2010 Rugpjūčio 24

2–3 metukai

Kiek kainuoja darželinukas

veidas.lt

"Veido" archyvas

Dažnas mažylis, užpūtęs antrojo ar trečiojo gimtadienio torto žvakutes, išeina iš namų į kolektyvą. Tada tėveliams ne tik pradeda skaudėti širdį dėl jo adaptacijos naujoje aplinkoje, bet ir galvą dėl užmokesčio už darželį, juolab kad viena draugė sako mokanti vieną sumą, o štai giminaitė – jau kitą.

Tai kiek iš tikrųjų reikia mokėti? Deja, vieno vienintelio atsakymo nepateiksime ir mes, mat galutinį sprendimą priima darželio steigėjas, kuris dažniausiai būna to miesto savivaldybė. Ir kaip ji nuspręs, taip ir bus. Jei toji suma bus didesnė nei kituose miestuose ir jums atrodys šiek tiek “iš kepurės” – nebijokite suburti daugiau tam sprendimui nepritariančių tėvelių ir su priekaištais raštiškai kreiptis į ikimokyklinio ugdymo įstaigos steigėją. Tėveliai turi kur kas daugiau teisių ir galių, nei jie gali įsivaizduoti. Pasak vieno su mumis kalbėjusio darželio steigėjų, jei tėvai neprieštarauja – vadinasi, jie pritaria… Gal tai ne visai tiesa?

Kiek valgys, tiek ir mokėsite

Nepaisant to, kokiame mieste ar miestelyje tėveliai gyvena, už darželinuko maistą moka visi. Tiesa, lopšelinukų tėvams jis kainuoja truputį mažiau nei darželinukų. Tačiau atkreipkite dėmesį – mokestis už maitinimą visuose miestuose įvairuoja. Pvz., vilniečiai už vieną lankytiną dieną lopšelyje moka 6,26 Lt, o darželyje – 7,16 Lt. Tuo tarpu kauniečiai moka  atsižvelgiant į tai, kiek kartų per dieną vaikas yra maitinamas (privalomi du maitinimai): jei lopšelinukas bus maitinamas du kartus –  4,65 Lt, jei tris – 6,25 Lt, jei keturis – 7,05 Lt, o jei penkis – 7,75 Lt. Deja, pvz., vilniečiai rinktis maitinimų skaičiaus negali – jei mažylį pasiimate iki pietų miego ir jis valgys tik du kartus, mokėsite už visus keturis (nors kreiptis į darželio tarybą ar net patį steigėją su pageidavimu, žinoma, visada galite). O štai Klaipėdos darželinukų tėveliams kartą per mėnesį, nepriklausomai nuo maitinimų skaičiaus, net tenka mokėti papildomus 35 litus už maisto gaminimą. Na, o jei jūsų atžala lankys specialią, mažiems ligoniukams pritaikytą ikimokyklinio ugdymo įstaigą, kaina vėl bus kita.

Svarbu

  • Jei mažylis darželio nelankė dėl pateisinamos priežasties (pvz., sirgo, tėveliai dirbo pamaininiu grafiku, atostogavo ir t.t.), mokėti už maistą nereikia. Tačiau jei pažymos neturite – susimokėti teks.
  • Kai kurie darželio steigėjai taiko nuolaidas už maitinimą (pavyzdžiui, vilniečiai, leidžiantys tuo pačiu metu į darželį du vaikus, mokės 20 proc. mažiau, daugiavaikės šeimos – 50 proc.).

Pinigai ugdymui – ne vien už ugdymą

Be maitinimo, teks mokėti dar ir už vaiko ugdymą, net jeigu mažylis darželio nelankys dėl pateisinamų priežasčių ir turės pažymą! Tik vėlgi tas mokestis kiekviename mieste skiriasi. Pvz., vilniečiai turės mokėti po 2,50 Lt, nors dar visai neseniai reikėjo mokėti 1 Lt už darbo dieną. Tuo tarpu kauniečiai moka tik 0,50 Lt. Pasak darželių steigėjų, visi tėvų pinigai pervedami atitinkamiems darželiams ir jų turėtų pakakti. Todėl apie jokias papildomas rinkliavas negali būti nė kalbos. Tačiau nesidžiaukite – tai tikrai nereiškia, kad dabar grupė pasipildys ugdymo priemonėmis ar naujais žaislais. Tuos pinigėlius ikimokyklinės įstaigos vadovas turi teisę išleisti ir pedagogų kvalifikacijos kėlimui, ryšio paslaugoms ar net remontui. Viena, ką jūs galite, – kreiptis į darželio tarybą, kuri privalo pateikti ataskaitą apie pinigų panaudojimą. Taip pat jūs turite teisę reikalauti, kad pinigai būtų naudojami pagal daugumos tėvų pasirinkimą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...