2013 Sausio 01

Kaip tapti nematomu internete?

veidas.lt

Ar prisimenate, kada paskutinį kartą lankėtės filmų nuomos punkte arba mokėjote už muzikos laikmeną? Didžioji dauguma interneto vartotojų atsakys, jog filmus ir muziką jie parsisiunčia internetu.

Ne paslaptis, jog dalis tokios informacijos yra platinama ne visai legaliais būdais – „torrent“ tipo sistemose, failų apsikeitimo tinklalapiuose. Tereikia vos kelių paspaudimų ir savo kompiuteryje gali turėti naujausią filmą, muzikos albumą, žaidimą ar programą. Žmonės noriai dalijasi failais ir sunku tikėtis, jog artimiausiu metu kažkam pavyks pakeisti šį internautų įprotį. Visgi įvairios asociacijos, pasitelkdamos net policijos pareigūnus, bando kovoti su interneto piratais ir kartais triumfuoja. Štai ir Lietuvoje „Linkomanija.net“ vartotojai varsto teismų duris, o veikiausiai ir pats tinklalapis gali būti uždarytas. Ar yra galimybių dalintis failais su kitais bei likti nenubaustam? Pasirodo, tokių galimybių yra.

Pastaraisiais metais vyko teismai dėl nelegalaus „Microsoft Windows“ operacinės sistemos platinimo internetu. Noras pasidalinti brangia programine įranga kai kam virto nemalonia teismine patirtimi. Taip nutiko todėl, kad dauguma „torrent“ sistemos vartotojų pažeidė įstatymą to nesuvokdami. Visgi kiti, apsukresni ir techniškai labiau išprusę, ieško būdų paslėpti savo tapatybę internete. Vienas jų ginklų – Virtualus privatus tinklas VPN (angl. Virtual Private Network).

VPN – tai virtualus tinklas, kurio pagalba gauni naują IP (angl. Internet Protocol) adresą ir naršai internete tarsi būdamas, pavyzdžiui, Australijoje. VPN padeda apsisaugoti nuo grėsmių apsipirkinėjant kelionės metu, taip pat naudojantis viešu Wi-Fi ar tiesiog dalijantis failais. Internete galima pamatyti gausią VPN tiekėjų pasiūlą. Mėnesinis mokestis tokioje sistemoje vidutiniškai siekia 5-10 Eurų. Prieš kelerius metus VPN tinklą savo vartotojams pasiūlė „Smartorrent.com“ – didžiausias Prancūzijos „torrent“ tinklalapis. „Piratai“ sudavė smūgį oponentams ir gerokai palengvino „saviškių“ dalią. Visgi Lietuvoje ši paslauga nėra populiari.

Lietuviai nebijo arba nenori pripažinti gresiančios atsakomybės už failų dalijimąsį. Būtent taip mano vienintelio šalyje privataus tinklo „NordVPN.com“ (www.nordvpn.com) tiekėjo atstovas Vytautas Dudavičius. „Tautiečiai drąsiai naudojasi „torrent“ programomis nekreipdami dėmesio į galimą riziką. Lietuviai yra pažengę interneto vartotojai ir pagal įvairius kriterijus lyderiauja pasaulyje. Visgi mes vangokai naudojamės saugumo priemonėmis“, – teigė pašnekovas. „Sunku įvertinti, kodėl žmonės nesirenka vienokių ar kitokių priemonių interneto ryšį paversti saugesniu. Tai tarsi važiavimas su nudilusiomis padangomis. Tiesiog ne kiekvienas susimąsto apie pasekmes“, – mintimis dalijosi V. Dudavičius.

Pasaulyje aktyvėjant kovai su piratavimu žmonės vis labiau domisi savo saugumu. „Jau keletą metų stebime pasaulinį karą tarp „piratų“ ir juos persekiojančių institucijų. Kuo daugiau interneto vartotojams bandoma primesti savo žaidimo taisyklių, tuo labiau jie tobulėja ir „slepiasi“ , – kalbėjo „NordVPN.com“ (www.nordvpn.com)atstovas Lietuvoje. „Ir pas mus vyksta išties nemažai teisminių procesų dėl dalijimosi medžiaga, pažeidžiančia autorinių teisių įstatymą. Netrukus galime būti persekiojami kaip vokiečiai ar prancūzai“, – įsitikinęs V. Dudavičius. „Šiuo metu neįsivaizduoju saugaus naudojimosi internetu be kokių nors saugumo priemonių. Visada bus norinčiųjų pasinaudoti tavo elektronine banko sąskaita, pasižiūrėti, kas dedasi tavo kompiuteryje ar nubausti už ne visai leistinus veiksmus.“

Virtualaus privataus tinklo paslaugos aktualios nesivaržantiems dalintis populiariais failais. Sunku patikėti, kad pasaulinėms institucijoms pavyks pažaboti žmonių norą skleisti informaciją internetu. Naudojantis VPN tinklais ar kitomis saugumo priemonėmis galima paslėpti savo identitetą. Tokiu atveju net ryšio tiekėjas nematys vartotojo žingsnių interneto platybėse bei negalės kaupti asmeninės informacijos. VPN sistemos gali padėti apsisaugoti nuo interneto plėšikų atakų, suteikti galimybę prieiti prie geografiškai apribotų paslaugų (Netflix, Hulu, Xbox ir k.t.) ar išvengti nemalonios rinkodaros. Jei esate išbandę VPN tiekėjų paslaugas, kviečiame savo patirtimi pasidalinti komentarų skiltyje.

Straipsnio autorius griežtai pasisako prieš piratavimą ar betkokios formos autorinių teisių pažeidimą.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. evel evel rašo:

  nė viena valstybinė teisėsaugos institucija nesiims veiksmų ,jei jei už nugaros nekvėpuos kokio nors kūrėjo advokatas.tas liečia visus valdininkus.be to amerikiečių kurėjai platina su savo kūriniais ir amerikietiška kultūra,gyvenimo būdą ir tuo pačiu įtaką pasauliui,o dar nori ir pinigų,už torentus.ar ne per daug gopšūs?

 2. Monk Monk rašo:

  Visiska nesamone be apsaugos siais laikais. Visa informacija yra kaupiama net puse metu pagal ES direktyvas. Net suaugusiems skirtu puslapiu negali ziureti. Interneta nori privatizuoti magnatai….

 3. A A rašo:

  Įdomu, o ką gerbiamasis p. Vytautas darys, kai norinčios išsiaiškinti galutinį vartotoją, minėtos organizacijos prašys teismo, o teismas – jo atstovaujamos įmonės, pateikti informaciją apie nurodytu laiku besinaudojanti, gavusi jo VPN’o išorinį IP’ą, vartotoją, tokiu būdu suteikdamas pasirinkimą tarp “išduoti potencialų pažeidėją” arba “nevykdyti teismo sprendimo”?

 4. to A to A rašo:

  Jei teismas lieps atskleisti informaciją apie klientą, manau daug pasirinkimo čia neliks. Nevykdyti teismo sprendimo galima kurį laiką, bet tai negali būti išeitis ilgam laikotarpiui – vienintelis būdas būtų laimėti bylą.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...