2012 Lapkričio 27

Kurią pravardę pateisins F.Hollande‘as – “pono bevalio” ar “naujojo Schroederio”?

veidas.lt


Prancūzai vis dar linkę galvoti apie savo šalį kaip apie civilizacijos triumfą, o toks mąstymas neleidžia jiems įžvelgti būtinybės keistis. Taigi per pastarąjį dešimtmetį ši šalis keitėsi ir reformavosi bene mažiausiai Europoje. O ir naujasis prezidentas Francois Hollande‘as niekaip nesiasocijuoja nei su reformomis, nei su valia. Patys prancūzai jį vadina “gyvu zefyru” ir praėjus vos pusmečiui po rinkimų juo pasitiki vos 36 proc. šalies gyventojų.

„Agente 007, jūsų misija – grąžinti Europai ekonomikos augimą“, – teigia MI6 žvalgybos agentę vaidinanti aktorė Judy Dench. „Ir kaip įrankį aš turiu šitą?“ – šiek tiek nusivylęs klausia Džeimsą Bondą vaidinantis Danielis Craigas, rodydamas į už pakarpos laikomą Prancūzijos prezidentą Francois Hollande‘ą. Ši įtakingame leidinyje „Le Mond“ pasirodžiusi karikatūra akivaizdžiai atskleidžia abejones dėl to, ar Prancūzijos lyderis sugebės susitvarkyti su ant jo nugaros užgriuvusiomis užduotimis – ne tik spręsti savo šalies vidaus problemas, bet ir prisiimti atsakomybę už visos euro zonos ar net Europos Sąjungos likimą.

Ponas nuosaikusis

59-uosius gyvenimo metus pradėjęs F.Hollande‘as, priešingai nei arogancija, aikštingu charakteriu pagarsėjęs jo pirmtakas ir varžovas Nicolas Sarkozy, yra laikomas nuosaikiu, o kalbant tiesiai – pilku politiku. Kai kurie politikos apžvalgininkai teigia, kad tai simbolizuoja silpną šio politiko valią, o viešųjų ryšių milžino „Publicis“ vadovas Maurice‘as Levy apskritai pareiškė, kad F.Hollande‘as neturi ne tik supratimo apie tai, kokio masto krizė yra užklupusi Europą ir pačią Prancūziją, bet neturi ir „kiaušų“, kad su visu tuo susitvarkytų.
Bekiaušiu F.Hollande‘ą vadino ir jo konkurentė Socialistų partijoje Martine Aubry, kurią pats prezidentas įvardija kaip pernelyg radikalią politikę. Be to, dėl savo pernelyg didelio nuosaikumo F.Hollande‘as turėjo ir „gyvo zefyro“ pravardę.
Tiesa, yra politikų, tarp jų ir buvęs šalies vadovas Jacques’as Chiracas, kurie F.Hollande‘ą vadina tikru valstybininku, kuris, esant reikalui, gali peržengti partines linijas ir sutelkti skirtingų pažiūrų politikus bendram kompromisui. Žurnalistė Marie Eve Malouines dabartinį prezidentą biografinėje knygoje „Francois Hollande‘as: Pono Puikiojo stiprybė“ apibūdina kaip didelių ambicijų aukštam postui turintį, tačiau konfliktų vengiantį politiką.
Dar vienas labai svarbus trūkumas, kurį F.Hollande‘ui nuolat prikiša jo oponentai, yra paprasčiausia patirties stoka. Patirtimi, susijusia su svarbiais postais, negali pasigirti ir F.Hollande‘o paskirtas premjeras Jeanas Marcas Ayrault, anksčiau ėjęs Nanto miesto mero pareigas. Na, o paties F.Hollande‘o karjeros viršūne iki tampant prezidentu veikiausiai galima laikyti vadovavimą tai pačiai Socialistų partijai 1997–2008 m. ir buvimą 15 tūkst. gyventojų teturinčio Tulio miestelio meru 2001–2008 m. Galų gale F.Hollande‘as ilgą laiką net nebuvo laikomas pagrindiniu Socialistų kandidatu rinkimuose ir kelią ten jam atvėrė tik pagrindinio favorito, buvusio Tarptautinio valiutos fondo vadovo, Dominique’o Strausso-Kahno įsivėlimas į išprievartavimo skandalą 2011 m. pirmoje pusėje.
Verslo leidiniai taip pat kritikuoja F.Hollande‘ą, kad jis niekada neturėjo jokio sąlyčio su verslu, todėl apie jį išmano tik iš vadovėlių, ir būtent tai jam labiausiai kliudo imtis sėkmingų reformų. F.Hollande‘as anksčiau yra teigęs, kad nemėgsta turtingų žmonių, o pagrindinis Prancūzijos priešas, jo nuomone, yra finansai. Tiesa, tuo jis ne ką skiriasi nuo ankstesnių šalies lyderių, tarkime, generolo Charles‘io de Gaulle‘io, kuris taip pat aiškino niekada nenustosiąs tikėti, kad Prancūzijos priešas yra pinigai. Savo ruožtu buvęs premjeras Edouardas Balladuras kadaise aiškino, esą civilizacija reiškia nuolatinę kovą su rinka. Tad šiuo atžvilgiu F.Hollande‘as – ne išimtis, o puikus Prancūzijos politinio elito atspindys, kai tiek kairieji, tiek dešinieji mieliau renkasi valstybinį protekcionizmą ir ribojimus, o liberalai yra labai retas reiškinys.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-48-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...