2016 Kovo 15

Grėsmės

Kitas taikinys – Moldova?

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Vladimirui Putinui pranešus apie pasitraukimą iš Sirijos, dalis ekspertų perspėja, kad prieš akis – nauji Maskvos akibrokštai. “Stratfor” analitikai dar prieš tai paragino Vakarus nepamiršti Moldovos.

Daugelis gali stebėtis, kodėl Vakarai turi nerimauti dėl Moldovos. Tai viena skurdžiausių Europos šalių, nedidukė buvusi SSRS respublika tarp Ukrainos ir Rumunijos. Tačiau Moldovos svarba susijusi su Rusijos geopolitinėmis intencijomis ir planais, rašo “Stratfor”.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino dar 2005 m. pasakyti žodžiai apie Sovietų Sąjungą – puikus kontekstas.

“Sovietų Sąjungos žlugimas – didžiausia amžiaus geopolitinė katastrofa. Rusijos žmonėms tai tapo tikra tragedija. Dešimtys milijonų piliečių atsidūrė už Rusijos teritorijos ribų”, – tuomet pareiškė V.Putinas.

Rusijos vadovas neslepia, kad nėra patenkintas dabartinėmis Rusijos sienomis ir ši jo citata tai įrodo.  Dar daugiau jis NATO suvokia kaip grėsmę. Tarp Rusijos ir NATO šalių išsidėsčiusios Gruzija, Ukraina ir mažytė Moldova (Baltarusija neįsiskaičiuoja, nes Minskas išlieka visiškoje Maskvos kontrolėje ir bent kol kas V.Putinas gali būti ramus). Šios šalys skiria Rusiją nuo Europos ir kartu yra esminės Kremliui jo geopolitinėje kovoje su NATO.

Nors Rusija dabar moka ekonominę kainą už Krymą ir Donbasą, tačiau, regis, V.Putinas mano, kad ši kaina, yra priimtina.

Niekam nėra paslaptis, kad Kremlius darė viską, kad susigrąžintų šių “niekeno žemių”, kuriuose neužsitikrino dominavimo nei Rusija, nei NATO šalys, kontrolę. Tai prasidėjo nuo pirmųjų “užšaldytų” konfliktų Pietų Kaukaze (Kalnų Karabachas, Abchazija) ir Padniestrėje praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio pradžioje. 2008 m. sekė karas su į Vakarus skubančia Gruzija, kurio pasėkoje atsirado nauja tariama valstybė Pietų Osetija.  Toliau atėjo Krymo eilė, o galiausia karas Ukrainos rytuose. Nors Rusija dabar moka ekonominę kainą už Krymą ir Donbasą, tačiau, regis, V.Putinas mano, kad ši kaina, yra priimtina.

V.Putinas tikisi arba įtvirtinti prorusišką Moldovos vyriausybę arba blogiausiu atveju – sukurti dar vieną “užšaldytą” konfliktą ar praplėsti dabar esamą Padniestrės.

Taigi V.Putinui tęsiant įtakos plėtrą ne NATO valstybėse aplink Rusiją, labai tikėtina, kad kitas jo ėjimas bus Moldovoje. Nepaisant Rumunijos pasipriešinimo, sąlygos dabar palankios Maskvai. V.Putinas tikisi arba įtvirtinti prorusišką Moldovos vyriausybę arba blogiausiu atveju – sukurti dar vieną “užšaldytą” konfliktą ar praplėsti dabar esamą Padniestrės.

Kodėl Moldova yra kitas V.Putino logiškas žingsnis? Visų pirma, Moldova yra buvusi Sovietų Sąjungos dalis ir kai kurie rusiškai kalbantys moldavai yra nostalgiški praeičiai, tariamai tuometinei ekonominei gerovei ir stabilumui. Antra, Moldovoje išsikerojusi korupcija, kuri yra palanki Kremliui. Daugelis gyventojų mano, kad buvusi ir dabartinė Moldovos vyriausybė yra kontroliuojama oligarchų. Be to, neišspręsta byla dėl milijardo dolerių vagystės iš šalies bankų tik didina priešiškumą valdžiai ir suteikia puikias galimybes Rusijos slaptosioms tarnyboms. Trečia priežastis – Moldova yra labai neturtinga valstybė.

Kremliaus jau ne kartą įrodė, kad gali lengvai pasinaudoti šiais faktoriais.

Visą originalų straipsnį skaitykite čia

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...