2013 Sausio 31

Kodėl grūdų magnato T.Barščio prisibijo kiti verslininkai

veidas.lt


Buvęs „Kauno grūdų“ bendrovės sargas, o dabar stambiausias šios įmonių grupės akcininkas Tautvydas Barštys taip ir nepajėgė atsikratyti laukinio kapitalizmo verslininko įvaizdžio.

Grūdų perdirbimo ir paukštininkystės verslus valdančios įmonių grupės „Kauno grūdai“ vadovui ir pagrindiniam akcininkui Tautvydui Barščiui kiekvieni pastarieji metai pateikia po nemalonų incidentą. 2011 m. jis susikirto su kitu Kauno verslininku, Ūkio banko savininku Vladimiru Romanovu, pernai įsiplieskė vadinamasis kiaušinių karas su “Vičiūnų” grupės savininku Visvaldu Matijošaičiu dėl Vievio paukštyno, o šiemet neapsikentusi Investuotojų asociacija kreipėsi į teismą, prašydama įpareigoti „Kauno grūdų“ valdybą supirkti akcijas iš smulkiųjų akcininkų.
Bylą inicijavusios Investuotojų asociacijos direktorius Tomas Pilipavičius teigia, kad teismas iki šio mėnesio pabaigos laukia atsiliepimo iš „Kauno grūdų“. Kodėl prieita net iki teismo? Pasak T.Pilipavičiaus, perėmęs įmonių kontrolę dar 2005 m., kai kartu su kitais įmonės valdybos nariais bei jų sutuoktiniais valdė 40,07 proc. įmonės akcijų, T.Barštys turėjo paskirti privalomąjį akcijų supirkimą, tačiau per septynerius metus to nepadarė. Kodėl? „Neapsimoka, nes tai kainuoja pinigus – šis veiksmas jam galėtų atsieiti nuo kelių ir keliasdešimties milijonų litų“, – mano T.Pilipavičius.
Smulkieji akcininkai, kurių yra apie kelis šimtus, valdo apie 10 proc. „Kauno grūdų“ akcijų.
Investuotojų asociacijos direktoriaus nuomone, K.Barštys elgiasi kaip jam naudingiau, tad „Kauno grūdų“ elgesys su smulkiaisiais akcininkais net nepalyginamas su tokių įmonių, kaip „Teo LT“ ar „Apranga“. „Tarkime, tiek „Teo LT“, tiek „Aprangai“ aktualu įmonės kaina, prestižas, ir jie dalijasi pelnu su smulkiaisiais akcininkais – ir vieni, ir kiti moka dividendus. O „Kauno grūdai“ dividendų nėra mokėję, nors smulkieji akcininkai mato, kad įmonė lyg ir gera, uždirba pelno“, – pabrėžia T.Pilipavičius.
Nors „Kauno grūdų“ įmonė dividendų nemoka, analitikų nuomone, stambieji savininkai randa būdų, kaip pasinaudoti uždirbtais pinigais. Pavyzdžiui, įmonei priklauso keletas prabangių automobilių ar sraigtasparnis, kurį taip mėgsta T.Barštys. Dėl šios priežasties smulkiesiems akcininkams trūko kantrybė.
Beje, T.Barštys tvirtina nuolat supirkinėjantis akcijas, tačiau smulkiųjų akcininkų netenkina siūloma kaina. „Jis perka už tokią kainą, lyg įmonės kapitalizacija siektų 10 mln. Lt, tačiau vien 2011 m. pelnas siekė 30 mln. Lt, o apyvarta – milijardą. Iš tiesų dabar „Kauno grūdų“ kapitalizacija siekia kelis šimtus milijonų litų“, – mano T.Pilipavičius.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-5-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Irklas Irklas rašo:

  Tokių bėdų daug. Pasidomėkite Radviliškio mašinų gamykla.Tas pats.Vagiama, nes leidžia įstatymas.

 2. Darbininkas Darbininkas rašo:

  tu gal durnas, irkle? pirma susipazink su situacija. dirbu ten senai ir padorius dividendus gaunam jau keliolika metu. daugiau tokiu vadovu!

 3. jo jo rašo:

  okur siandiena yra ponas Romanovas , kaip milicininkas pasielge su savo zmona ir kiti gaideliai visokio plauko ale investuotojai tegul tik patyli, NELEIS manau Tautvydas niekam ant sprando uzsesti


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...