2010 Balandžio 08

Donatas Valančiauskas

Kliba kultūros viceministro kėdė

veidas.lt

Vienintelio likusio kultūros viceministro Donato Valančiausko kėdę ėmė klibinti interesų konfliktas, rašo “Lietuvos rytas”.

Įtarimų sukėlė D.Valančiausko veikla Kultūros rėmimo fondo taryboje. Viceministro vadovaujama taryba neseniai paskirstė valstybės paramą kultūros ir meno projektams.

Nors iš gautų 1,7 tūkst. paraiškų parama buvo skirta tik kiek daugiau nei pusei projektų, tarp laimingųjų atsidūrė ir viešoji įstaiga Lietuvos tautų informacijos rūmai. 15 mln. litų išdalijusi D.Valančiausko vadovaujama taryba palaimino du šios įstaigos projektus. Vienam jų – dokumentiniam filmui “Manęs nėra” kurti – buvo paskirta 30 tūkst. litų, o kitam – “Virtualus žydų kalendorius Šalom” – 7 tūkst. litų valstybės parama.

Neatmestina, kad toks tarybos dosnumas Lietuvos tautų informacijos rūmams nebuvo atsitiktinis. D.Valančiauskas šiai įstaigai vadovavo net ir tapęs kultūros viceministru. Iš viešosios įstaigos vadovo pareigų aukštas Kultūros ministerijos pareigūnas pasitraukė tik praėjusių metų sausio pabaigoje. Bet net ir tada D.Valančiauskas neskubėjo nutraukti saitų su buvusia darboviete. Viešai skelbiamoje pernykštėje D.Valančiausko interesų deklaracijoje nurodoma, kad jis liko Lietuvos tautų informacijos rūmų dalininkas.

Kalbama, kad D.Valančiauskas taip pat turi sąsajų su jo vadovaujamo fondo šiemet ir pernai taip pat dosniai remtu Žydų kultūros ir informacijos centru.

“Lietuvos tautų informacijos rūmų vadovu dirbau iki 2008 metų gruodžio pradžios”, – dienraščiui raštu atsakė pareigūnas, nors dokumentai rodo, kad jis šias pareigas ėjo iki 2009 metų sausio pabaigos.

Viceministras taip pat informavo, kad nebėra paramą gavusios įstaigos dalininkas, bet nepatikslino, kada įvyko šie pokyčiai ir kodėl tai neatsispindi interesų deklaracijoje.

“Projektą fondas parėmė ir pernai. Šiais metais ekspertai rekomendavo jį paremti kaip tęstinį”, – į klausimą, ar nemano, kad supainiojo viešuosius ir privačius interesus, atsakė D.Valančiauskas.

Bet paaiškėjo, kad internetiniam žydų kalendoriui praėjusiais metais lėšų iš šio fondo nebuvo skirta. Tai “Lietuvos rytui” patvirtino ir Kultūros rėmimo fondo darbuotojai. Dienraštis klausia, gal viceministras susipainiojo projektų gausoje, mat 2009 metais Kultūros rėmimo fondas 22 tūkst. litų skyrė kitam D.Valančiausko vadovautos įstaigos projektui “Lietuvos sinagogos”.

Savo pavaldinio vadovautai įstaigai buvo dosnus ir pats kultūros ministras Remigijus Vilkaitis. Praėjusių metų vasarį dokumentiniam filmui “Manęs nėra” kurti Lietuvos tautų informacijos rūmams kultūros ministras jau buvo skyręs 12 tūkst. litų.

Kodėl šiam filmui šiemet vėl buvo skirta pinigų ir kada jį galės pamatyti žiūrovai, Kultūros ministerijos atstovai dienraščiui nesugebėjo atsakyti. Apie, pasak dienraščio, mįslingą projektą “Manęs nėra” apskritai nėra jokios viešai prieinamos informacijos.

D.Valančiausko teigimu, svarstant, ar skirti paramą Lietuvos tautų informacijos rūmų projektui, jis tarybos nariams buvo pranešęs, kad yra dirbęs paraišką pateikusioje įstaigoje. Kaip į šią pateiktą informaciją buvo reaguota, D.Valančiauskas neatskleidė. Raštu pateiktuose atsakymuose pareigūnas taip pat nenurodė, ar apie galimą interesų susikirtimą įspėjo ministrą R.Vilkaitį.

Fondo reikalus tvarkančio Kultūros ministerijos programų skyriaus vedėja Ona Šaltytė, kalbėdama su dienraščiu, taip pat neprisiminė, kad D.Valančiauskas ar kuris nors kitas tarybos narys būtų pranešęs apie galimą interesų konfliktą arba nusišalinęs.

R.Vilkaitis “Lietuvos rytui” pripažino, kad apie galimą interesų konfliktą viceministras jo neinformavo. Bet politikas tikino, kad D.Valančiausko veikla jį tenkina.

“Nėra net ką lyginti su ankstesnio viceministro veikla”, – kažkodėl pridūrė ministras, turėdamas galvoje šiais metais iš pareigų atleistą Tautos prisikėlimo partijai priklausiusį Liudą Šukį.

Kultūros ministerijoje šiuo metu yra tik vienas viceministras. R.Vilkaitis prisipažino, kad surasti patikimų komandos narių nėra paprasta.

“Daugiau nenoriu apsirikti”, – kalbėjo kultūros ministras, kurį šią savaitę paliko ir atstovė spaudai.

“Man buvo paaiškinta, kad viceministro ryšiai su paramos prašančia įstaiga Kultūros rėmimo fondo tarybai neužkliuvo, nes jos pateikti projektai yra tęstiniai. Aš pats tame procese nedalyvauju ir visų detalių nežinau, bet man buvo pasakyta, kad pažeidimų nebuvo. Juk sprendimus, kam skirti paramą, priima ne fondo tarybos vadovas, bet komisija”, – sakė R.Vilkaitis.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriato vadovas Gediminas Sakalauskas teigia, kad atsakyti, ar viceministras pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo nuostatas, galima atsakyti tik atlikus tyrimą.

“Įstatymas numato, kad jei svarstomas klausimas yra susijęs su viceministro privačiais interesais, pareigūnas privalo nusišalinti ne tik nuo sprendimo priėmimo, bet ir nuo jo rengimo bei svarstymo. D.Valančiauskas, priimdamas su jo ankstesne darboviete susijusius sprendimus, apie galimą interesų konfliktą pirmiausia turėjo pranešti savo tiesioginiam vadovui, šiuo atveju – ministrui, taip pat nusišalinti ir papildyti savo viešųjų ir privačių interesų deklaraciją”, – teigė G.Sakalauskas.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...