2011 Balandžio 30

Dr. Gintaras Kalinauskas

Ką žlugdo kasos aparatai?

veidas.lt

Artėja gegužės 1 diena, mums visiems svarbi, nes tai Motinos diena, kai kam svarbi ir dėl to, kad tai tarptautinė darbo diena. Tačiau šį kartą reikėtų pabrėžti, kad ši diena svarbi ir Lietuvos ekonomikai, kai po ilgų metų diskusijų kasos aparatus privalės naudoti asmenys, kurie prekiauja maisto produktais (maistu) pastatuose ar patalpose, kioskuose, vagonėliuose, kilnojamuosiuose nameliuose, automobilių parduotuvėse.

Visada priimami sprendimai kažką keisti, papildomai reguliuoti, įvesti naujus reikalavimus, sulaukia neigiamos reakcijos, pasipriešinimo. Dažnai tas pasipriešinimas yra tik dėl to, kad siūloma nauja, siūloma keisti. Nors pasaulis nuolat keičiasi, žmogui sunku suvokti ir nesipriešinti pokyčiams. Nors atrodytų paprasčiau tiesiog ieškoti naujai atsiveriančių galimybių.

Ko tikimasi įvedus kasos aparatų naudojimą prekiaujant maistu? Matyt, svarbiausi – visuomenės sveikata, vartotojų teisių gynyba. Ir aišku papildomos pajamos į valstybės biudžetą.

Ar esate gavę pirkdami turguje „lietuvišką mėsą“ patvirtinančius dokumentus apie tai, kad tai Lietuvoje užauginta mėsa, vargu, o gal esate gavę pirkimo dokumentus liudijančius, kad iš konkretaus subjekto įsigijote mėsą. Kodėl aš to klausiu? Pavyzdžiui, kaip žinoti, kad mėsa nėra atvežta iš regiono, kuriame yra didelis radioaktyvus užterštumas, nerealu, galbūt. Kaip žinoti, kad auginant gyvulius nebuvo naudojama priemonės, skatinančios greitą galvijų augimą. Gal tai visai nesvarbu, nes tokios mėsos suvalgius, vargu ar iš karto pajusi kokius neigiamus simptomus, na galbūt tik garsiau pagadinsi orą. Na, sakysite visą tai tik prielaidos, galbūt. Bet aš taip nemanau. Aišku asmeniškai neteko lankytis Šiaulių turguje „Dvaras“, bet pasirodo vyko labai įdomūs dalykai. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba nustatė asmenų grupę, kuri įsigydavo dalį paukštienos mėsos iš oficialiai, prekiaujančių įmonių, kitą dalį paukštienos be dokumentų iš įvairių įmonių ir fizinių asmenų. Sakysite kas čia tokio, na gal būt tik tiek, kad valstybės biudžetui nesumokėti mokesčiai, bet kas gi juos moka, tik paprasti Lietuvos piliečiai, galbūt. Matyt, irgi nesvarbu, kad be dokumentų įsigyta paukštiena, buvo laikoma namų sąlygomis, galiojimo terminai pasibaigia ir ji nekokybiška, o gaminamas paukštienos faršas, perplaunamas ir suklastojus prekių etiketes sumaišomas su kokybiška produkcija, įrašant naują realizacijos terminą. Gražu ir beveik legalu. Na, sakysite reti išimtiniai atvejai. Ne. Minėtų asmenų grupė įtariama, kad per metus vykdydama savo veiklą pasiekė, neatspėsite… 3,5 mln. litų apyvartą. Neblogai. Na ir visų nemėgstami, bet būtini normaliam valstybės gyvavimui, mokesčiai. Įtariama, kad nesumokėta mokesčių apie 800 tūkstančių litų. Na, vištienos filė kaina apie 14-19 litų, vadinasi parduota tokios „sveikos“ paukštienos apie 190 tūkst. kilogramų. Nedaug. Bet, matyt, tai tik Šiauliuose ir tik su mėsa. Bet ne, Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija balandžio mėnesį nustatė, kad Vilniuje turgaus prekeiviai apskaitoje neužfiksavo paukštienos įsigijimo už 1,125 mln. litų. Turgaus prekeiviai užpajamavo tik iš Lietuvos gamintojų įsigytą paukštieną, tačiau įvežtą iš Lenkijos „pamiršo“. Tokiu būdu nedeklaravo ir nesumokėjo apie 200 tūkst. Lt pridėtinės vertės mokesčio. Gaila. Vien tik mano pateikti sėkmingų patikrinimų rezultatai rodo, jeigu būtų jau buvę kasos aparatai, valstybės biudžetas būtų papildytas daugiau kaip 1 mln. litų pajamų. Milijonas prie milijono ir milijardą gali pasiekti.

Pradedi galvoti, tai gal sveikiau valgyti žuvį, joje yra daug žmogaus organizmui reikalingų mineralų: geležies, cinko, jodo, fosforo bei seleno. Bene viena svarbiausių priežasčių, kodėl turime valgyti žuvies – jose esančios omega-3 riebiosios rūgštys. Tačiau Klaipėdoje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba nutraukė neteisėtą šešėlinę žuvies prekybą, atliko 50 kratų, pareiškė įtarimus 9 asmenis, kurie supirkinėjo žuvį be dokumentų, o susitarę su žvejais, klastojo sąskaitas faktūras, nurodydami mažesnes žuvies pirkimo pardavimo kainas, pardavę žuvį, pirkimo –pardavimo dokumentus sunaikindavo. Na, ir apimtys. Per keturis mėnesius vienas fizinis asmuo nelegaliai realizavo žuvies už 70 tūkstančių litų. Na, nesumokėta mokesčiai, bet, matyt, žuvis tikrai iš Baltijos jūros, o gal iš Ramiojo vandenyno. Ne…

Ir vos nepamiršau, matyt, kai bus privaloma naudoti kasos aparatus, sužlugs smulkus verslas ir nepadės net Vyriausybės skirtos kompensacijos – 1000 Lt. už įsigytus kasos aparatus. Bet vargu ar jis smulkus (verslas), kai valstybei iš vykdomos nelegalios neaiškios kilmės maisto produktais prekybos nesumokami milijonai. Skanaus!

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Dr. Gintaras Kalinauskas:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. ne są mo nė ne są mo nė rašo:

    NIEKO NEŽLUGDO. TAKSISTAI TAIP PAT RĖKĖ, BLIOVĖ, O DABAR VISI 100 PROC TURI KASAS!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...