2016 Gegužės 24

Kaunas virsta šiuolaikišku, europietišku miestu

veidas.lt

Angelė ADOMAITIENĖ

Kaunas – išskirtinis Lietuvos miestas, išsaugojęs lietuvybės šaknis ir toliau puoselėjantis jos daigus. Vaikščiodamas po pagrindinę Kauno arteriją – Laisvės alėją ir jos prieigas, pasijunti ypatingai, pakylėtas ir sušildytas lietuviškos dvasios, istorinės praeities ir dabarties harmonijos.

Kauno veido, kaip sostinės Vilniaus, nekeičia dideli stikliniai dangoraižiai, tačiau modernaus miesto akcentai visur pastebimi. Iš esmės Kaunas šiandien yra itin tinkama vieta gyventi, kurti ir atrasti didžiules galimybes, o jaunimui – puiki erdvė darbui, kūrybai, inovacijoms, verslui bei kitiems lūkesčiams.

Tad trumpai pasižvalgykime į naujoves Laikinojoje sostinėje – šįkart ne į didžiules re­konstrukcijas ar statybas, o į tas permainas, kurios daro miestą patrauklesnį, gražesnį ir malonesnį gyventi bei svečiuotis.

Modernūs reklaminiai stendai

Šiemet pavasarį pasaulinė lauko reklamos lyderė „JCDecaux Lietuva“ Kaunui pristatė visiškai naują miesto lauko reklamos tinklą. Senus nepatrauklius sovietinio tipo reklaminius įrenginius pakeitė modernūs ir nauji stendai bei vitrinos. Iš viso Kauno centre ir jo prieigose šį pavasarį įrengta 40 šiuolaikiško dizaino reklamos stendų.

Iki tol miestą darkė nelegali reklama, kurios stendus daugiau nei du dešimtmečius valdė ir jokių  mokesčių miesto biudžetui nemokėjo bendrovė „Prašau“. Šiemet savivaldybei Laisvės alėjoje pašalinus 10 nelegalių reklamos stendų, įmonei už nelegalios reklamos eksploatavimą skirtos baudos bei įpareigojimas išardyti minėtus įrenginius.

Kaunas pamažu panašėja į modernius Europos miestus, tokius kaip Amsterdamas ar Kopenhaga.

Dabartinis „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos tinklas pirmąkart Lietuvoje suplanuotas remiantis „Outdoor Impact“ programos duomenimis bei įžvalgomis. Reklamos statiniai įrengti taip, kad atitiktų vairuotojų bei pėsčiųjų žvilgsnių trajektoriją, tinklas apšviestas, o vitrinose įrengtas mechanizmas papildomai patraukia dėmesį. Iš viso 200 naujų reklamos plokštumų įrengta centrinėse gatvėse, prie didžiausių Kauno prekybos centrų „Akropolis“, „Molas“, „Savas“ bei kitose judriose vietose.

„Naujas reklamos tinklas Kaune – išskirtinis ir dinamiškas. Jis visiškai įrengtas ir daugiau mažojo formato reklamos stendų (vitrinų) pagal esa­mą sutartį su savivaldybe nebus statoma. Visi stendai pastatyti ir aptarnaujami UAB „JCDecaux Lietuva“ lėšomis, o savivaldybė už leidimą eksponuoti reklamą gauna nustatyto dydžio mokestį“, – komentuoja bendrovės „JCDecaux Lietuva“ technikos ir plėtros direktorius Darius Jasiukaitis.

Pradėjo veikti dviračių nuomos ir automobilių dalijimosi sistema

Kaune šiomis dienomis darbą pradėjo ir au­­­tomobilių dalijimosi paslaugų bendrovė „CityBee“. Miestiečiai ir svečiai taip pat gali naudotis ne tik automobilių, bet ir dviračių dalijimosi paslauga. Tikimasi, kad Europoje populiari dalijimosi tendencija Kaune bus įvertinta tinkamai ir sėkmingai prigis. Iš viso mieste yra 150 dalijimuisi skirtų dviračių.

Išsinuomoti dviratį kelionei prireiks tik specialios „CityBee“ programėlės, kurioje registruotas vartotojas matys laisvas transporto priemones.

„Kaunas pamažu panašėja į modernius Europos miestus, tokius kaip Amsterdamas ar Kopenhaga. Mieste pradėtos teikti dalijimosi automobiliais ir dviračiais paslaugos tampa nauja ir pažangia transporto alternatyva, kuri suteiks daugiau patogumo tiek miestiečiams, tiek miesto svečiams, pagerins ekologinę būklę“, – teigia Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Naujovė, kurią pirmiausia „CityBee“ pasiūlė Kauno miestui, – dviračių dalijimosi paslauga. „Išsinuomoti dviratį kelionei prireiks tik specialios „CityBee“ programėlės, kurioje registruotas vartotojas matys laisvas transporto priemones. Dviratį žmonės galės nuomotis neribotam laikui, o apmokėjimas bus nustatomas minučių tikslumu“, – aiškina „CityBee“ rinkodaros vadovas Lukas Yla.

Iškils retrostiliaus metaliniai stoveliai

Jau šią vasarą Kauno senamiestį papuoš retrostiliaus metaliniai stulpeliai. Tokie įrenginiai yra įprasti Vakarų Europos miestuose.

Retrostiliaus stulpeliai senamiesčiui suteiks jaukumo ir pabrėš išskirtinę jo architektūrą.

Siekiant išlaikyti estetinį senamiesčio vaizdą ketinama įrengti tamsesnės spalvos iš ketaus lydinio pagamintus stulpelius. Dviejų tipų stulpeliai atliks skirtingas funkcijas: vieni jų pakeis jau esamus standartinius cinkuotus kelio ženklus – iš viso planuojama pakeisti apie 100 kelio ženklų, kiti tarnaus kaip atitvarai, ribojantys automobilių įvažiavimą į senamiesčio pėsčiųjų zonas.

„Retrostiliaus stulpeliai senamiesčiui suteiks jaukumo ir pabrėš išskirtinę jo architektūrą. Ateityje mažosios architektūros elementams skirsime ypatingą dėmesį. Tokios mažos detalės itin svarbios, jos su­šil­do erdves, yra malonios akiai“, – pabrėžia Kauno vicemeras Povilas Mačiulis.

Daugiau gėlių ir žaliųjų miesto erdvių

Šiemet ne tik Kauno centre, bet ir atokesnėse vietose bus įrengta naujų gėlynų. Palyginti su praėjusiais metais, didesnis dėmesys bus skiriamas daugiamečiams gėlynams, kuriuose bus sodinami dekoratyviniai krūmai ir medeliai – tujos, kadagiai, lanksvos, sedulos, raugerškiai, magnolijos, rododendrai. Šiemet gėlių ir dekoratyvinių augalų sodinukams, gėlynų įrengimui, apželdinimo ir priežiūros paslaugoms iš viso skirta 300 tūkst. eurų. Pernai ši suma buvo perpus mažesnė.

Siekiama, kad kauniečiai žaliosiomis erdvėmis džiaugtųsi ne tik miesto centre.

Per ateinančius trejus metus vi­sose Kauno seniūnijose kom­pleksiškai, t.y. įrengiant takus, suo­liukus, gėlynus, apšvietimą, bus tvarkomos žaliosios miesto erdvės. Iš viso 30-yje įvairių teritorijų, skverų taip pat atsiras nauji daugiamečiai gėlynai su dekoratyviniais augalais – krūmais ir me­deliais. Siekiama, kad kauniečiai žaliosiomis erdvėmis džiaugtųsi ne tik miesto centre. Dau­giau nei 500 pakabinamųjų žy­dinčių vazų papuoš Vilniaus ir M.Valančiaus gatves, S.Dau­kan­to, P.Vileišio, Varnių ir M.K.Čiur­lionio tiltus – vaizdžiai sakant, miestas skęs gėlėse.

Besipuošiantis ir modernėjantis Kaunas 2022 m. pretenduoja tapti Europos kultūros sostine. Juk yra kuo pasigirti – išdidžia ir kilnia istorija, laisvės dvasia, labai stipriais saitais tarp praeities, da­barties ir ateities. n

Užs. Nr. VPL1046

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...