2014 Gegužės 07

Kur dingsta seni laivai?

veidas.lt


Jūras ir vandenynus kelis dešimtmečius skrodę plieniniai milžinai savo gyvenimą baigia pajūrio kapinėse. Pastarosiose dažniausiai įsidarbina beviltiškai darbo ieškantys vyrai: laivų ardymas – vienas pavojingiausių užsiėmimų pasaulyje.

Nors po pastaraisiais metais įvykusių sprogimų ir kelių darbininkų žūčių, pašaliečiams patekti į laivų ardyklas sunku, jas fotografuoti draudžiama, „National Geographic“ komandai pavyko atskleisti šio itin pavojingo amato subtilybes.
„Plienas nuo laivo korpuso nuimamas lakštais. Kiekvienas jų gali sverti 500 kg arba daugiau. Naudodamosi tik savo jėga ir greitosiomis pagamintais ristuvais, nešikų komandos perkelia lakštus į sunkvežimius. Šie juos nuveš į liejyklas, kur iš lakštų bus pagaminta statybinė armatūra. Nešikai visą dieną praleidžia išsiteplioję purvu, užterštu iš laivų išplaunamais sunkiaisiais metalais ir nuodingomis dažų detalėmis“, – laivų ardymo pavojai atskleidžiami žurnalo „National Geographic Lietuva“ gegužės mėnesio numeryje.
Pastarąjį dešimtmetį didžiausios laivus perdirbančios šalys buvo Bangladešas, Indija ir Kinija. Vidutinis laivo gyvenimo amžius – 25–30 metų, po to daugelis jų atsiduria šių valstybių pakrantėse įsikūrusiose ardyklose. Priklausomai nuo laivo dydžio, jo ardymas trunka nuo trijų iki šešių mėnesių.
„Po vandenyną plaukiojantys laivai neskirti išardyti. Jie sukurti taip, kad atsilaikytų prieš vienas galingiausių gamtos jėgų vienoje sudėtingiausių planetos terpių, be to, juos surenkant dažnai naudojamos nuodingos medžiagos – švinas, asbestas. Kai laivai paverčiami laužu išsivysčiusiame pasaulyje, šis procesas yra daug griežčiau prižiūrimas ir brangus, todėl didžioji dalis pasaulio laivų ardoma Bangladeše, Indijoje ir Pakistane kur darbo jėga pigi, o priežiūra – minimali. Indijoje dabar keliami aukštesni reikalavimai darbininkų ir aplinkos apsaugai. Bet Bangladeše, kur 2013 m. buvo išardyti 194 laivai, šis darbas tebėra ypač nešvarus ir pavojingas“, – teigiama „National Geographic Lietuva“ išspausdintame straipsnyje.
Minimalus legalus laivų ardytojo amžius Bangladeše – 14 metų. Ardyklų valdytojai teikia pirmenybę jauniems darbininkams, nes jie pigūs, mažiau nutuokia apie pavojus ir gali pasiekti siauriausius laivo kampus.
Iš tokio verslo gaunamas pelnas – milžiniškas. Kalbama, kad Bangladeše pelnas iš vieno išardyto laivo siekia apie 1 mln. dolerių, Pakistane – 200 tūkst. dolerių. Kad ir koks pelnas būtų, jis gaunamas perdirbant daugiau nei 90 proc. kiekvieno laivo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...