2011 Kovo 16

Istorija

Latviai prisimena tautiečius iš SS legiono

veidas.lt

Rygoje trečiadienį prasidėjo Antrojo pasaulinio karo metais SS legione tarnavusių veteranų eitynės, kuriose dalyvauja ir jaunimo atstovai – legionierių šalininkai, taip pat kai kurie parlamento deputatai.

Iš viso, įvairiais duomenimis, eitynėse, kurias itin saugo policija ir specialiosios tarnybos, dalyvauja nuo 700 iki 1 000 žmonių. Iš kolonos girdėti legionierių karinės dainos.

Aikštėje priešais Laisvė paminklą koloną sutinka maždaug šimtas antifašistų, apsirengusių koncentracijos stovyklų kalinių rūbais, su plakatais “Legionieriai – gėdos dėmė Latvijai!”, “Gėda!”, “Fašistai”. Kai kurie jų taip pat laiko ant lazdų užmautas nukirstas kiaulių galvas su kilpomis.

Manifestantų kolonoje yra ir Estijos tautinių organizacijų atstovų. Tuo tarpu Latvijos pasienio apsauga sulaikė trečiadienį septynis Estijos antifašistinio judėjimo narius. Latvijos VRM duomenimis, jie dabar yra sulaikytų užsieniečių centre ir vakare bus išsiųsti iš šalies.

Kovo 16-ąją latvių legiono veteranų ir jiems prijaučiančių žmonių vieši renginiai, ypač eitynės gatvėmis ir gėlių padėjimas prie Laisvės paminklo Rygoje, kasmet sukelia didžiulį ažiotažą ir Latvijoje, ir užsienyje.

Nors buvę legionieriai veltui mėgina paaiškinti, kad jie nebuvo Vokietijos “Waffen SS” pajėgų dalis ir nedalyvavo civilių gyventojų naikinime, už Latvijos ribų jie paprastai vadinami buvusiais esesininkais.

Per Antrąjį pasaulinį karą maždaug 140 tūkstančių Latvijos piliečių buvo pašaukti tarnauti kariuomenėje nacių Vokietijos pusėje, specialiai suformuotame Latvijos SS legione. Iš jų maždaug 50 tūkstančių žuvo mūšiuose arba per sovietines represijas pokariu.

Latvių legionas buvo įsteigtas 1943 metų vasarį, o kovo 16-ąją Latvijos legionierių atminimo diena minima todėl, kad tą dieną 1944 metais Opočkos apylinkėse prie Velikajos upės 15-oji ir 16-oji latvių legiono divizijos įveikė sovietų armijos karius.

1950 metais JAV paskelbė deklaraciją, kad Baltijos šalių SS legionai nesusiję su nacių SS pajėgomis ir nėra laikomi dalyvavusiais karo nusikaltimuose.

Iki 1998 metų kovo 16-oji Latvijoje buvo minima kaip Latvių legiono diena, bet įstatymu tokia diena nebuvo patvirtinta. Tai buvo padaryta 1998 metų vasarą. Tačiau po dvejų metų parlamentas pripažino padaręs klaidą, leidęs oficialiai minėti dieną, kai rusai patyrė skaudų pralaimėjimą, ir išbraukė legionierių atminimo dieną iš kalendoriaus.

Rusijos URM 2004 metų vasarį pareiškė, jog pagal Niurnbergo proceso rezultatus, “Waffen SS” latvių legiono veikla pripažinta nusikalstama.

Tačiau buvę legionieriai kovo 16-ąją ir toliau pagerbia savo žuvusius kovos draugus, o Latvija sulaukia griežtų Maskvos kaltinimų, kad šalyje šlovinamas nacizmas.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...