2011 Gegužės 11

Kelti kandidatų sąrašus – ne vien partijoms

veidas.lt

BFL

Įstatymų nuostatos, leidžiančios kandidatų sąrašus vietos valdžios rinkimuose kelti išimtinai tik politinėms partijoms, prieštarauja Konstitucijai, trečiadienį paskelbė Konstitucinis Teismas (KT).

Antikonstitucinėmis taip pat pripažintos įstatymų nuostatos, numačiusios, kad išsikėlusių kandidatų jungtinis sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų tik tuo atveju, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 6 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų, o politinės partijos kandidatų sąrašas dalyvauja skirstant mandatus, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 4 proc. dalyvavusių rinkėjų.

Nutarime pažymėta, kad pagal Konstituciją įstatymu reguliuojant rinkimų santykius turi būti užtikrinta lygi visų rinkėjų teisė rinkti ir būti renkamam. “Negali būti ignoruojami esminiai rinkimų dalyvių skirtumai ir įtvirtintas vienodas rinkimų slenkstis iš esmės skirtingiems pasyviąją rinkimų teisę įgyvendinantiems subjektams, taip pat negali būti nustatytas skirtingas rinkimų slenkstis iš esmės vienodiems pasyviąją rinkimų teisę į savivaldybės tarybos narius įgyvendinantiems subjektams”, – pažymi KT.

Be to, pagrindiniam šalies įstatymui prieštaraujančia pripažinta šiuo metu egzistuojanti tvarka, kad kandidatų sąrašais dėl mandatų varžosi su pavieniais asmenimis pagal mandatų skirstymo kvotą, apskaičiuojamą pagal rinkėjų balsus, paduotus ne tik už šiuos kandidatų sąrašus, bet už visus išsikėlusius kandidatus.

Nutarime taip pat atkreiptas dėmesys į tai, kad išsikėlusių kandidatų jungtiniai sąrašai pagal juos sudarančius subjektus yra artimesni vienos partijos sudaromam kandidatų sąrašui, o ne partijų jungtiniam kandidatų sąrašui, kurį sudaro kelios partijos, sujungdamos savo kandidatų sąrašus.

Tačiau KT pabrėžė, jog “nėra teisinio pagrindo konstatuoti, kad Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme įtvirtinta savivaldybių tarybų rinkimų sistema iš esmės neleidžia demokratiškai sudaryti atstovaujamųjų savivaldos institucijų, įgyvendinti savivaldos teisės, kad tokiu teisiniu reguliavimu yra iš esmės paneigiama konstitucinė vietos savivaldos samprata”.

Į KT išaiškinimo kreipėsi Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiantis bylas, susijusias su šiemet vykusiais savivaldybių tarybų rinkimais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...