2010 Balandžio 28

Gegužės spektaklių premjeros

Pavasarį šokių bus sočiai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Operą “Popėjos karūnavimas”  Klaipėdoje režisuoja Jūratė Vansk

Ateinantis mėnuo Vilniuje bus tikra atgaiva dažnai nelepinamiems šokio gerbėjams. Negana to, kad beveik savaitę galėsime stebėti festivalio “Naujasis Baltijos šokis” pasirodymus, o Ūkio banko Teatro arenoje gastroliuos Alos Duchovos baleto trupė “Todes” iš Maskvos ir šiuolaikinis baletas “Complexions” iš Niujorko, – gegužę išvysime net dvi savų baleto trupių premjeras.

Japonų geiša ir atgijusi lėlė

Pirmiausia Nacionaliniame dramos teatre pamatysime ilgai lauktą Jurijaus Smorigino “Geišą”. Baleto siužetas primena garsiąją “Madam Baterflai” ir jos lyrinę heroję Čio Čio San, ištikimai laukiančią sugrįžtant iš už jūrų marių savojo Pinkertono. Skamba originali japonų muzika, susipinanti su Maurice’o Ravelio “Dafniu ir Chloja”. Šoka Neli Beliakaitė (Čio Čio San), Arturas Bajoras (Pinkertonas), Misha Levinas (tarnaitė Suzuki) ir “Vilniaus baleto” artistai.

O Nacionalinis operos ir baleto teatras sezoną žada baigti klasikinio Leo Delibes’o baleto “Kopelija” premjera. Atgyjančios žydraakės lėlės Kopelijos istoriją Vilniaus scenoje ketina pasekti kūrybinė brigada iš Rusijos: choreografas Kirilas Simonovas ir scenografas Michailas Šemiakinas. Įdomu, kad būtent su L.Delibes’o baletu siejamos ir profesionalaus lietuvių baleto ištakos: “Kopelija” buvo pirmasis mūsų baleto pastatymas, kurio premjera 1925 m. įvyko Valstybės teatre Kaune.

Operose – meilės istorijos

Operos premjeros gegužę – taip pat dvi. Klaipėdos muzikinis teatras žiūrovus ketina perkelti į senovės Romos laikus, pas imperatorių Neroną, istorikų laikomą tironu. Tačiau ir tironus retkarčiais užklumpa meilė: sutikęs Popėją Sabiną, imperatorius prieš savo motinos Agripinos valią Forume pastatė jai paminklą, Pompėjoje – rūmus ir galiausiai karūnavo naująja karaliene. Vestuvine dovana mylimajai tapo ankstesniosios Nerono žmonos Oktavijos galva pintinėje…

Apie visa tai dar septyniolikto amžiaus viduryje operą “Popėjos karūnavimas” parašė italų kompozitorius Claudio Monteverdi. Klaipėdos muzikinis teatras, prieš keletą metų jau pristatęs to paties kompozitoriaus “Orfėją”, tęsia publikos pažintį su operos žanro ištakomis. Popėjos vaidmenų atliks “Orfėjuje” jau matyta Rumunijoje gyvenanti lietuvaitė Eglė Bagdonavičiūtė-Chisiu, į Neronus pretenduoja vilniečiai tenorai Kęstutis Alčiauskis ir Edmundas Seilius. Spektaklio muzikinis vadovas – dirigentas Andris Veismanas iš Latvijos.

Minėtą “Orfėją” režisavęs Jonas Vaitkus šįkart operos premjerą su studentais vokalistais rengia savo vadovaujamame Rusų dramos teatre. Tik Georgo Friedricho Handelio opera “Xerxes” mus pasiekia jau iš XVIII amžiaus. Nepaisant to, ir čia mums sekama paini, “kampuota”, valdžios ir kovų prieskoniais atmiešta meilės istorija. Pastatymo muzikinis vadovas – Nacionalinio operos ir baleto teatro dirigentas Martynas Staškus.

Kas tas moderatorius

Dramos spektaklio “Moderatoriai” premjerą pristato Kauno valstybinis dramos teatras: čia dramaturgas ir režisierius Andrius Kurienius, padedamas jaunų aktorių, aiškinsis, ką su mūsų bendravimu padaro internetas. Moderatorius – tai žmogus, kurio darbas yra prižiūrėti internete vykstančias diskusijas: jis redaguoja, trina, stebi, kad diskutuojantieji nesikeiktų ar kitaip nepažeidinėtų nustatytų taisyklių. Tačiau jokios diskusijos iš tikrųjų nevyksta, nes visi personažai girdi tik save. Ar tai nėra platesnė nūdienos gyvenimo metafora? Ir kas jame atlieka paslaptingą moderatoriaus vaidmenį?

Pabaigoje trumpai – apie mėnesio viduryje planuojamą naują rusų teatro invaziją Lietuvoje, arba festivalį “Teatro pavasaris”. Gegužės 14–16 d. Teatro arenoje bus proga išvysti tris Rusijos teatralų spektaklius: “Poniutė, arba meilės negandos”, “Popierinė santuoka” ir “Mano žmonos vyras”. Juose vaidins Sergejus Makoveckis, Jelena Jakovleva, Semionas Strugačiovas ir žymūs Rusijos artistai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...