2014 Liepos 16

Kraštutinių kairiųjų terorizmas – paskutinis kontrkultūros pasispardymas

veidas.lt


Terorizmas dažnai įvardijamas kaip XXI a. maras. Nuo 2001-ųjų rugsėjo 11 d. pasaulį buvo apėmusi islamo religijos vedamo terorizmo baimė, užmirštant, kad daugelį metų pagrindinė nenuspėjamo smurto, nukreipto prieš civilius, ideologinė kryptis buvo kairioji.

Praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje kontrkultūra, pasireiškusi milžinišku kūrybiniu protrūkiu mene (ypač roko muzikoje), protestais prieš Vietnamo karą ir žymėjusi esminius socialinius pokyčius Vakarų visuomenėje, išsikvėpė.
Nors Vakarų Europoje ir JAV visuomenės pasikeitė neatpažįstamai, savo pagrindinio tikslo – sukurti tobulą utopinę visuomenę – kontrkultūra visiškai nepasiekė. Tarsi to būtų negana, kontrkultūra tapo vyraujančia srove ir buvo absoliučiai komercializuota.
Tad nieko keista, kad kai kurie kontrkultūros atstovai nusprendė, jog norint pasiekti radikalių permainų būtinos radikalios priemonės: įkaitų ėmimas, transporto priemonių (daugiausia lėktuvų) užgrobimas, pavieniai ir masiniai nužudymai, sprogmenų palikimas bei detonavimas viešojo transporto priemonėse arba masinio susibūrimo vietose.
Aštuntajame XX a. dešimtmetyje išplito reiškinys, vadinamas kraštutinių kairiųjų terorizmu: Lotynų Amerikos partizanai, Vakarų Vokietijoje veikusi Baaderio ir Meinhof gauja, dar žinoma Raudonosios armijos frakcijos (RAF) pavadinimu, Italijos raudonosios brigados, individualiai veikęs teroristas Karlosas Ilichius Ramirezas Sanchezas, pravarde Šakalas, – visi smurtu siekė sunaikinti kapitalizmą.

Raudonoji revoliucija anapus Berlyno sienos
Baaderio ir Meinhof gauja susikūrė Vakarų Vokietijoje 1970 m. Iš vidurinės klasės šeimų kilę studentai, tikėję kapitalistinės visuomenės ydingumu bei marksizmo-leninizmo ir maoizmo ideologiniu teisumu, buvo pagrindinė šios grupuotės varomoji jėga.
Gauja ir jos bendraminčiai įkvėpimo sėmėsi iš kairiosios pakraipos žurnalų, daugiausia „Konkret“, kurį įkūrė bei redagavo Klausas Raineris Rohlas ir jo žmona Ulrike Meinhof.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 272014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-27-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...