2013 Rugsėjo 21

Kaip lietuviai elgiasi viešose vietose

veidas.lt


Su šaknimis išrauti, išmindyti augalai, išlaužyti suoliukai ir žaidimų aikštelės, apipaišytos sienos… Jei naktimis nebūtų rakinamas, tokį vaizdą greitai išvystume neseniai atidarytame sostinės Sereikiškių parke, po rekonstrukcijos vadinamame Bernardinų sodu.

Tai bene pirmasis valstybinis parkas Lietuvoje su nustatytomis darbo valandomis. „Parkas rakinamas dėl saugumo, kad kuo ilgiau išliktų toks, koks yra dabar, – sako VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ direktorius Laisvūnas Budėnas. – Visada atsiranda piktavalių, kurie mėgsta naktį ką nors bloga padaryti. Tą matome ir kituose parkuose: po nakties randame nuniokotas šiukšliadėžes, apipaišytas sienas. Tai grėstų ir Bernardinų sodui.“
Parko teritorija taip pat stebima kameromis, prijungtomis prie bendros policijos sistemos, budi apsaugininkai. Tiesa, kai objektas bus atiduotas vertinti valstybinei komisijai, apsaugos bus atsisakyta – trūksta lėšų. Brangiai kainavusį parką toliau saugos tvoros ir kameros, tačiau L.Budėnas neslepia nesąs garantuotas, kad tai padės apsisaugoti nuo vandalų, mat Vilnia – sekli upė, tad gali atsirasti mėginančiųjų patekti į užrakintą parką iš Kalnų parko teritorijos.
Pasak Vilniaus savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Mikalauskienės, rakinti prestižinius parkus Vakarų Europoje yra įprasta. Paryžiuje jai teko matyti net rakinamas vaikų žaidimo aikšteles. „Nėra mūsų žmonės dar tokie kultūringi“, – teigia savivaldybės atstovė.
Lietuvių elgesys ne tik parkuose, bet ir kitose viešose vietose nuolat stebina miesto tvarkytojus: iš želdynų su šaknimis iškasamos gėlės, kurios vėliau turbūt parduodamos turguje ar sodinamos balkonuose, iš atokesnių gatvių vagiami  medeliai, o iš vaikų žaidimo aikštelių – suoliukai su staliukais. Kam nors vis užkliūva ir fontanai (sulaužomi purkštukai), ką jau kalbėti apie šiukšlinimą ar niekaip nepažabojamus grafičių piešėjus.
Panaši padėtis ir Kaune. Savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Miliauskienė stebisi, kad vis nulupinėjami pagaliukai nuo medinių šiukšliadėžių, geležinių turėklų kampai: „Nežinau, kam galima juos pritaikyti.“
Nebent galima pasidžiaugti, kad nepriklausomybės atkūrimo pradžioje tokių dalykų pasitaikydavo kur kas dažniau. Nors ir iš lėto, gyventojų elgesys viešose vietose keičiasi, mažėja ir vandalizmo, ir šiukšlinimo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. Kalti Kalti rašo:

  O kur policijos patruliai…??? Bent jau sostinėje.

 2. vitas vitas rašo:

  Manau, teisinga yra rakinti parkus nakčiai. taip daroma ir Londone ir Šveicarijos miestuose ir kitur. Žiemą bei rudenį derėtų uždaryti net anksčiau.

 3. Anonimas rašo:

  Airija- parkai rakinami, kai lankytojai geria alkoholi, policija isdygsta per 1 min kazkaip- saugu, l grazu, nieks nemeto siuksliu ir tt. ir NERA SUNU !!!!! Galima tada sedeti ant zoles, ka zmones l noriai ir daro !!!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...