “Žalgirį” iki bankroto privedė gryniausi kauniečiai verslininkai, kurie, spekuliuodami kadaise legendiniu komandos vardu, tiesiog suko savo bizniukus. Jau 2008-ųjų vasarą klubo skolos, kaip skelbta, sudarė 22 mln. Lt, ir niekas nebenorėjo jam nei skolinti, nei investuoti į komandą, kuri kasmet dėl savo europinių ambicijų kainavo didžiulius pinigus, bet nedavė investuotojams jokios naudos – nei kaip būdas reklamuotis, nes krepšinis Europoje populiarus tik tarp Pietų slavų, nei kaip būdas patenkinti savo garbėtrošką, nes paskutinę garsią pergalę Kauno “Žalgiris” pasiekė prieš dešimtmetį. Dabar skolos išaugo iki 25 milijonų, o tikimybė, kad atsiras antras Buratinas, artėja prie nulio.
Pažvelkime tiesai į akis: legendinio “Žalgirio” nebėra, jis išnyko jau prieš du dešimtmečius. Liko tik legenda apie nepriklausomybės kovų legendą, kurią dabar, nusenusią, pabandyta parduoti priešams. Nedarykime “Žalgiriui” gėdos – leiskime legendai garbingai mirti.

Kauno “Žalgiris” buvo gyvas kovojančios, sovietų okupantui nepasidavusios Lietuvos įsikūnijimas. Parduoti jį rusams reikštų parduoti Lietuvos garbę.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (23)

 1. Agne Agne rašo:

  Teisingai ,- MEDZIAI MIRSTA STOVEDAMI !

 2. Anonimas rašo:

  arba sudega tokiu sovietmecio atlieku kaip str.autorius pjaunami!!!!!

  leiskite numirti….ha……tokie zmones pasiduodavo paciais pirmais partizaninio karo metais

  nepykit bet sitokio silpnablauzdiskumo ir paranojos mes nepalaikom!

  lietuvis

 3. Ar Ar rašo:

  tik ne Vainausko mankurtas rašė šį straipsnį?

 4. Nero Nero rašo:

  Gerai, kad tokiu “patriotu” nera daug. Zalgirio pergales pvz siemet ir su visais legionieriais suteikia daugybei zmoniu begale geru emociju, zymiai zymiai daugiau nei kadanors galetu suteikt toks “Veidas”, kuris beje pats prie mirties jau senokai yra.

 5. Man Man rašo:

  Tai net baisu pasidare kad sis zmogelis straipsnio autorius nieko nenusimanydamas rasineja bet ka. Manau geriau jau butu eilini karta patylejes. Jeigu jau nori uzdaryti Zalgiri tai tegul pirmiau su savo statyba issiaiskina, nes ten galai ne ka geresni

 6. M ! M ! rašo:

  Anonimas,Nero,Man,Ar-Jus visiskai teisi.Geda skaityti,kazkoks provincialus,uzkompleksuotas abusrdas!Aciu Jusm uz normalus ,ne murzalandsbergistiskus komentarus!

 7. Dumbldoras Dumbldoras rašo:

  Susimokėkit ir emocijuokit toliau.

 8. plonas plonas rašo:

  Ir kodėl reikia įsivaizduoti, kad visas gyvenimo sritis išmanai ir apie jas gali rašyti. Nepaisant daugelio skaudžių faktų reiktų bet būti paband-ius suprasti tuos 10000-15000 kas savaitę arenoje ar tuos tv vėpsotojus, kuriuos vienintelis sporto renginys Lietuvoje taip gausiai sutraukę prie ekranų. Jei nėra įdomus joks sportas ir net savu laiku nežinota kad po EČ2011 arenose dar kažkas vyksta kam bandyti apie visas aktualijas. Jokios sporto kaip ir Žalgirio vardo sakralizuoti nereikia, bet jei nepaisant visko šis vardas vis dar kelia tiek aistrų tai gal vis tik ne be reikalo.

 9. Rytis Rytis rašo:

  Nu jo Baciuli,matai kas gaunasi kaip isijauti i role ir pradedi komentuouti viska is eiles,net tai aoie ka neturi net menkiausio supratimo.Atsirado , matai,moralizuotojas :D

  P.s Cia tau ne bare apsimyzusiam slaistytis ,o suprast reikia :D

 10. ED ED rašo:

  Nacionalistas !!!!!

 11. dainiuz dainiuz rašo:

  juokinga kai zmones nieko nenutuokiantys apie sporta bando kazka sueiliuoti :) eina tegul myzt patvoriais jei jau storas ir nebesugeba pasportuoti, rasineja cia nesamones tik :)

 12. senis senis rašo:

  zmogelis gina pedofilus,laidoja,,Zalgiri,,ismano viska,tik ne apie savo zurnalistinius kolegas-apie juos tyli?

 13. as as rašo:

  skystoka. baciulis galejo straipsnyje panagrineti ir turtingiausiu lietuvos zmoniu simtuka, gelejo kazkokiu paraleliu paieskoti tarp sotumo jausmo ir kazkada buvusio laisves troskimo.

 14. cha cha rašo:

  Nauja Snoro pasaku dedes istorijakuo skiriasi zalgiris nuo komsomolkes…..va tuo ir skiriasi….visi kurie buvo pries sistema dabar nakinami , beja tos pacios sistemos. Gi valdzioje isvien tuometiniai jaunieji kosomolistu vadai. Nuo ministru iki prezidentistu….kuo stebetis kad parduoda rusams, ne pirmas ir ne paskutinis parsidavimas rusams. Musu valdovams pinigai nekvepia….

 15. dainiuz dainiuz rašo:

  niekada daugiau nebepirksiu sio zurnalo!

 16. jo jo rašo:

  Vainauskinis rase ka noreti, partine tvarka.Pats mirk niekas taves nepasiges, net apsidziaugs

 17. Ina Ina rašo:

  Pirkdavau kažkada dažną ‘Veido numerį, siųsdava net į užsienį, o jau kelerius metus tik retokai paskainėju, nes labai pikti šio rašeivos straipsniai gadina visą žurnalą. O apie “Žalgirį” jis išvis geriau patylėtų.

 18. ... ... rašo:

  kai zalgiris pradejo zaisti “vieningoje lygoje”, jis nebegzistuoja (turiu omenyje provicijos krepsiono komanda tuo vardu, o ne Zalgiri), jis joks simbolis.

 19. aplamai aplamai rašo:

  esamas Zalgiris ir tai Lietuvos geda, o ne pasididziavimas. Kuo Lietuva greiciau pamirs ta savo “antra religija”, kaip it pirmaja, katalikybe, tuo greiciau ji priartes prie Europos. Europoje vyrauja protestantiska banznycia ir futbolas.

 20. Anonimas rašo:

  Audriau Bačiuli, pasakyk tai 15 tūkstančių žmonių, kurie atkeliauja iš visos Lietuvos pažiūrėti Kauno “Žalgirio”.

 21. Saule Saule rašo:

  Baciulis Lietuvos slikstyne, jei arciau buciau apspjauciau…..

 22. D D rašo:

  baciuli veido daugiau neprenumeruosiu ir nepirksiu ir neskaitysiu

 23. QVadis QVadis rašo:

  Pagarba Baciuliui, garsiai pasake ka mano visi padorus zmones. Toks zalgirs, tai tik pigi iskamsa, buvusios DIDZIOS komandos. Kuria tampo bet kas. RIP>


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...