2011 Gegužės 15

Kerštingos deivės, vampyrės ir karalienės

veidas.lt

"Veido" archyvas

“Amfitrionas” – komiška antikos miško interpretacija

Gegužė sostinėje – festivalių vilionių metas: nors premjeromis nelyja, nuobodžiauti tikrai nėra kada. Šią savaitę Nacionaliniame dramos teatre net šešis spektaklius rodo gastrolių atvykstantis Kauno valstybinis dramos teatras. O dar – Muzikos ir teatro akademijos bakalaurų, pasivadinusių aktorių ansambliu “Degam”, diplominiai spektakliai, kurių visuomenei žadama pristatyti bent penkis.

Scenoje karaliaus moterys

Iš repertuarinių premjerų pirmiausia paminėkime naują bohemiečių trupės darbą – čekų kompozitoriaus Leošo Janačeko operą “Katia Kabanova”, kuri ne itin dvidešimto amžiaus operas mėgstančioje Lietuvoje statoma pirmą kartą. Gintaras Rinkevičius neslepia, kad mažiau nei dvi valandas trunkantis kūrinys turėtų padaryti gerą įspūdį žiūrovams, kurie “iškentės jį iki galo”. Režisierė Dalia Ibelhauptaitė priduria, kad scenine forma tai bus kuklus minimalistinis pastatymas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas muzikai ir vaidybai.

Išvysime dar nematytų atlikėjų: Katios vaidmenį atliks solistė Aušrinė Stundytė, dainuojanti Vokietijos, Portugalijos ir kitų Europos šalių teatruose. Boriso, Katios mylimojo, partiją dainuos gruzinų kilmės tenoras George’as Oniani, dirbantis Bonos operoje. Kiti vaidmenys atiteko “seniems” bohemiečiams Jovitai Vaškevičiūtei, Edmundui Seiliui ir Liorai Grodnikaitei, “Katios Kabanovos” Varvaros vaidmenį jau išbandžiusiai Čikagos operos scenoje.

Be premjeros neliks ir rūmai kitoje gatvės pusėje. Nacionalinis operos ir baleto teatras suteikia sceną choreografei Anželikai Cholinai ir jos kuriamam baletui “Barbora Radvilaitė”. Pastatymo muzikinei kompozicijai choreografė naudoja Stasio Vainiūno, Arvydo Malcio, Henryko Goreckio ir kitų kompozitorių kūrinius. “Lietuviams Barbora Radvilaitė – grožio ikona, meilės stebuklas… Turiu lietuviško kraujo ir esu idealistė, todėl šią meilės istoriją idealizuosiu. Ir darysiu tai su dideliu malonumu. Noriu, kad negyventume vien svetimų šalių istorijomis, juk turime tokią ryškią savąją! Mano siekis – sukurti spektaklį, kurio niekada niekam nekiltų ranka išimti iš repertuaro”, – neslepia A.Cholina.

Be moterų neapsieis ir Klaipėdos dramos teatro premjera – amerikiečių dramaturgo Neilo Simono “Saugokite Florą”. Tiesa, kaip sako spektaklio režisierius Arvydas Lebeliūnas, galimas ir kitoks pjesės pavadinimo vertimas: “Saugokitės Floros”. Ir abu variantai, kalbant apie aktyvias, vyrus linkstančias tvarkyti moteris, būtų teisingi. “Pjesė pristato du skirtingus moterų tipus, kurių atstoves scenoje įkūnys aktorės Nelė Savičenko ir Regina Šaltenytė. Pirmasis tipas – savininkės vampyrės, antrasis – atviraširdės, skrajojančios aukos. Tačiau pasaulis platus ir jame užteks vietos visoms”, – pasakoja režisierius.

Antika ir nūdiena

Klaipėdos muzikinis teatras tęsia barokinių operų seriją ir kviečia į Henry Purcellio “Didonę ir Enėją”. Tai vienintelė barokinė opera Anglijos muzikos istorijoje, o vos 36-erius metus tegyvenęs jos kompozitorius vadinamas anglų Mocartu. 1689 m. Londone pirmą kartą pastatytas kūrinys vaizduoja Kartaginos karalienės Didonės ir trojiečių didvyrio Enėjo meilės istoriją. Viskas klostytųsi laimingai, jei ne kerštingosios deivės erinijos, liepiančios antikos didvyriui palikti Kartaginą ir įkurti didingą Romos miestą. Enėjas nenori paklusti dievų valiai, bet Didonė, numatydama gresiančius pavojus, nusprendžia pasiaukoti vardan mylimojo ateities. Didonės vaidmuo spektaklyje atiteks Svetlanai Konstantinovai, Enėjo – Mindaugui Rojui.
Vilniaus mažasis teatras sezono pabaigoje taip pat pakvies į komediją – vokiečių dramaturgo Peterio Hackso populiaraus antikos mito interpretaciją “Amfitrionas”. Spektaklį drauge su buvusiais kurso draugais, Rimo Tumino kurso studentais, stato režisierius Artūras Areima. Šį savo darbą jis vadina slenksčiu į kitokią teatro kalbą arba kraujo perpylimu, sugrąžinančiu į vaizduotės teatrą.

Šešios gegužės premjeros

  • 20, 21 d. 18.30 val. Vilniaus mažajame teatre – “Amfitrionas”. Režisierius Artūras Areima
  • 21, 22 d. 19 val. Vilniaus kongresų rūmuose – “Katia Kabanova”. Režisierė Dalia Ibelhauptaitė
  • 22, 27 d. 18 val. Klaipėdos žvejų rūmuose – “Saugokite Florą”. Režisierius Arvydas Lebeliūnas
  • 27, 28, 29 d. 18.30 val. Operos ir baleto teatre – “Barbora Radvilaitė”. Choreografė Anželika Cholina
  • 28 d. 18.30 val., 29 d. 17 val. Klaipėdos muzikiniame teatre – “Didonė ir Enėjas”. Režisierė Karina Novikova
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...