2014 Gruodžio 06

Kovoje su ISIS atsiras vietos ir Assadui?

veidas.lt

Ar verta susitaikyti su Sirijos diktatoriaus Basharo al-Assado režimu, kad tik būtų įveikta teroristinė organizacija ISIS?

 

Rima Janužytė

 

Metų pradžioje JAV prezidentas Barackas Obama Sirijoje ir Irake besiplečiančią teroristinę organizaciją ISIS palygino su jaunių krepšinio rinktine, besimatuojančia „Lakers“ marškinėlius. O Sirijos diktatorių Basharą al-Assadą vadino didžiausiu blogiu, kurį būtina išrauti su šaknimis.

Bet per dvylika mėnesių viskas apsivertė aukštyn kojomis. ISIS dabar laikoma tokia rimta grėsme, kad dėl pergalės prieš ją ryžtamasi net politikai, kurioje atsiranda vietos ir paties Assado režimui.

Žinoma, viešai tokiais planais niekas nesidalija. Tačiau prieš kelias savaites „Washington Post“ išplatino slaptą Ženevoje įsikūrusios organizacijos „Centre for Humanitarian Dialogue“ (Humanitarinio dialogo centras) dokumentą, bylojantį apie virtinę numatomų paliaubų tarp paskirų Sirijos sukilėlių grupių ir Assado režimo pajėgų, kurios ilgainiui turėtų atvesti iki susitaikymo politiniu lygmeniu. Reaguodamas į dokumento nutekinimą, minėtos organizacijos vadovas Davidas Harlandas nutarė atidengti ir likusias kortas.

Beje, šios organizacijos, apie kurią daugelis su politika tiesiogiai nesusidūrusių žmonių nėra nė girdėję, užduotis – tarpininkauti sprendžiant sudėtingus tarptautinius konfliktus. Galima sakyti, kad tai tarsi savotiškas „taikos lobizmas“. Pavyzdžiui, siekiant taikių rinkimų Tunise, Humanitarinio dialogo centras vedė derybas tarp islamistų ir sekuliaristų. Afganistane jis derasi su Talibanu, na, o Sirijoje dar pernai jam teko nelengva užduotis siekti paliaubų atskirose susirėmimų vietose. Nutekintame dokumente svarbiausia mintis yra ta, kad nei režimas, nei sukilėliai nėra pajėgūs laimėti, o nesibaigiantis konfliktas yra puiki terpė klestėti ISIS. Tad esą vienintelis būdas įveikti šią organizaciją Sirijoje yra taika tarp dviejų kovojančių pusių.

Jei bus ryžtasi tokiam planui, visai gali būti, kad B.al-Assadas bus vienintelis Arabų pavasario išbandymą išlaikysiantis diktatorius, kurio ne tik niekas nenuvertė, bet dar ir „pastatys“ atgal.

 

Kitos priemonės nepadeda

 

Politikams darosi aišku, kad kitomis priemonėmis ISIS įveikti nelabai išeina. JAV vadovaujama sąjungininkių koalicija nuo rugpjūčio 8-osios, kai prasidėjo ISIS pajėgų atakos Irake, įvykdė daugiau nei 500 antskrydžių, bet organizacija ir toliau veikia kuo puikiausiai. Vėliau JAV drauge su Bahreino, Jordanijos, Kataro, Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų pajėgomis Sirijoje įvykdė dar per 400 į ISIS nukreiptų atakų.

Negana to, JAV pajėgos devynis kartus iš oro apšaudė į Vakarus nuo Alepo miesto esančias teroristų rengimo bazes. Rugsėjo 30 d. pirmą ataką prieš ISIS surengė ir Didžioji Britanija.

Problema ta, kad sąjungininkai nelabai turi į ką taikytis: ISIS kovotojai yra išsisklaidę ir gerai užsimaskavę, o konkrečių objektų, kuriuos galima bombarduoti, nėra. Jungtinių Tautų duomenimis, tik vienos iš keturių misijų metu per pastaruosius tris mėnesius numetama bent viena bomba arba apšaudomi ISIS kovotojai. Tad trys ketvirtadaliai lėktuvų grįžta į bazę be jokių rezultatų.

Vienintelė išimtis – ISIS užimtos naftos perdirbimo gamyklos, kurias sunaikinti ryžtasi siekiant šią teroristų irštvą palaužti bent finansiškai. Rugsėjo 24-ąją B.Obama nurodė „sunaikinti mirties tinklą“ Sirijoje, tad pasitelkus naikintuvus ir bepiločius orlaivius (dronus) buvo susprogdinta 12 ISIS kontroliuojamų Sirijos naftos perdirbimo gamyklų.

Tačiau Sirijos užsienio reikalų ministras Walidas al-Moualemas teigia, kad kelis mėnesius vykstantys JAV vadovaujami antskrydžiai nepadėjo bent susilpninti „Islamo valstybės“ kovotojų. Jo nuomone, vienintelis būdas susidoroti su ISIS – priversti Turkiją sustiprinti sienų kontrolę ir užkirsti kelią užsienio kovotojų srautui į Siriją.

„Jeigu Jungtinių Tautų Saugumo Taryba ir Vašingtonas neprivers Turkijos sustiprinti sienų kontrolės, tada jokios pastangos eliminuoti ISIS nepadės“, – teigia W.al-Moualemas.

Skeptiškai jis vertina ir JAV ketinimą virš šiaurinės Sirijos dalies nustatyti neskraidymo zoną. Esą tai ne tik neduotų naudos, bet ir pakenktų Sirijos vientisumui, mat reikštų faktinį šalies padalijimą.

Jis ragina JAV nedelsti ir imti koordinuoti savo veiksmus su Sirijoje prieš ISIS kovojančiomis pajėgomis. Kitaip sakant, galima manyti, kad irgi ragina daryti tą patį, apie ką kalbama slaptose pažymose, – sutaikyti Assado režimo šalininkus su sukilėliais ir drauge surėmus pečius įveikti ISIS, kol ši neįveikė visų.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-47-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...