2010 Spalio 14

Skoliniai įsipareigojimai

Kas patikimiau – vekselis ar skolos raštelis?

veidas.lt

"Veido" archyvas

“Ketinu iš kolegės pasiskolinti nemenką sumą pinigų, tačiau neišmanau, kokį dokumentą geriau pasirašyti: skolos raštelį ar vekselį. Nes nelabai suvokiu jų skirtumų. Gal galėtumėte paaiškinti”, – laiške prašo Ilona E. iš Kauno.

Norint užfiksuoti skolinius įsipareigojimus tarp draugų, kaimynų ar pažįstamų, vietoj skolos raštelio naudingiau pasirašyti paprastąjį vekselį, kuris, jeigu pinigai negrąžinami sutartu laiku, padeda išvengti bylinėjimosi procedūrų ir teismo išlaidų. Tuo tarpu skolos raštelis viso labo yra tik pagrindas kreiptis į teismą. Nors ir skolos raštelis turi atitikti tam tikrus reikalavimus: jame turi būti ne tik nurodytos paskolos sąlygos, bet ir patvirtinta, kad paskolos davėjas sumokėjo paskolos gavėjui pinigus raštelio pasirašymo dieną.

Vekselis nuo skolos raštelio iš esmės skiriasi tuo, kad visų pirma tai yra vertybinis popierius, turintis didesnę teisinę galią ir daug veiksmingesnis. Vekselis – tai dokumentas, kuriuo jį pasirašantis asmuo be jokių sąlygų įsipareigoja sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui. Išrašyti vekselį patogu tuo, kad tai galima padaryti bet kuriame blanke – tiek Finansų ministerijos ar Lietuvos banko platinamuose blankuose, tiek jį surašant paprastame popieriaus lape. Tik labai svarbu, kad jame būtų visi įstatymo numatyti rekvizitai.

Trūkstant kurio nors rekvizito, notaras vykdomojo įrašo skolai išieškoti neišduos.

Yra kelios vekselių rūšys

Yra dvi vekselių rūšys – tai paprastieji ir įsakomieji vekseliai.

Paprastasis vekselis leidžia gana greitai, lengvai ir saugiai pasiskolinti ar paskolinti pinigų. Specialistų nuomone, pasitelkus tokius vekselius skolas tvarkyti patogu, nes sutaupoma daug laiko, nemažai išlaidų ir nesunkiai išvengiama teismų.

Paprastasis vekselis – tai dokumentas, kurio davėjas be sąlygų įsipareigoja vekselio turėtojui sumokėti vekselyje įrašytą sumą. Paprastajame vekselyje turi būti:

 • žodžiai “paprastasis vekselis” tekste, ta kalba, kuria vekselis išrašytas;
 • besąlyginis įsipareigojimas sumokėti nurodytą sumą;
 • mokėjimo terminas;
 • mokėjimo vieta;
 • asmens vardas, pavardė, kuriam ar kurio įsakymu turi būti sumokėta;
 • išrašymo vieta ir data;
 • išrašančiojo paprastąjį vekselį asmens parašas.

Įsakomasis vekselis – vekselis, kurio davėjas įsako kitam asmeniui, kad šis vekselyje įrašytą sumą sumokėtų jame nurodytam asmeniui. Įsakomajame vekselyje turi būti:

 • žodžiai “įsakomasis vekselis” tekste, ta kalba, kuria vekselis išrašytas;
 • besąlyginis įsakymas sumokėti įrašytą sumą;
 • turinčio sumokėti asmens (mokėtojo) vardas, pavardė;
 • mokėjimo terminas;
 • mokėjimo vieta;
 • asmens vardas, pavardė, kuriam ar kurio įsakymu turi būti sumokėta;
 • išrašymo vieta ir data;
 • išrašančio vekselį asmens (vekselio davėjo) parašas.

Abiejų rūšių vekseliai, jeigu juose nėra nors vieno iš išvardytojo rekvizito, neturi vekselio galios (išskyrus tam tikrus atvejus).

Kada vekselis tampa teisiniu dokumentu

Yra tam tikri nurodymai, kuriais remiantis vekselis tampa teisiniu dokumentu, o ne paprastu skolos rašteliu. Vekselio pasirašymas turi būti labai tikslus ir su privalomais (anksčiau išvardytais) punktais. Pavyzdžiui, jūs iš kolegos pasiskolindama 1500 litų vekselyje nurodote, kad grąžinsite pinigus gruodžio 31 d. Visą laiką, kol skola nebus grąžinta, jūsų pasirašytą vekselį turės jūsų kolega, t.y. kreditorius. Ir tik tokiu atveju, jei pasiskolintos pinigų sumos jūs laiku negrąžintumėte (t.y. neapmokėtumėte gruodžio 31 d. vekselio), jūsų kolega iškart įgytų teisę kreiptis į notarą. Šis jam išduotų vykdomąjį dokumentą, kitaip vadinamą vykdomuoju įrašu. Gavęs šį notaro patvirtintą dokumentą, kreditorius iškart gali kreiptis į antstolį ir sutaupyti laiko bei lėšų, kurių kitu atveju (jei skola nėra grąžinama) prireiktų sunkiam teismų maratonui.

Ir vis dėlto: nors vekselis gali būti sukurtas ir be teisės specialistų pagalbos, pasirašymo metu patikimiau jį patvirtinti pas notarą – taip apsisaugosite nuo bet kokios nepageidaujamos rizikos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...