2011 Gegužės 06

Dr. Gintaras Kalinauskas

Kodėl reikia pasitikėti policija?

veidas.lt

Kalinauskas Gintaras
Nuo visuomenės pasitikėjimo policija priklauso visų mūsų saugumas ir viešoji tvarka. Pabandysiu įrodyti šį teiginį skaičiais. Kiek tai beatrodytų subjektyviai.

2010 metais užregistruota 77 tūkstančiai nusikalstamų veikų, ištirta – 36 tūkstančiai, tai sudaro 46 procentus visų veikų. (2009 m. užregistruota 83 tūkstančiai nusikalstamų veikų, ištirta 44 procentai nusikalstamų veikų). Be to, policija tiria vidutiniškai 90 procentų Lietuvoje užregistruotų nusikalstamų veikų.

Rodikliai kaip ir džiuginantys, nusikalstamų veikų skaičius palaipsniui mažėja, veikų ištyrimas auga. Kita vertus, ar šie pokyčiai nėra tiesiog susiję su piliečių emigracija. Kaip skelbia Statistikos departamentas – iš Lietuvos 2010 metais išvyko 83 157 gyventojai. Labai nesuklysiu pasakęs, kad tarp išvykusių nedidelė dalis asmenų, kurie nėra nekalti avinėliai, o linkę nusikalsti asmenys. Taip skelbia ir Europolas – „Ryškus bruožas yra Lietuvos organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklos plėtra Europoje per pastaruosius dvejus metus“.

Tačiau norėtųsi daugiau dėmesio skirti policijos sistemai ir visuomenės narių pasitikėjimui ja. Būtent 2010 m. balandį buvo paskelbti gyventojų apklausos rezultatai apie pasitikėjimą policija, jos veiklą. Apklausoje dalyvavę asmenys į klausimą „Ar pasitikite policija?“ teigiamai atsakė 60 procentų. 2009 metais analogiškoje apklausoje dalyvavę asmenys 62 procentais pareiškė pasitikintys policija. Reikia pastebėti, kad tai vieni geriausių rodiklių nuo nepriklausomybės atkūrimo. Kita vertus, nepasitiki policija 2009 m. – 30 procentų apklaustųjų, o 2010 m. – 34 procentai.

Į klausimą „Ar per paskutinius 12 mėnesių esate nukentėjęs nuo kokio nors nusikaltimo ar teises pažeidimo?“ 91 procentas apklaustųjų atsakė, kad nenukentėjo, 9 procentai, kad nukentėjo. Jūs paklausite, kodėl aš jus varginu su tais skaičiais. Kartais tik skaičiai gali padėti surasti tarpusavio svarbius ryšius. Truputį kantrybės.

Bet sugrįžkime prie mūsų visų saugumo valstybėje. Mano minėtoje apklausoje buvo užduotas klausimas „Koks buvo nusikaltimas ar teisės pažeidimas, nuo kurio Jūs nukentėjote per paskutinius 12 mėnesių?“. Matyt, iš karto atspėjote, kad beveik visos veikos padarytos viešojoje vietoje ir didžioji dalis dėl turtinių interesų, taip – 26 procentai atsakė, kad tai vagystės, 20 procentų apiplėšimas, 10 procentų sumišimas.

Tačiau patys įdomiausi rezultatai pasirodo, kai į klausimą „Jei nukentėjote per paskutinius 12 mėnesių, ar jūs dėl šio įvykio kreipėtės į policiją? 55 procentai apklaustųjų atsakė teigiamai. Labai panašus skaičius lyginant su policijos pasitikėjimu. Ar tai reiškia, kad jeigu didėtų besikreipiančiųjų asmenų skaičius į policiją, didėtų pasitikėjimas policija, sunku pasakyti, bet prielaida įdomi. Minėtos apklausos duomenys rodo, kad 58 procentai asmenų, kurie susidūrė su policijos darbu po įvykio, policijos darbą įvertino gerai ir labai gerai. Ar tai reiškia, kad visi kurie kreipėsi į policiją, pasitiki ja? Galbūt.

Bet pats svarbiausias šios apklausos ir mano komentaro aspektas yra tai, kad asmenys, kurie nesikreipė, į klausimą „Kodėl Jūsų nesikreipėte į policiją?“ (na, kas galėjo pagalvoti) 60 procentų atsakymas buvo „netiki, kad policija, gali surasti nusikaltėlius“. Na va, matyt, aš buvau teisus, kad visa tai tik psichologija. Kaip gali policija padėti, jeigu asmuo, patyręs žalą ar smurtą, nesikreipia, nes netiki, kad kažkas kažką padarys. Aišku, kyla klausimas, kodėl taip žmonės mano, kokios to priežastys. Galbūt labai sudėtingos kreipimosi procedūros, galbūt policija dirba nekvalifikuotai. Pabadysiu atsakyti paprastai, manau, priežastys grynai psichologinės.

Paskutiniai skaičiai, asmenų, kurie nepasitiki policija, buvo paklausta, kodėl jie nepasitiki policija, 31 procentas atsakė, kad pati policija korumpuota, susijusi su nusikaltėliais, 22 procentai pasisakė už tai, kad policija blogai dirba. Tai pakankamai subjektyvu, nes visgi tai vertinimo dalykas. Ką sako statistika? Policijos pareigūnų atžvilgiu už kyšininkavimą 2010 m. buvo pradėta tyrimų dėl 14 policijos pareigūnų ir 96 pradėti tyrimai dėl piktnaudžiavimo, iš viso policijos sistemoje dirba 10 738 pareigūnai. Kaip matome, tai sudaro tik apie 1 procentą visų pareigūnų. Vargu ar būtų galima šiuo atveju sakyti, kad deguto šaukštas pagadina visą medaus statinę. Čia, manau, tik nuolatos neigiamų žinių apie policiją pateikimo problema.

Galbūt sudėtinga ir biurokratiška policijos struktūra. Bet ne, policijos sistemoje jau vyko struktūrinė reforma ir vietoj 2008 m. buvusių 69 savarankiškų juridinių asmenų liko tik 17. Tai supaprastino ir valdymo procesus ir atitinkamai leidžia efektyviau reaguoti į visuomenės poreikius.

Kita vertus, tarpusavio pasitikėjimas pasiekiamas ne tik vieno subjekto dėka. Nors policijos vadovams reikėtų palinkėti kuo greičiau didinti policijos pareigūnų motyvaciją, sąžiningai tarnauti ir mažinti prielaidas korupcijai atsirasti policijos sistemoje. Bet ir visuomenei reikia labiau pasitikėti policija, nes tik nuo dar didesnio tarpusavio pasitikėjimo atsiras prielaidos sumažinti nusikalstamumą ir didinti saugumą valstybėje. Akivaizdu ir tai, kad policija turi nuolatos nepamiršti, kad privalo Ginti, Saugoti, Padėti.

P.S. Mielieji atsakydami į klausimą, ar pasitikite policija, visada pagalvokite, ar pasitikite visuomene, kurioje gyvenate, ar esate pasiruošęs ginti, saugoti bei padėti sau ir kitiems. Sėkmės

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Dr. Gintaras Kalinauskas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...