2010 Gruodžio 25

Ligos

Kada gripas, o kada – peršalimas?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Koks skirtumas, kokia liga susirgote jūs ar kas nors iš jūsų namiškių – peršalimu ar gripu? Gripas – tai daug rimtesnė liga, kuri netinkamai gydoma gali sukelti rimtų komplikacijų, todėl svarbu atskirti šias dvi ligas ir laiku pradėti tinkamą gydymą.

Kaip užsikrečiama

Peršalimu vadinama virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kurią gali sukelti daugiau kaip 200 rūšių virusų. Įdomus faktas, kad vaikai iki trejų metų kvėpavimo takų ligomis serga vidutiniškai 6–8 kartus per metus, didmiesčių vaikai – iki 10 kartų. Mūsų mažieji peršalimo ligomis linkę sirgti dažniau ne tik dėl silpnesnės, ne iki galo susiformavusios imuninės sistemos ar didesnio jautrumo temperatūros pokyčiams, bet ir dėl to, kad lopšelyje ar darželyje yra geros sąlygos plisti virusui. Dažniau serga neužgrūdinti vaikai: veikiant šalčiui sumažėja jų kvėpavimo takų gleivinių apsauginė funkcija. Tokiomis sąlygomis virusai lengviau prasiskverbia į organizmą. Dažniau peršalimo ligomis serga ir suaugusieji, sergantys lėtinėmis ligomis, senyvo amžiaus žmonės, dirbantys dideliuose kolektyvuose, kuriuose gričiau plinta virusai.

Nesunkios peršalimo ligos nepalieka jokių žymių, gali būti net naudingos: į organizmą patekę virusai moko imuninę sistemą reaguoti į infekciją. Tad pernelyg nerimauti, jei vaikas kartais serga peršalimo liga, nereikėtų. Tačiau jei vaiko imunitetas silpnesnis, prie virusinės infekcijos gali “prikibti” bakterija. Tuomet peršalimas gali ligą pasunkinti, vaikas gali susirgti plaučių uždegimu, angina, vidurinės ausies uždegimu ar sinusitu.

Sezoninis gripas – tai ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija, kuri plinta oru lašeliniu būduu, t. y. sergantis žmogus čiaudėdamas, kosėdamas ir netgi ramiai kvėpuodamas į aplinką su oru lašeliais išskiria gripo virusus. Gripu užsikrečiama ligos sukėlėjams patekus į kvėpavimo takus. Užsikrėsti galima bet kur – parduotuvėje, autobuse, lifte ar kitur ir, kaip žinoma, kolektyvuose. Imlumas gripui yra visuotinis.

Ligos požymiai

Pirmieji peršalimo požymiai pasireiškia nevienodai: vieni suserga staiga – atrodo, dar visai ramiai vakarieniavote, ir staiga pradeda krėsti šaltis, po kelių valandų jau degate. Kitiems liga pasireiškia pamažu – pradeda varvėti ar užsikemša nosis, šokteli temperatūra. Būdingiausi peršalimo ligų simptomai – gerklės skausmas, kosulys, čiaudulys ir sloga, pakilusi temperatūra – pasireiškia tik antrą ar trečią ligos dieną. Šie simptomai dažniausiai trunka ne ilgiau kaip savaitę.

Gripo simptomai paprastai pasireiškia stipriau ir greičiau. Praėjus 1–2 paroms nuo užkrato patekimo, liga prasideda staiga – pakyla temperatūra (iki 38,5–40 laipsnių), skauda galvą, ji svaigsta, laužo kaulus, maudžia raumenis, apima silpnumas. Antrą ar trečią ligos dieną prisideda sloga, kosulys, ima skaudėti gerklę ir raumenis. Ligonis dažnai visą laiką pusiau snaudžia, parausta jo veidas ir akių obuoliai, kamuoja sausas kosulys. Kūdikiai ir maži vaikai gali vemti, viduriuoti. Nekomplikuotas gripas paprastai trunka 6–8 dienas. Po 4–5 ligos parų savijauta gerėja: temperatūra sumažėja iki normalios arba lieka šiek tiek pakilusi.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...