2012 Vasario 25

Kvaišalai gesina žvaigždes

veidas.lt


Nors tarp įžymybių dabar kaip niekada anksčiau madinga būti abstinentais, vis dėlto populiariosios kultūros figūra, sulaukusi garbingos senatvės ir išėjusi anapus sava mirtimi, dar yra išimtis iš taisyklės. Whitney Houston, pasitraukusi vos 48-erių, mums tai dar kartą priminė.

Dainininkės kūnas buvo rastas vasario 11-osios popietę vieno Los Andželo viešbučio kambario vonioje. Žmogžudystės versija iš karto atmesta. Prielaida, kad dainininkė galėjo nuskęsti, nepasitvirtino – plaučiuose rastas vandens kiekis nebuvo pakankamas. Kita versija – kad apsinuodyta receptiniais vaistais, sumaišytais su alkoholiu. Vaistų viešbučio kambaryje rasta įvairiausių – nuskausminamųjų, raminamųjų ir kitokių. Ši versija šiuo metu tiriama, rezultatus planuojama paskelbti per ateinančias penkias–septynias savaites.
Kad ir kokia būtų oficiali priežastis, akivaizdu, jog tokia pabaiga buvo nulemta pačios W.Houston gyvenimo būdo, kuriuo ji garsėjo pastaruosius 10–12 metų. Tiems, kurie aktyviai nesidomi JAV žvaigždžių kasdienybe, didesnį šoką sukėlė ne pati žinia apie dainininkės mirtį, o faktai apie jos priklausomybę nuo alkoholio ir psichotropinių medžiagų. Daugeliui tai buvo naujiena, sukėlusi diskusijas apie įžymybių gyvenimą, kuris dažnai radikaliai skiriasi nuo sceninio įvaizdžio.
Lietuvoje W.Houston išpopuliarėjo 1992 m. pasirodžius filmui „Asmens sargybinis“, kuriame atliko vieną pagrindinių vaidmenų. Filmo pabaigoje skambanti bene populiariausia jos daina „I Will Always Love You“ tapo radijo stočių hitu. Iki pat šių dienų daugelio mintyse W.Houston buvo išlikusi tokia pat graži, puikiai valdanti balsą ir lengvai įsimylima, kokią ją matėme „Asmens sargybinyje“.
Išties, iki pat dešimtojo dešimtmečio pabaigos W.Houston įvaizdis buvo kone nepriekaištingas, tačiau vėliau problemos pilte pasipylė. 2000-aisiais Havajų oro uoste dainininkės ir jos vyro, taip pat muzikanto, Bobby Browno lagaminuose buvo rasta marihuanos, vėliau ji neatvyko į kelis iš anksto sutartus pasirodymus. Jos balsas ir kūnas nyko akyse, viešumoje pasklido gandų apie galimą priklausomybę nuo narkotikų. W.Houston atstovai išvaizdos pokyčius aiškino dideliu stresu, kurį sukėlė pašliję santykiai šeimoje. Galiausiai dainininkė nustojo koncertuoti ir įrašinėti naujas dainas, atsiribojo nuo žiniasklaidos ir grimzdo toliau.
2007-aisiais W.Houston išsiskyrė su vyru ir bandė pradėti naują etapą: po poros metų išleido albumą, davė pirmą interviu po septynerių metų pertraukos. Tačiau priklausomybė nebuvo įveikta, žiniasklaidoje vis pasklisdavo informacija apie šimtamilijonines sumas, kurias ji išleidžia narkotikams, ir nesėkmingus bandymus reabilituotis.
Toks scenarijus atrodo ypač kontrastingai, palyginti su tuo, į kokias aukštumas W.Houston buvo pakilusi. Ji lig šiol yra daugiausiai apdovanojimų muzikos istorijoje laimėjusi dainininkė moteris. Jos kolekcijoje – du „Emmy“, šeši „Grammy“, 30 „Billboard“ ir 22 „Amerikos muzikos“ apdovanojimai. Parduotų albumų skaičius viršija 170 mln.

Kasmet po mirtį

Analogiškų tragedijų populiariosios kultūros istorijoje apstu. Praktiškai kasmet miršta bent po vieną itin žinomą ir dešimtys ne tokių garsių pramogų pasaulio atstovų, kurie gyvenimą baigia būdami priklausomi nuo kvaišalų ar medikamentų. Šiuo metu pasaulis gedi W.Houston, pernai dėmesys buvo sutelktas į Amy Winehouse, užpernai – į Michaelą Jacksoną. Versdami istorijos puslapius randame Marilyn Monroe (mirė 36-erių, kaip spėjama, perdozavusi barbitūratų), Elvį Presley (rastas negyvas savo namuose; dainininkui tuo metu buvo 42-eji, jis turėjo problemų dėl antsvorio, sirgo keliomis ligomis, tarp jų ir priklausomybe nuo narkotikų).
Šiuo klausimu fenomenalus vadinamasis „Klubas 27“, kurio „nariai“ – populiarūs muzikantai Jimi Hendrixas, Kurtas Cobainas, Jimas Morrisonas, Janis Joplin ir kiti. Visus juos vienija du dalykai: priklausomybė nuo narkotikų ir mirtis sulaukus vos 27-erių.
Garsenybių polinkį į svaiginimąsi lemia tiek vertybinės, tiek praktinės priežastys. Jie tai daro turėdami finansinių galimybių, o nuo vakarėlių neatskiriamas gyvenimo būdas tik vienetus palieka „švarius“.
Kita vertus, nėra įrodyta, kad įžymybės vartotų daugiau alkoholio, narkotikų ar būtų labiau priklausomos nuo vaistų nei kitų visuomenės grupių atstovai. „Situacija dėl priklausomybės nuo įvairių medikamentų vienodai bloga visoje šalyje. Tiesiog apie įžymybių problemas daugiau kalbama“, – po to, kai 2009-aisiais mirė aktorė Brittany Murphy, JAV televizijai „E!“ teigė priklausomybės ligų specialistas dr. Clare’as Kavinas. Aktorei buvo 32-eji, mirties priežastis – netinkamas receptinių vaistų vartojimas.
Tą patį įvykį komentavusi psichoterapeutė Sherry Gaba pabrėžė, kad įžymybių padėtį ypač blogina jų nenoras laiku prašyti pagalbos. Dažniausiai visuomenė apie jų bėdas sužino, kai to jau nebeįmanoma paslėpti. „Įprastai žmonių problemos neiškeliauja už jų miestelio ribų, o žinomi asmenys supranta, kad apie jų problemas bus paskelbta visam pasauliui. Dėl to jie bijo kreiptis pagalbos“, – sakė su televizijų herojais dirbanti gydytoja.
Interneto amžiuje informacijos sklaida ypač intensyvi. Pastaraisiais metais garsenybių mirčių nepadaugėjo, tačiau stebint, koks didelis dėmesys žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose buvo skirtas M.Jacksonui, A.Winehouse, Steve’ui Jobsui o dabar ir W.Houston, gali pasirodyti kitaip. Mirtis tapo fetišizuojama įvairiais rakursais. Pavyzdžiui, vos paskelbus, kad W.Houston kūnas rastas vonioje, buvo sudarytas įžymybių, mirusių vonioje, sąrašas.
Internete galima rasti tinklalapių, kuriuose vartotojai balsuoja, kokios žvaigždės pasitrauks iš gyvenimo šiemet. Gandai apie problemas, susijusias su narkotikų vartojimu, tik padidina gautų balsų skaičių. Esant tokiam kontekstui įžymybių noras žūtbūt neviešinti savo problemų atrodo logiškas, tačiau galiausiai priveda prie pačių liūdniausių pasekmių.

Abstinentų daugėja

Vis dėlto, nors ir labai iš lėto, padėtis keičiasi. Kvaišalų vartojimą pradeda kvestionuoti vis daugiau viešumoje esančių asmenų, savo pavyzdžiu rodančių, kad galima išlikti viršūnėje ir laikantis sveiko gyvenimo būdo.
„Niekada anksčiau nebuvo taip madinga nevartoti alkoholio!“ – prieš metus paskelbė JAV žurnalas „Glamour“ ir supažindino su 25 žvaigždėmis, viešai deklaruojančiomis, kad negeria jokio alkoholio, ką jau kalbėti apie stipresnių kvaišalų vartojimą. Šiandien tarp abstinentų minimi tokie vardai, kaip Jennifer Lopez, Tomas Cruise’as, Natalie Portman, Eltonas Johnas, Ewanas McGregoras, Jimas Carrey, netgi Eminemas. Svaiginamųjų medžiagų atsisako ne tik pramogų pasaulio atstovai, bet ir dalis politikų, pavyzdžiui, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ar buvęs JAV prezidentas George’as W.Bushas.
Jungtinėje Karalystėje ši tendencija pastebėta dar anksčiau, 2008-aisiais. Reiškinį analizavęs laikraštis „The Independent“ jo priežastis sieja su alternatyvių ideologijų, tokių kaip „Straight Edge“ (pankų subkultūros atšaka, kurios atstovai atsisako bet kokių priklausomybę sukeliančių medžiagų, netgi kofeino), išpopuliarėjimu, taip pat besikeičiančiu visuomenės mąstymu. Anksčiau buvo madingas hedonizmas, o dabar madinga hedonizmą neigti.
Sunku pasakyti, kiek įžymybių elgesio kaita lemia visos visuomenės pokyčius, tačiau koreliacijų yra: tyrimai rodo, kad per nepilną dešimtmetį bendras alkoholio vartojimas Didžiojoje Britanijoje sumažėjo tarp visų amžiaus grupių, įtraukiant ir jaunimą. Pokyčių galima matyti netgi Londono gatvėse – daugybė anksčiau populiarių barų dabar virtę kavinėmis.
Kita vertus, teigti, kad gyvename „postalkoholizmo“ amžiuje, dar būtų per drąsu. Abstinencija ir sveiko gyvenimo būdo pasirinkimas kol kas yra labiau mados dalykas, jį propaguojantieji nesudaro kritinės masės. O nuo pat rokenrolo pradžios išlikęs požiūris „gyvenk greitai, mirk jaunas“ ir šiandien daugeliui žvaigždžių atstoja filosofiją ir apibūdina gyvenimo prasmę. Ar šiam požiūriui lemta keistis, parodys tik laikas ir panašių liūdnų istorijų, kaip W.Houston, mažėjimas.

Per pastarąjį dešimtmetį nuo kvaišalų ar su jais susijusių priežasčių mirę muzikantai
Atlikėjas (amžius, kurios sulaukęs mirė)    Mirties priežastis
JAV soul dainininkė, šešių „Grammy“ apdovanojimų laimėtoja Whitney Houston (48 m.)    Spėjama, kad narkotikų, sumaišytų su alkoholiu perdozavimas
Britų soul dainininkė, penkiskart „Grammy“ laimėtoja Amy Winehouse (27 m.)    Apsinuodijimas alkoholiu
Popkaraliumi tituluojamas Michaelas Jacksonas (50 m.)    Vaistų perdozavimas
„Grammy“ apdovanotos amerikiečių metalo grupės „Slipknot“ bosistas Paulas Gray (38 m.)    Narkotikų perdozavimas
Amerikiečių nepriklausomo roko kūrėjas Elliottas Smithas (34 m.)    Depresijos ir priklausomybės nuo narkotikų paskatinta savižudybė
Įtakingiausia JAV pankroko grupe tituluojamų „The Ramones“ bosistas Dee Ramone’as (50 m.)    Narkotikų perdozavimas

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...