2011 Gegužės 11

KGB veiklos dokumentai atskleis Lietuvos okupaciją

veidas.lt

BFL

KGB veiklos dokumentų viešinimas padės Rusijai suprasti, kaip Lietuva gyveno 50 okupacijos metų, trečiadienį pareiškė ministras pirmininkas Andrius Kubilius.

Tai Vyriausybės vadovas sakė renginyje Vilniuje, kai buvo atidaryta speciali interneto svetainė, kurioje pradedami viešai skelbti originalūs okupacijos laikotarpio KGB padalinių, veikusių Baltijos valstybėse, dokumentai.

“Tiesa apie tai, kaip žmonių likimai buvo triuškinami, yra labai svarbi. Svarbi ir tam, kad tokia tiesa, mūsų archyvuose saugoma tiesa padėtų ir mūsų kaimynams, turiu omeny kaimyninę Rusiją, jos žmones, taip pat suvokti, kuo ir kaip mes turėjome čia gyventi visus 50 okupacijos metų” , – dalyvaudamas renginyje sakė premjeras.

Pasak A.Kubiliaus, informacija apie KGB veiklą bus svarbi ir nuo KGB ir kitų struktūrų sovietmečiu nukentėjusiems žmonėms.

“Ši tiesa, drįsčiau pasakyti, yra ir pagarbos ženklas tiems, kurie labai skaudžiai kentėjo savo gyvenime, galbūt ir žuvo, nuo tos organizacijos, nuo KGB ir kitų panašių okupacinės jėgos struktūrų, kurios taip negailestingai laužė ir triuškino daugelio žmonių likimus”, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

“Tai yra svarbu tai visuomenės daliai, didelei visuomenės daliai, kuri patyrė persekiojimus, ir jiems visai ne tas pats, ar įvardinti tie žmonės viešai, kurie stovėjo už nugarų tų agentų, tų įvairiais būdais palaužiamų žmonių, ar nebus jie įvardinti”, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas.

Interneto svetainė yra pasiekiama adresu www.kgbveikla.lt . Šiuo metu joje yra pateikta apie 150 įvairių dokumentų. Šis skaičius, anot rengėjų, yra labai mažas, lyginant su tuo, kas turima archyvuose. A.Anušausko teigimu, Lietuvoje galėtų būti apie 10-15 mln. lapų KGB dokumentų, o iš jų apie 100 tūkst. lapų būtų svarbūs, nes atskleistų institucijos veiklą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro vadovė Birutė Burauskaitė sakė, kad interneto svetainėje nebus pateikiama privataus gyvenimo informacija, ypač apie tokius asmenis, kurie buvo sekami, bei tų asmenų, kurie prisipažino, kad dirbo KGB. Tai pat nebus viešinama informacija, kuri tuo metu buvo skirta diskredituodavo disidentus

“Svarbiausia yra eliminuoti tą informaciją, kuri yra susijusi su atėjusiais prisipažinti, kad negalima būtų ne tik pavardžių matyti, bet ir identifikuoti pagal kokiu nors šalutinius požymius. Čia mes labai griežtai žiūrėsime“, – sakė B.Burauskaitė,

“Mes neskelbiame agentų nei sąrašų, nei jų veiklos. Mes skelbiame KGB kaip institucijos veikalą, ir jeigu tuose dokumentuose figūruos vienas kitas asmuo, kuris neturi jokios įstatymu apibrėžtos apsaugos, tai jis ir matysis svetainėje”, – sakė Centro vadove.

B.Burauskaitė tvirtino, kad pirmiausia bus viešinami dokumentai, susiję su 1960-1980-aisiais KGB vykdyta veikla.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (6)

 1. Иван Иванов Иванович Иван Иванов Иванович rašo:

  Kas sugalvojo toki ŠŪDĄ??? Tipo lietuviai kentėjo nuo RUSIJOS??? Nesmonė. O gal tada kai pas lietuvius tais laikais buvo po 10 net gi po 20 ir 30 kiauliu ir karviu, o pas RUSUS IR LENKUS po viena ir tai turejo slepti, kad “nuskriaustieji” lietuviai nenuvarytu sau i dvarą, gal tada kentejot??? (nevienas LENKAS arba RUSAS negalejo pirkti koopirativinius butus, kai lietuviai už savo kiaules išpirko visus koopirativinius butus). O bendrai, ko gi dar galima tikėtis nuo lietuvos valdžios…paskaitykit istoriją. Pradėsim nuo bendrų Tataru ir lietuvių polimų, kai jus žūdėt visus, deginot kaimus, vaikus RUSIJOJ, ir baigiant 1991 metais kai jus šaudėt i savus, del “laisvos šalies”. Ir kur ji yra laisva, kai nieko nagali pasakyt, nes pasodins arba išvež į mišką ir ten nužudys.

 2. sadokas sadokas rašo:

  Lietuvoj KGB buvo labai daug kas 5as,daugiabutyje laitynej konia po du gyveno ir seke kiekv. zmogu,deja jau keli kojas uzkrate jau laisviau gyvent. Deja jis issipasakojo pries mirdamas kad seke visus,tai valdzioj yra daug dirbanciuju kgbistu. tai buve kolukio pirmininkai,prokurorai,
  advokatai,daktarai,direktoriai na visi kurie aukstus mokslus baige visi jie buvo sarasuose KGBistai,na veliau nuo 1980m.verbavo visus

 3. Иван Иванов Иванович Иван Иванов Иванович rašo:

  Ir gerai dare kad verbavo. Uztad saugu buvo. Netaip kaip dabar. Pilnas bardakas.

 4. Jaunius Jaunius rašo:

  Jau per vėlu su tais skelbimais.

 5. dd dd rašo:

  senei viska reikejo paviesinti,nepriklausomybes pradzioi reikejo,jei sazine svari tai ko cia parintis,bet matyt bijo tie kurie kaip reikiant yra prisidirbe o kam cia taip blogai gyvent tai tegu sau vaziuoja ten kur nera bardako,kur kgb-istu pilna ir todel sugu,kas laiko,pirmyn!!!!!

 6. to Ivan Ivanov to Ivan Ivanov rašo:

  Kalbėtis galima tik su žmonėmis, bet ne su kagiebistais…
  Geriausiai jie buvo nusakyti viename iš paskutiniųjų Sąjūdžio Žinių”.
  Tai ir visa tiesa apie juos…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...