2011 Lapkričio 11

Keiksmažodžius girdintys vaikai – agresyvesni

veidas.lt


Naujausi mokslininkų tyrimai liudija, kad vaikus į agresiją pastūmėja ne tik per televiziją rodoma ar video žaidimuose matoma prievarta ir smurtas, bet net ir iš ekrano girdimi keiksmažodžiai.
JAV Misūrio universiteto mokslininkai atskleidė ryšį tarp agresyvaus fizinio elgesio (kitų mušimo, spardymo, stumdymo), žodinės agresijos (apkalbų, užgauliojimo, patyčių) ir per televiziją ar video žaidimuose girdimų keiksmažodžių.
Pasirodo, necenzūriniai išsireiškimai tiesiogiai skatina elgtis agresyviai. Be to, girdintieji keiksmažodžius patys labiau linkę keiktis, o besikeikiantieji vėlgi yra labiau linkę į didesnę agresiją.
„Ryšys tarp keiksmažodžių ir agresyvaus elgesio yra didžiulis. Ir tai nebūtinai patys bjauriausi keiksmažodžiai, kokius vaikai gali išgirsti, turint omenyje tai, kad JAV žiniasklaidoje draudžiama vartoti kai kuriuos pačius riebiausius išsireiškimus“, – rezultatus apibendrina šio tyrimo vadovė prof. Sarah Coyne.
Kita vertus, profesorė neatmeta ir atvirkštinio ryšio galimybės, t.y. kad tie vaikai, kurie yra labiau linkę į agresiją, labiau žiūri tas televizijos laidas, kuriose gali išvysti daugiau smurto ir išgirsti daugiau keiksmų.
Dar viena svarbi šio tyrimo išvada – ryšys tarp keiksmažodžių ir patyčių. Mokslininkai teigia, kad iš esmės, jei vaikai negirdėtų keiksmažodžių, tai patyčių skaičius ugdymo įstaigose gerokai sumažėtų.
Tyrimo autoriai tikisi, kad jų išvados paskatins viso pasaulio TV prodiuserius ir filmų režisierius atidžiau apgalvoti kiekvieną jų laidose ar filmuose nuskambantį žodį.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...