2011 Balandžio 09

Festivalis

Krepšinis operai ne priešas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Pagrindinė operos “Sniegas” atlikėja – solistė Agnė Sabulytė

Jaunųjų operoms atlikti nereikia simfoninio orkestro – paprastai solistams čia pritaria vos keletas muzikos instrumentų. Užtat daug didesnis vaidmuo tenka libretui, kuriam kartais, kaip ir klasikinėje operoje, pritaikomi literatūriniai siužetai, o kartais pasitelkiamos visiškai originalios istorijos.

Literatūrinės operos pavyzdžiu šių metų “Naujosios operos akcijoje” galėtų būti šio jau ketvirtą kartą rengiamo festivalio organizatoriaus – solisto ir kompozitoriaus Jono Sakalausko “Sniegas”. Pamenate nedidelę tokio pavadinimo Maxence’o Fermine’o knygelę sidabriniais viršeliais? Būtent šis kūrinys kartu su japoniškais haiku ir tapo Jono rašyto libreto atspirties tašku. Opera sukomponuota iš dvylikos autonomiškų dalių, kurių kiekvienai parinktas atskiras haiku. Pagrindinė “Sniego” atlikėja – mecosopranas Agnė Sabulytė.

Meilės miražai

Kitų libretų autoriai mieliau kliovėsi savo vaizduote. Štai opera “ID” pasakoja tipišką per skaipą užsimezgančią meilės istoriją. Lietuvaitė, naudodamasi kompiuterių programa, susipažįsta su vaikinu iš Didžiosios Britanijos ir pasineria į savo vaizduotės kuriamą pasaulį, kuriame juo toliau, tuo sudėtingiau atskirti, kur baigiasi sapnai ir prasideda žiauri realybė… Vaidmenis kuria dramos aktorė Irina Lavrinovič ir tenoras George’as Hooloway. Įdomu, kad operos režisiere šiuo atveju tampa Lietuvos teatro pasaulyje gerai žinoma Yanna Ross, sau į pagalbą pasitelkusi tiek videomenininkus, tiek animatorius.

Kita meilės opera “Nr. Liepa” žiūrovus perkels į… degtukų fabriką (argi ne puiki užuomina į tabako fabrike užsimezgančias “Karmen” aistras?). Pagrindinis veikėjas rašo dokumentinę knygą apie degtukų atsiradimo istoriją ir įsimyli savo knygos personažę Liepą, kuri atsisako paklusti jo valiai ir nesutinka likti vien eiline numeriu pažymėta konvejerio darbininke. Tačiau problema ta, kad Liepa tėra literato vaizduotės kūrinys… Atliekantį pagrindinį vaidmenį išvysime jauną baritoną Vilių Tumalavičių.

Pirk ir mirk

Dar dviejų operų libreto autoriai rinkosi nūdienos aktualijas. Kone gausiausią atlikėjų kolektyvą subūrusi opera “Geros dienos!” žiūrovus perkelia į prekybos centrą, iš kurio standartinėmis frazėmis “Laba diena. Ačiū. Geros dienos” mus visus palydi paslaptingos kasininkės. Kasdienybėje beveik nepastebimos pardavėjos-robotai tampa individualiais personažais su savo gyvenimo dramomis ir mintimis. Skirtingų kasininkių likimų mozaika perauga į odę kapitalizmui, teigiančią vartojimo malonumą. Beje, operos kūrėjos – libretistė Vaiva Grainytė ir kompozitorė Lina Lapelytė – visiškai atsisako klasikinio dainavimo: kasininkių arijos skambės kaip banalios melodijos, primenančios monotonišką prekių kelionę konvejeriu. Operos muzikai panaudota autentiška prekybos centro garsų įvairovė.

O štai “Galinės linijos” kūrėjai mėgins įtikinti, kad krepšinis gali būti ne tik kruvinas meno pasaulio konkurentas bei priešas (prisimenate Audronės Žigaitytės “Frankensteiną”?), bet ir įkvėpimo šaltinis. Libreto autorius Žilvinas Andriušis operai pasirinko klaidžiais keliais pasukusio buvusio krepšininko istoriją. Kompozitorius Mykolas Natalevičius, rašydamas muziką, elektroninę muziką jungė su akustiniais instrumentais, o bel canto tradiciją – su tūžmingu gatvės repavimu.

Beje, šios operos atlikėjų komanda kone pati tituluočiausia: girdėsime šiuo metu Londono karališkojoje muzikos akademijoje studijuojantį baritoną Vytautą Vepštą, iš “Triumfo arkos” pažįstamą Eugenijų Chrebtovą ir netgi garsų tenorą Algirdą Janutą. Spektaklio režisierius – Juozas Koreiva.

Festivalio “Naujosios operos akcija” programa

  • Balandžio 11 d. 19 val. Šiuolaikinio meno centre – “Geros dienos!” Komp. Lina Lapelytė
  • Balandžio 12 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “ID”. Komp. Rūta Vitkauskaitė
  • Balandžio 14 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Nr. Liepa”. Komp. Rita Mačiliūnaitė
  • Balandžio 16 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Galinė linija”. Komp. Mykolas Natalevičius
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...