2017 Birželio 30

Kodėl „Dyson“ ventiliatoriai neturi sparnuočių

veidas.lt

Kaip jau turėjote progos įsitikinti, šios vasaros orai kupini staigmenų. Vadinasi, reikia būti pasiruošusiam visiems atvejams. Tad, jei užplūdus naujai karščių bangai, nespėjote savo namuose įsirengti oro kondicionieriaus ar nenorite jo įsirengti dėl kokių nors kitų priežasčių, išeitis jums – elektrinis oro ventiliatorius.

Giedrius DRUKTEINIS

Tai toks įprastas prietaisas biure arba namuose! Rodos, netgi jokios romantiškos konstrukcijos – tik bazinis pagrindas: sparnuotės ir apsauginės grotelės. Kurios, beje, ventiliatoriuose buvo ne visada. Kai žmonija XIX amžiaus pabaigoje sukūrė pirmuosius elektrinius oro ventiliatorius, pirmieji modeliai apsauginių grotelių neturėjo – tik 1930-aisiais, nukentėjus ne vienam tūkstančiui smalsuolių, kišančių pirštus ten, kur nereikia, sparnuotes pridengė narvelis.

Įprasti ventiliatoriai dažniausiai turi dar vieną blogą savybę: jei jie yra galingi, kartu yra ir triukšmingi. O jeigu tylūs –kartu ir silpni.

Tačiau egzistuoja ir Lietuvos parduotuvėse neseniai pasirodė visiškai naujo tipo elektriniai ventiliatoriai „Dyson Cool“ su patentuota „Air Multiplier™“ technologija – tylūs ir galingi, o galiausiai… net neturintys įprastų sparnuočių.

Iš esmės tokią ventiliatorius konstrukciją dar 1981 m. pirmoji patentavo Japonijos kompanija „Toshiba“, tačiau nepradėjo jų gaminti. Pirmuosius tokio tipo ventiliatorius 2009 m. masiškai gaminti pradėjo anglų kompanija „Dyson“, lig tol garsėjusi paties įmonės įkūrėjo Jameso Dysono išrastais ypatingo dizaino cikloniniais dulkių siurbliais.

Pats J.Dysonas savo pasiryžimą sukurti „besparnuotį“ ventiliatorių aiškino taip: „Niekada nemėgau ventiliatorių su sparnuotėmis. Jų sparnuotės kapoja oro srautą, sukeldamos žmogaus kūnui vibracijos pojūtį ir nereikalingus oro srauto virpesius. Be to, tokie ventiliatoriai tik išblaško dulkes po kambarį, o vaikai visada kaišios savo pirštelius tarp jų sparnuočių.“

„Dyson Air Multiplier“ ventiliatorius atrodo kaip apvalus tuščiaviduris žiedas, įsmeigtas ant bazinio pagrindo. Iš išorės nematyti jokių judančių dalių, tačiau ventiliatorių įjungus iš kiaurymės, tarsi iš niekur atsiradusi, pradeda sklisti tolygi oro srovė.

Tokio ventiliatoriaus veikimo principas paprastas: 27 litrai oro per sekundę įsiurbiami pro korpuso apačioje esančias groteles, 15–18 kartų sustiprintas oro srautas (todėl ventiliatoriai ir vadinami „Air Multiplier“) nukreipiamas žiedu ir išpučiamas pro mažas angas žiedo vidinėje dalyje (tai 450–600 litrų oro srautas per sekundę).

„Dyson“ kompanija investavo 60 mln. dolerių šiai oro srauto sustiprinimo technologijai patobulinti, o prie paties projekto dirbo net 65 inžinieriai, sukūrę 640 tokio ventiliatoriaus prototipų ir užregistravę apie tris šimtus patentų. Gaminamuose prototipuose, pvz., buvo įmontuojami mažiausiai dešimt miniatūrinių mikrofonų, taip mėgstamų slaptųjų tarnybų, – tik klausytis ne antivalstybinių pokalbių, o oro srovės virpesių. Taip buvo siekiama išspręsti triukšmo ir vibracijos problemas.

Ir šios problemos buvo išspręstos. „Dyson Air Multiplier“ išpučia vienodą ir tolygų oro srautą, veikia tyliai (kelia 75 proc. mažiau triukšmo nei įprasti ventiliatoriai su mentėmis), naudoja 40 proc. mažiau energijos nei įprasti ventiliatoriai ir, svarbiausia, yra visiškai saugūs – tinkami naudoti tose vietose, kur yra mažų vaikų.

„Dyson Air Multiplier“ ventiliatorius sukasi aplink savo ašį 90 laipsnių kampu, galima reguliuoti jo oro srauto greitį. Tokius ventiliatorius lengva prižiūrėti, nes jie neturi apsauginių grotelių, trukdančių tinkamai išvalyti susikaupusius nešvarumus. Visos „Dyson Air Multiplier“ dalys pagal technologiją, naudojamą automobilių bamperių ir apsauginių šalmų gamybai, yra išlietos iš vientiso plastiko, dėl to pats prietaisas turi amortizuojančių savybių. Jis yra apdovanotas gausybe prizų ne tik už inovatyvias technologijas, bet ir stilingą išvaizdą – toks ventiliatorius bet kokioje aplinkoje atrodys neįprastai, stilingai ir elegantiškai.

Tad kitą kartą, užuot sėdėję tvankiame kambaryje ar biure, tiesiog įjunkite šiuolaikinį ventiliatorių ir mėgaukitės saugia tolygia vėsa ir gaiva. Komfortiškas sąlygas užtikrins patentuotos technologijos. Ar verta žengti kartu su technologiniu proveržiu? Atsakymas akivaizdus.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. fizikas fizikas rašo:

    žinoma turi Dyson ventiliatorius sparnuotes, tik jos paslėptos pagrinde. Taip pat turi distancinį valdymą, išsijungimo taimerį, puikią išvaizdą. Vienintelis rimtas trūkumas – tikrai didelė kaina. Saugokitės pigių falsifikatų, yra ir tokių.

  2. Sigis Sigis rašo:

    Kaip naudotis


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...