2014 Gegužės 19

Kokio prezidento šiandien esame verti

veidas.lt

REUTERS

Ar išmoksime pirmojo prezidento rinkimų turo pamokas?

Po keleto dienų vyksiantis prezidento rinkimų antrasis turas – nepralošiamas. Taip, vienas iš dviejų kandidatų pralaimės, tačiau valstybės mastu bet kuriuo atveju tai nebus lemtingas praradimas: vadovaujantis aksioma, kad turime tokią valdžią, kokios esame verti, galima sakyti, jog mūsų visuomenė pagaliau subrendo, nes pirmąkart finišo tiesiojoje dėl teisės valdyti valstybę varžysis tokie patyrę, proeuropietiški, pakankamai geros reputacijos politikai. Visuomenė nepaliko šansų dėl valstybės vadovo posto kovoti politikos rėksniams ir populistams (žinoma, atmetus, kad visi politikai, ypač rinkimų laikotarpiu, neatsilaiko prieš populizmo bacilas).
Rinkimų sėkme laikytina ir tai, kad kova nesibaigė pirmuoju turu: mūsų valstybės Konstitucijoje įrašyti du rinkimų ratai tikintis, kad valstybėje tikrai atsiras daugiau nei vienas asmuo, pasirengęs būti jos prezidentu. Demokratinėse valstybėse kova dėl aukščiausių postų paprastai būna įtempta.
Vis dėlto pirmasis prezidentų rinkimų turas apnuogino ir politinės nebrandos sopulių.

Kodėl kopijuoja pralaimėtojus?
Apmaudu, bet antrojo turo dvikova prasidėjo akibrokštais. Nors pirmojo rinkimų rato kova vyko šeši prieš vieną, Dalia Grybauskaitė valdėsi nepratrūkdama, o finišo tiesiojoje užsipuolė santūriausią iš šešetuko Zigmantą Balčytį. Vardydama savo pranašumus konkurento atžvilgiu ji pareiškė nusiteikusi nepardavinėti Lietuvos už sviestą. Nors vėliau ėmė teisintis, bet žodis – ne žvirblis.
Z.Balčytis neliko skolingas – tėškė, kad per D.Grybauskaitės “drąsą” Lietuva įklimpo į skolas, mat krizės užklupta nesiskolino iš Tarptautinio valiutos fondo, o tai išginė žmones į emigraciją. Sarkastiškas stilius, įdėtas į inteligentiškojo Z.Balčyčio pareiškimą, niekam nesukėlė abejonių, kad tai – ne jo kūrybos vaisius.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 202014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-20-2014-m
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...