2011 Vasario 14

Teisėsauga

Kodėl turėjo atsistatydinti policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas

veidas.lt

Nuo šiol policijos generaliniai komisarai žinos, kuo jiems asmeniškai grės girtų „keliukų“ ar patrulinių pasilakstymai keliuose.

Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas atsistatydina, nes sekmadienio naktį kelyje Vilnius-Kaunas Trakų rajono policijos komisariato vyresnysis patrulis Sigitas Šostakas girtas lėkdamas užmušė medikų šeimą. Premjeras Andrius Kubilius apgailestauja, kad turi trauktis sąžiningas pareigūnas ir geras vadovas, iš esmės pagerinęs policijos darbą ir pakeitęs policijos įvaizdį visuomenės akyse.

Yra, kas nesupranta – tai kodėl V.Telyčėnas, apie kurį iš tiesų sklido tik geros kalbos, dabar turi trauktis, jei prisidirbo kažkoks girtas patrulis, kurio generalinis komisaras, ko gera, net akyse nebuvo matęs? Pabandysiu paaiškinti, kodėl. Ir kodėl tai yra gerai.

Vyriausias vadovas atsako už viską, kas vyksta jo sistemoje ir ką daro kiekvienas jo pavaldinys. Jei policijos sistemoje susimovė eilinis patrulis, vadinasi to patrulio viršininkas pasirinko į šias pareigas blogą žmogų (Trakų policijos viršininkas Nerijus Šiaulys vadina S.Šostaką vienu geriausiu savo pavaldinių, niekados neturėjusiu nei nuobaudų, nei problemų su alkoholiu). Vadinasi, tai prastas viršininkas, kurį, savo ruožtu, prastai pasirinko dar aukštesnis viršininkas ir taip iki paties policijos generalinio komisaro. Vadinasi, generalinis ir atsako. Tai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti neteisinga, gal net neprotinga. Bet tai verčia visą sistemą suktis. O jeigu kažkas verčia sistemą suktis, tai yra ir protinga, ir teisinga.

Mūsų policijos pamatinė bėda – ji, kaip sistema, nė karto nebuvo perkrėsta iš esmės.

Kiekvieną statutinę, tai yra, griežtai hierarchinę sistemą, iš esmės perkrėsti gali tik jos aukščiausiasis vadovas. Nes tik nuo jo priklauso, kokia bus reakcija susimovus pačios žemučiausios grandies pareigūnui: Ar bus lauk išvyta visa komandinė grandinė nuo viršaus į apačią, ar bus apsiribota keiksmais, kumščio smūgiais į stalą ir keliais papeikimais? Ar, kraštutiniu atveju, paties nusikaltėlio išvijimu ir jo tiesioginių viršininkų perkėlimu su pažeminimu pareigose.

Lig šiol už žemutinės grandies policininkų susimovimus ar net tiesioginius nusikaltimus generaliniai komisarai nekentėjo nė karto. Vadinasi, poreikio griauti sistemą, kuri kadaise sukūrė juos pačius ir kurią dabar kūrė jie patys, komisarai nejausdavo. Atvirkščiai, “generalinis”, pridengiantis pavaldinius, šių būdavo gerbiamas ir mylimas, laikomas savu, “neišpuikusiu”.

Generalinio komisaro Vytauto Girgaravičiaus atsistatydinimas po tragedijos Aleksandrijos kaime įvyko ne todėl, kad jis pajuto asmeninę atsakomybę už vaikus užmušusį patrulį Saulių Pauliką, o todėl, kad tai buvo jau paskutinis lašas begalinėje “generaliniam” tarsi ne mirtinų nuodėmių istorijoje. Ir todėl, kad atsistatydinti nutarė tuometis vidaus reikalų ministras Raimundas Šukys.

Policijos sistema puikiai suprato, kad politikai “Grigą” išvijo ne už S.Pauliką, tad nereagavo. Tas pats V.Telyčėnas, nors ateidamas ir žadėjo griežtinti pavaldinių atsakomybę, bet jokio visuotinio sistemos perkratymo nepravedė. Taip, jis keitė padalinių vadovus, atjaunino sistemos vadovybę, bet jis nesukrėtė sistemos taip, kad visi jos nariai, nuo patrulio iki „generalinio“ pavaduotojų, suvoktų – arba nuo šiol dirbame kitaip, arba ieškomės kito darbo.

Štai todėl vyresnysis patrulis S.Šostakas ir užmušė medikų šeimyną prie Elektrėnų. O metais anksčiau kelių policininkas Robertas Strolia užmušė du žmones Kupiškio rajone. Štai todėl dabar V.Telyčėnas ir turėjo pasitraukti. Ir tai yra gerai.

Po V.Telyčėno ateisiantis policijos generalinis komisaras jau žinos, kuo jam asmeniškai grės girtų “keliukų” ar patrulių pasilakstymai. Kad bent jau prie šios valdžios politikams vienodai šviečia, kaip tu gaudai mafijozus, jeigu tavo pavaldiniai gatvėse žudo žmones, ko mafijozai seniai nebedaro. Nes žino, kad su žmonėmis reikia sugyventi gražiuoju. Dabar šią paprastą tiesą teks suvokti ir policijos komisarams.

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. Adis Adis rašo:

  Ačiū už paaiškinimą, bet kodėl tada R. Palaitis vis dar yra vidaus reikalų ministras, jei jo pavaldinys viešai paneigė holokaustą, ir į tai dėmesį atkreipė net užsienio ambasadoriai?.. ;)

 2. zazas zazas rašo:

  usu lietuviu vienadieniai verslininkai dirba viska atvirksciai. Jie nesitenkino pastoviu ir tolygiu firmos pletimusi, jiems masina turejo duoti 30-50 proc. pelno minimum. Kitaip sakant ne ilgiau kaip per du metus jie norejo ,kad nauja masina visiskai atsipirktu ir toliau nestu vien pelna. Todel buvo keiciamos ekspedicijos viena po kitos (kuri tik moka nors truputeli daugiau tai dienai) , daug kur uzsirekomendavo kaip nelabai patikimi vezejai is rytu saliu ir todel teko rankioti visokius atsitiktinius uzsakymus is internetiniu portalu. Vakarieciai jau atsisako toki krovini vezti,nes mato ,kad neuztenka laiko…tuomet ji stveria musiskiai. Musiskiu pozicija paprasta: cia truputi pajuodinsim ,ten pramonineje zonoje pavazinesime uzsideje magnetus ,jei niekas nepagaus ,tai gal ir suspesime ivykdyti uzsakyma. Jei kas-puse baudos nurasysime ant vairuotojo:-))) O paskui jau tik ziuri uz ka mazesnes baudos ir mazesne tikimybe papulti kontrolei. Galima sutrumpinti savaitini atstoju,gal kai tikrins nepasiziures pora savaiciu atgal, gal dar ka nors ir pan.
  Bet pati esme yra tame,kad ”juodas” vaziavimas atsiranda tik del vadybininku ir sefu nesigaudymo ,nekompetencijos ir nemokejimo skaiciuoti. Galu gale jiems ir sunku orientuotis,nes jie patys nera buve daznai uzsienyje,todel is ju galima isgirsti tokiu perliuku: padaryk atstoju prie issikrovimo Londono centre (kur nera kur stoveti) , ivaziuok i koki Hamburga ar Paryziu,nes tu juk turi dar 30 minuciu laiko ( jie neisivaizduoja miestu dydzio ir transporto kamsciu), padaryk savaitini atstoju anglijos nacionalinio kelio nemokamose ”kisenese” ( kur nera nei wc, nei duso), padaryk savaitini kokioj pramoninej zonoj,kur velgi tos pacios problemos (nera wc ,duso,vandens) ir panasiu perliuku. Visos bedos ir problemos transporte didziaja dalimi susidaro tik del vadybininku neismanymo. Del vairuotoju kaltes (gerimo ir pan.) manyciau,kad ne daugiau kaip 10 proc. nesusipratimu is viso skaiciaus butu kiska tonka..

 3. Adzio gimdytojas Adzio gimdytojas rašo:

  Gerb. autoriau
  as prie sios sistemnos netoli: sS ios sios sistemos pedagogas:
  SUSITIKIME – PADISKUTUOKIME.
  Aciu.

 4. next next rašo:

  kodėl gi apsiriboti komisaru? Jį skyrė DG, Vyriausybės teikimu. Tada, logiška būtų , akd atsistatydintų ir Prezidentė su Kubiliumi? Ir visa Vyriausybė? O kas patvirtino Vyriausybę? Seimas? Ir šį daloj. O kas rinko Seimą ? Rinkėjai? Visus juos į dujų kameras? Gerb. Bačiuli, jei kartais paleidžia pilvą, yra toks ekspumizan, jei ką. Sako padeda.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...