2014 Rugsėjo 09

Kur Europą pakreips lenko vairuojamas laivas?

veidas.lt

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, ką tik išrinktas Europos Vadovų Tarybos pirmininku, tapo antru pagal svarbą žmogumi Europoje po Europos Komisijos pirmininko. Ši D.Tusko pustrečių metų kadencija bus svarbi ne tik Lenkijai, bet ir visai Europai.

 

Tai, kad dabartinis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Hermanas Van Rompuy, kurio kadencija baigsis gruodį, yra belgas, žino gal ir ne kiekvienas. Užtat naujiena, kad jį pakeisiantis D.Tuskas – mūsų kaimyninės Lenkijos premjeras, tapo svarbiausia praėjusio savaitgalio žinia ne vien jo tautiečiams, bet ir visai Rytų Europai.

Gal ir ne visai pagrįstai dabar plakamės prie lenkų sakydami, kad vieną svarbiausių Europos Sąjungos postų užėmė „mūsiškis“, bet čia yra krislas tiesos. Juk D.Tuskas pateko į uždarą ES senbuvių klubą ir tapo pirmuoju Rytų Europos politiku, kuriam patikėtas svarbus Europos postas.

Tradiciškai pirmuoju smuiku groja Europos Komisijos (EK) pirmininkas, kuriuo išrinktas liuksemburgietis Jeanas Claude’as Junckeris, lapkritį pakeisiantis Jose Manuelį Barroso.

Tačiau EVT pirmininko postas kai kuriais atžvilgiais yra net svarbesnis: būtent jis, o ne EK pirmininkas vadovauja keturis kartus per metus susirenkančiai Europos Viršūnių Tarybai, priimančiai pačius svarbiausius Europos likimą lemiančius sprendimus.

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis iš karto po D.Tusko pergalės pareiškė, kad tai didžiulis Lenkijos pripažinimas: juk šis lenkas bus antras svarbiausias žmogus Europos Sąjungoje po Bendrijos prezidento J.C.Junckerio. Tai reiškia, kad galima tikėtis ne tik Lenkijos pozicijų sustiprėjimo Europoje, bet ir nemenkų pokyčių visos Europos politikoje.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 342014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-34-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...