2014 Gegužės 13

Kokių permainų Lietuvai žada besikeičiančios klimato sąlygos

veidas.lt


Artimiausio šimtmečio mūsų klimato scenarijus priklausys nuo to, ar pajėgsime prisitaikyti prie šiuo metu šalyje vykstančių pokyčių ir ar atrasime motyvacijos gyventi atsakingiau. Kol mokslininkai ieško galimų išeičių, žemės ūkio sektoriui į daugelį klausimų tenka atsakyti jau šiandien.

“Jau kuris laikas Lietuvoje gamta mažai nuspėjama, tiksliau, joje įsigalėjęs žaidimas be taisyklių: pasnigti gali ne vien žiemą, pjauti žolę ir stebėti žydinčius lazdynus tampa įprasta sausio mėnesį, o praėjusią savaitę užėjusi šalna ūkininkams pakando žieminius javus, graikinius riešutmedžius, aktinidijas, šilauoges, smidrus… Visų metų derliaus lūkesčiai pavirto niekais”, – patirtus nuostolius dėl klimato kaitos ir pavasarinių šalnų visoje Lietuvoje apibendrina Aleksandro Stulginskio universiteto Žemės ūkio ir maisto mokslo instituto direktorius doc. dr. Evaldas Klimas.
Trisdešimties metų agronominės darbo patirties turintis docentas mano, kad reikia labai gerai pasverti riziką prieš imantis sėjos: to neatlikę žemdirbiai Šiaurės Lietuvoje šį pavasarį jau ketvirtą kartą atsėja savo laukus.
“Vyraujant staigiems temperatūrų svyravimams patiklumas ir skuba gali būti lemtingi. Kelios šiltesnės dienos – dar tikrai ne pavasaris. Šiemet akivaizdu, kad sėjusieji balandžio pradžioje prarado kur kas daugiau nei jo pabaigoje”, – tikina E.Klimas, visuomet prieš sėją atkreipiantis dėmesį ne vien į oro, bet ir į dirvos temperatūrą.
Jis, kaip ir dauguma kitų “Veido” kalbintų savo srities profesionalų, linkęs apsidrausti, todėl klausimų dėl pasėlių draudimo svarbos keičiantis klimatui jam nekyla. “Visiškai nežinome, kas mūsų laukia ateityje: krušos, sausros ar liūtys. Tai ar verta rizikuoti?” – klausia specialistas.
“Mitas, kad pasėlių draudimas Lietuvoje kainuoja daug. Jų neapdraudus dažnam tenka graužtis nagus, juolab kad meteorologinės sąlygos sunkiai prognozuojamos. Per pastaruosius metus bene labiausiai pasėliai iššalo Lietuvos šiaurėje, bet ten žmonės jau pasimokė ir bene daugiausiai draudžiasi”, – žieminių pasėlių draudimo naudą ūkiams komentuoja vokiško kapitalo draudimo bendrovės “VH Lietuva” direktorius Algimantas Navickas.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 192014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt.
Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-19-2014-m
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...