2013 Vasario 11

Kokios profesijos pelningiausios

veidas.lt

Kas ir kiek uždirba Lietuvoje? „Veidas“ pirmą kartą sudarė šimto profesijų atlyginimų mūsų šalyje sąrašą.

Atlyginimo dydį lemia daug priežasčių: darbuotojo patirtis, kvalifikacija, asmeninės savybės, padėtis rinkoje. Vis dėlto tai labai priklauso ir nuo pasirinktos profesijos.
Yra tokių profesijų, kurios pasmerkia gyventi minimaliomis sąlygomis nuo algos iki algos, kaip yra ir tokių, kurios žada sotų bei aprūpintą gyvenimą.
Kaip matome iš „Veido“ sudaryto atlyginimų sąrašo, prie pirmosios grupės galima būtų priskirti bibliotekininkus, muziejininkus, parduotuvių kasininkus, valytojus, krovikus, siuvėjus, floristus, paštininkus, viešbučių kambarines ir net ikimokyklinio ugdymo mokytojus. Daugelio jų alga į rankas siekia tūkstantį ar šiek tiek daugiau litų per mėnesį.
„Muziejų darbuotojų atlyginimai – apverktini, mažiausi iš visų biudžetininkų Lietuvoje. Daugiau uždirba net bibliotekininkai“, – pripažįsta Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza. Dauguma muziejininkų, nors neretai turi aukštąjį išsilavinimą, uždirba ne daugiau kaip 1000–1300 Lt per mėnesį atskaičius mokesčius.
Panašiai uždirba parduotuvių kasininkai, nors ir neturintys universiteto diplomo, o šios profesijos atstovų gretos šalyje yra vienos didesnių. Na, o tarp mokytojų, kaip pastebi naujasis Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas, taip pat daugėja tokių, kurių mėnesio atlyginimas tesiekia 600–1000 Lt, nes mažėjant mokinių traukiasi mokytojų darbo krūviai. Tiesa, kol kas tai daugiausia provincijos problema. Didmiestyje nemažą patirtį turintis ir nuolat kvalifikaciją keliantis vidurinio ugdymo mokytojas uždirba ne taip jau mažai – 2000–3000 Lt į rankas.
Prie mažesnių tenka priskirti ir slaugytojų algas – dauguma jų uždirba šiek tiek daugiau nei tūkstantį litų per mėnesį. „Todėl slaugytojai masiškai išvažiuoja. Dirbti dar yra kam, bet jau su dideliu „pritempimu“, slaugytojų trūksta visur – ir rajonuose, ir miestuose“, – tvirtina Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas. Pasak jo, Vakaruose ar Skandinavijos šalyse slaugytojų algos irgi siekia 1000–2000, bet ne litų, o eurų arba svarų.

Geriausiai uždirba orlaivių kapitonai, antstoliai, IT sistemų architektai

O štai lėktuvų pilotai, „Veido“ duomenimis, uždirba 12–20 tūkst. Lt per mėnesį atskaičius mokesčius. Panašios ir užsienio laivuose dirbančių lietuvių jūrininkų – kapitonų ar vyriausiųjų mechanikų algos (maždaug nuo 13 iki 20 tūkst. Lt).
„Jūrininkų atlyginimai nuo jūreivio iki kapitono svyruoja nuo 4000 iki 20 tūkst. Lt per mėnesį“, – sako bendrovės „Limarko“ vadovas Vytautas Lygnugaris.
„Jūrininkų uždarbiai nemaži, lietuviai užsienio laivuose gerai vertinami ir turi puikias galimybes nuo eilinio jūreivio per kokius 8–10 metų pakilti iki kapitono. Tačiau reikia nepamiršti, kad ištisus mėnesius jūrininkas būna atskirai nuo šeimos, o per metus jūroje dirba maždaug šešis septynis mėnesius, todėl ir jų algos santykinai didesnės“, – papildė Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas Petras Bekėža.
Iki 20 tūkst. Lt per mėnesį uždirba ne tik kapitonai, bet ir, tarkime, didžiųjų miestų antstoliai. Mažesni, bet vis tiek solidūs IT sistemų architektų (4000–9000 Lt į rankas) ar programuotojų (2500–7000 Lt) atlyginimai, taip pat architektų (5000–8000 Lt), interneto dizainerių (2500–7000 Lt), finansų analitikų (2500–6000 Lt) uždarbiai. Tikrai neprastai uždirba ir patyrę Vilniaus advokatai (3000–7000 Lt ir daugiau) bei notarai (vidutinės mėnesio pajamos siekia 5000 Lt), gerą atlygį žada teisėjo profesija (4000–6000 Lt). Palyginti nemažų atlyginimų gali tikėtis ir medikai bei inžinieriai. Tiesa, kai kalbama tiek apie šias, tiek apie kitas profesijas, būtina pabrėžti, kad atlyginimų žirklės visose srityse yra labai didelės: kitaip tariant, tos pačios profesijos atstovų atlyginimas Lietuvoje gali skirtis net tris kartus.
Personalo paieškos ir atrankos įmonės „Indigroup“ direktorius Karolis Blaževičius sako, kad didžiausius pageidaujamus atlyginimus, kiek jam yra tekę susidurti, buvo nurodę vadovaujamo darbo IT ir finansų srityse ieškantys specialistai. „Šių sričių atstovų, kaip samdomų darbuotojų, atlyginimai rinkoje yra vieni didesnių“, – pastebi K.Blaževičius.
Jo žiniomis, Lietuva Europoje garsėja kaip gera IT specialistų kalvė, todėl vis daugiau užsienio įmonių kuria Lietuvoje biurus, samdo už gerą algą lietuvių specialistus, o savo produktą parduoda ir visą veiklą plėtoja tik užsienyje. „IT srityje turime daug stiprių žmonių, kurie geba valdyti stambius IT projektus. Be to, internetas – ta sritis, kuri juda į priekį. Tai ir lemia, kad ši profesija yra perspektyvi ir gerai mokama“, – vertina „Indigroup“ direktorius.
Pasak jo, darbo rinkoje vis dar trūksta ne tik programuotojų, bet ir inžinerinių profesijų atstovų. K.Blaževičius atkreipia dėmesį, kad šiuo metu Lietuvoje ypač geros karjeros galimybės ir atlyginimai laukia tų inžinierių, kurie ne tik išmano techninę savo profesijos pusę, bet ir pasižymi geromis pardavėjo savybėmis: „Inžinierius, kuris geba parduoti produktą, gali tapti geru inžinerinės įmonės pardavimo vadovu. Tokių specialistų trūkumas yra didelis, o siūlomi atlyginimai – taip pat labai dideli.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Saulius Saulius rašo:

    Jo yra profesiju kuriu jus net neisivaizduojate,As profesionalus akmens murininkas,Alga kokia,Matematika tokia,jai dirbi su savo akemeniu ,tai gauni ir uz muro darbus,ir akmenu skaldymo paslauga ir pardavima,Tarkim as uz 1kv su mediagomis imu 100euru paprasto muro,Bet aukstos kokybe,man lieka 60eu uz darba,10 euru uz akmenis,Ir 5 eurai nuo skaldymo,Tai yra 75 eurai nuo 1kv,As dirbu nuo 9-17val,ramiai gerant kava 3 kvadratai ,tai yra 210eurui diena,jai pasistengi buna daznai 300euru,Bet meno darbas be konkurentu,nes niekas nemoko tos profesijos tai seimos 100metis biznis,tai bekonkurencinis nes lietuvoje iki 30 profesonalu tera,Ir blogiausia tai sezoninis darbas,Bet jai viska gerai sudelioji per sezna 30000 euru ramiai,Ir jokiu sefu ir niekas tav nepriestarauja,nes tu o ne klijentas esi zynovas,tu esi teisus,Tai va kokia tiesa,


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...