2014 Lapkričio 10

Kadencijos vidurio rinkimai JAV bėdų neišspręs

veidas.lt

Scanpix

Kandidatų reklamos ir priešininkų antireklamos prie kiekvienos sankryžos, per kiekvieną reklamos pertraukėlę televizijos ekrane – toks rinkimų „informacinis triukšmas“.

Evaldas Labanauskas

Jungtinės Amerikos Valstijos

Per susitikimą su buvusiais Kongreso nariais Arizonos valstijos universiteto studentai klausinėjo apie mokesčius, atlyginimus, „Islamo valstybę“ (ISIS), valdžios ir piliečių atskirtį ar net narkotikų bei prostitucijos legalizavimą JAV, bet per valandą su trupučiu nenuskambėjo nė vieno klausimo apie netrukus vyksiančius kadencijos vidurio rinkimus (midterm election). O susitikimo tikslo būta paskatinti jaunimą eiti prie balsadėžių.

„Ką mes galime papasakoti apie dabar vykstančius kadencijos vidurio rinkimus: ar tik tiek, kad niekas nenori net būti šalia Baracko Obamos?“ – kitame renginyje retoriškai klausė ilgametis naujienų redaktorius ir vienos ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje didžiausių žiniasklaidos korporacijų „Hearst“ buvęs viceprezidentas Fredas Youngas.

Mažiausias aktyvumas istorijoje?

Išties lapkričio 4 d. kadencijos vidurio rinkimai, per kuriuos bus renkami visi 435 Atstovų rūmų nariai bei 33 iš šimto senatorių, o ir didžiojoje dalyje valstijų vyks vietos valdžios rinkimai, kelia nuobodulį daugeliui amerikiečių.

„The New York Times“ atliko tyrimą – pervažiavo septynias pagrindines valstijas ir parengė interviu su daugiau nei penkiasdešimt jų gyventojų. „Rinkėjai nusivylę ir nuvargę“, – apibendrina dienraštis.

„Aš dirbu šešias dienas per savaitę, devynias su puse valandos per dieną, bet man vis tiek sunku apmokėti sąskaitas ir užtikrinti, kad mano sūnus būtų viskuo aprūpintas. Aš nemanau, kad jie supranta, nes jie turi pinigų, o kai jų turi, gyvenimas būna šiek tiek paprastesnis“, – teigė drabužių parduotuvei vadovaujanti 38-erių Janette Rideoutt iš Vakarų Virdžinijos. „Jie“ – tai politikai.

„Aš jiems galėčiau parašyti tik trigubą F. O gal dar yra kas nors mažiau nei F?“ – svarstė 55 metų Derrickas Terrellis iš Ohajo. F – JAV švietimo sistemoje mažiausias pažymys.

Tai supranta net kai kurie politikai. „Didžioji problema, kad vidurinė klasė, kurią aš pažinojau, kuri dirbo „General Motors“ ir kitose Amerikos vardą garsinusiose kompanijose, galėjo leisti vaikus į mokslus, nusipirkti atostogas, dabar lieka be darbo“, – minėtame susitikime su studentais sakė dešimtmetį Atstovų rūmuose praleidęs respublikonas Thomas Ewingas.

Spalio mėnesį „Gallup“ atlikta apklausa rodo, kad tik 33 proc. rinkėjų „šiek tiek“ mąsto apie artėjančius rinkimus. Pavyzdžiui, 2010 m. tokių buvo 46 proc., 2006 m. – 42 proc., o iš tikrųjų rinkimuose tuomet dalyvavo atitinkamai 42 ir 41 proc. rinkėjų.

Kadencijos vidurio rinkimai Jungtinėse Valstijose niekada nebuvo labai populiarūs ir nuo 1948 m. juose dalyvavo daugiausiai 44 proc. rinkėjų. Palyginimui, prezidento ir kartu vykstančiuose Kongreso rinkimuose, skaičiuojant tą patį laikotarpį, dalyvavo 52–65 proc. rinkėjų. Tačiau 2014 m. rinkimai tikrai gali įeiti į istoriją kaip pritraukę mažiausiai rinkėjų, ir tai pati blogiausia žinia B.Obamos Demokratų partijai.

Didžiausia intriga, kokią prieš rinkimus narstė JAV žiniasklaida, – ar demokratai praras Senato kontrolę.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-43-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...