2014 Liepos 07

Kur plauks naujasis Europos Komisijos kapitonas?

veidas.lt

Scanpix

Ir vilkas sotus, ir avys sveikos. Kitaip tariant, naujojo Europos Komisijos vadovo Jeano Claude‘o Junckerio laukia rimtas iššūkis: ir stiprinti ES integraciją, ir tuo neįbauginti britų bei neleisti jiems pabėgti iš ES.

Ilgamečiam Liuksemburgo premjerui Jeanui Claude’ui Junckeriui artimiausiu metu, regis, atsiras galimybė skirti daugiau laiko miegui. Ir anaiptol ne todėl, kad patyręs politikas traukiasi iš aktyvių pareigų, – priešingai, jis netrukus turėtų perimti Europos Komisijos pirmininko postą. Tačiau prieš kelias savaites paklaustas, ką pirmiausia veiktų tapęs vienos įtakingiausių Europos Sąjungos institucijų vadovu, jis juokais atsakė: “Pirmiausia – išsimiegosiu.”
Šiuo atsakymu J.C.Junckeris pašiepė kritikus, pabrėžiančius, kad 59 metų politikas ne tik neretai atrodo nukamuotas bemiegių naktų ir stiprios kavos dozių, bet ir traukia cigaretę po cigaretės bei nevengia išgerti. Dar didesnė svarba teikiama nevienareikšmiškai vertinamoms jo politinėms nuostatoms, kurios, žadėdamos dar gilesnę ES integraciją bei federalizmo stiprinimą, ypač gąsdina Didžiąją Britaniją.
Nepaisant to, kad paramos liuksemburgiečio kandidatūrai neskubėta reikšti, ES valstybių narių lyderiai birželio pabaigoje būtent jį nominavo Europos Komisijos vadovu, pakeisiančiu dvi kadencijas dirbusį portugalą Jose Manuelį Barroso. Nors formaliai J.C.Junckerį dar turės patvirtinti Europos Parlamentas, beveik nėra abejonių, kad jis sulauks pakankamo palaikymo ir taps vienu svarbiausių ES ateities vizijos formuotojų.
Tačiau jau pats sunkus paskyrimo procesas pranašauja nelengvą J.C.Junckerio kadenciją Europos Komisijos vadovo poste.

Tinkamiausias kompromisas
Europos Komisija, sudaroma visoms ES valstybėms deleguojant po vieną narį, yra vienintelė institucija, teikianti ES teisės aktų projektus. Vėliau jie svarstomi Europos Taryboje, kurią sudaro nacionalinių valstybių ministrai ir kiti pareigūnai, bei Europos Parlamente, kol galiausiai pasiekus sutarimą virsta galiojančiu teisės aktu.
Europiniams, o ne nacionaliniams interesams atstovaujanti Komisija taip pat atlieka ES sutarčių bei teisės aktų įgyvendinimo priežiūros funkciją ir gali taikyti sankcijas valstybėms ar įmonėms, kurios nesilaiko sutartų normų. Todėl šios institucijos įtaka yra neabejotinai didelė, o vadovas tampa viena labiausiai matomų figūrų ne tik Europos, bet ir pasaulio politikoje.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 262014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-26-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...