2013 Birželio 12

Kaliningrado atominis projektas virsta betono pripilta duobe

veidas.lt


“Rosatom” stabdo Baltijsko atominės elektrinės (BAE) statybas Kaliningrade, nes Europoje nerado nei bankų, norinčių finansuoti BAE statybas, nei elektros energijos, kurią BAE galėtų pagaminti, pirkėjų.

Ekspertai, sakę, kad Baltijsko atominės elektrinės statybos Kaliningrade, apie kurias Rusija paskelbė 2009-aisiais, tėra didelis blefas, turintis užkirsti kelią Visagino atominei elektrinei, buvo teisūs – vos tik Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė, užuot tęsusi projektą, ėmė ieškoti būdų, kaip jį nutraukti partnerių rankomis, iš Kaliningrado atėjo žinia apie BAE projekto įšaldymą.
Kaliningrado srities Dūmos deputatų nervai neišlaikė: viena po kitos ateinančios prieštaringos žinios tai apie atominės elektrinės projekto keitimą, mažinant galią, tai apie statybų užkonservavimą sukėlė rimtą nerimą didžiausio vietos ekonomiką maitinančio projekto ateitimi.
Kaip pranešė portalas rugrad.eu, praėjusį ketvirtadienį Dūma nutarė kreiptis į “Rosatom” generalinį direktorių Sergejų Kirilenką, prašydama aiškiai atsakyti, kokia numatoma Baltijsko AE ateitis. „Atsižvelgdami į platų visuomenės dėmesį, prašome pateikti informaciją apie statomos atominės elektrinės projektines charakteristikas ir numatomus projekto įgyvendinimo terminus“, – apibendrino kreipimosi esmę jo autorius deputatas Aleksandras Kuznecovas. Dieną prieš tai srities gubernatorius Nikolajus Cukanovas prisipažino neturįs jokios oficialios informacijos apie Baltijsko AE likimą, tik tai, ką skaito žiniasklaidoje.

Prancūzai sunerimę
Spaudos pranešimai apie BAE galios mažinimą ir konservavimą privertė sunerimti ne tik Kaliningrado politikus, bet ir prancūzus, kurių energetikos koncernas „Alstom“ yra laimėjęs užsakymą dvi 1200 megavatų galios turbinas „Arabelle“ pagaminti. Todėl pirmadienį statybose apsilankė ir Prancūzijos ambasadorius Rusijoje Jeanas de Gliniasty, kuris patikino: „Nors yra kilę abejonių dėl projekto apimčių, Prancūzijos įmonės tęs bendradarbiavimą.“
Prancūzus galima suprasti. Užsakymas, kurio vertė – 875 mln. eurų, akivaizdžiai stringa. Pagal 2012 m. vasario mėnesį pasirašytą sutartį  pirmajam BAE blokui skirta turbina turėjo būti pagaminta 2016 m., antroji – 2018 m. Tačiau jau po pusmečio gamybos grafikai buvo nukelti dvejiem metams. Kaip 2012 m. rugsėjį pranešė „Alstom“ viceprezidentas Patrickas Fragmanas, pirmosios turbinos gamyba nukelta į 2018-uosius, antrosios – į 2020 m.
Pabrėžtina, kad visą tą laiką Rusijos atstovai, nors ir žinodami, kad anksčiau nei 2018-aisiais turbinų nebus, aiškindavo, esą atominė elektrinė Kaliningrade pradės veikti 2017 m.

Finansavimo nėra
„Veidui“ pavyko išsiaiškinti, kad kol kas „Alstom“ turbinų, skirtų Baltijsko AE, gamybos darbai nėra pasistūmėję toliau nei baigiamoji projektavimo stadija, pritaikant jas konkrečiai elektrinei. Kitas etapas, kai jau reikia pradėti pirkti ir gaminti, laukia finansavimo, kurio šiandien nėra. “Rosatom” gavo leidimą pradėti atominės elektrinės statybas Kaliningrade su sąlyga, jeigu pusę projekto kainos padengs užsienio investuotojai. Todėl Rusijos atstovai taip įkyriai siūlė tiek Lietuvai, tiek Lenkijai įsigyti iki 49 proc. Baltijsko AE akcijų, bet, nepaisant visų jų lobistų pastangų (Lietuvoje “Rosatom” interesus stūmė buvusi ūkio ministrė Birutė Vėsaitė, Seimo nariai Mindaugas Bastys ir Remigijus Žemaitaitis), pirkėjų nerado.
Pasirašant sutartį dėl turbinų su „Alstom“ irgi buvo sutarta, kad prancūzai patys susiras, kas kredituos jų gamybą. Pasiūlymai buvo pateikti “BNP Paribas”, “Societe Generale”, “HypoVereinsbank” ir “UniCredit”. Išnagrinėję Baltijsko AE projektą, turbinų gamybą kredituoti atsisakė “BNP Paribas” (2012 m. gruodį), “HypoVereinsbank” (2013 m. balandį). “UniCredit” pareiškė atliksiantis savarankišką ekspertizę, o tai, atsižvelgiant, kad jo antrinė įmonė “HypoVeireinsbank” jau priėmė neigiamą išvadą, iš esmės reiškia pasitraukimą.
Gegužės pabaigoje vieninteliai galimi turbinų Baltijsko AE finansuotojai buvo likę “Societe Generale” ir Prancūzijos eksporto kreditų draudimo fondas “Coface”, pagal kurio normatyvus Rusija yra ekonomiškai nestabili, dažnai prastai įsipareigojimus vykdanti valstybė. Kaip pranešė žaliųjų organizacija “BankTrack”, stebinti, anot jų, gamtai priešišką bankų veiklą, gegužės 22 d. “Societe Generale” vadovus turėjo aplankyti Rusijos ir Prancūzijos ekologijos šalininkai, spaudžiantys atsisakyti finansuoti bet kokią su Baltijsko AE susijusią veiklą.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-24-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...