2013 Kovo 23

Kodėl mūsų vaikams tiekiami tik užsienyje išauginti vaisiai ir daržovės

veidas.lt


2012–2013 mokslo metais vaisių vartojimui tarp Lietuvos moksleivių skatinti skirta net 1,29 mln. eurų (4,45 mln. Lt) Europos Sąjungos paramos. Už šiuos pinigus 6–10 metų vaikams nemokamai dalijami vaisiai ir daržovės, kurių jie per metus suvalgo daugiau nei tūkstantį tonų.
Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros Augalininkystės produktų skyriaus vadovės Dalios Ruščiauskienės skaičiavimu, praėjusiais mokslo metais vaikai suvalgė 594 tonas bananų, 565 t obuolių, 465 t apelsinų, 504 t kriaušių, 290 t mandarinų, 48 t morkų ir 14 t greipfrutų.
Deja, toks asortimentas reiškia, kad dauguma vaisių ir daržovių užauginta ne Lietuvoje: vaikams brukamos lenkiškos morkos, ispaniški apelsinai, o bananai kartais atkeliauja net iš kitų žemynų.
Taip neturėtų būti. Pagal šią vartojimo skatinimo programą didžioji dalis viso mokiniams dalijamų vaisių ir daržovių kiekio turėtų būti išauginta Lietuvoje. Tačiau Lietuvos žemės ūkio ministerija aiškina, kad kiekviena programoje dalyvaujanti mokykla turi visišką laisvę pasirinkti tiekėjus, bet lietuviški vaisiai (obuoliai) ir daržovės (morkos) vyravo tik pirmaisiais programos įgyvendinimo metais. Vėliau patys vaikų tėvai ėmė piktintis tokiu skurdžiu pasirinkimu ir ne kartą kreipėsi net į ministeriją, reikalaudami savo vaikams bananų bei citrusinių vaisių.
Tad daugelis programoje dalyvaujančių mokyklų, skelbiančių konkursus ne kiekvienam produktui atskirai, o visai produktų grupei tiekti, dabar sutartis sudaro su didžiaisiais tiekėjais, kurie įsipareigoja vaikus visus metus aprūpinti minėtais vaisiais – bananais, apelsinais ar citrinomis ir kartu atveža lenkiškų morkų.
“Lietuvoje yra vos kelios programoje dalyvaujančios mokyklos ir darželiai, sudarę sutartis išimtinai su Lietuvos ūkininkais”, – apgailestauja D.Ruščiauskienė. Tačiau jokio konkretaus sprendimo, kaip tokią padėtį būtų galima pakeisti, neturi nei ji, nei Žemės ūkio ministerijos atstovai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...