2010 Spalio 01

Rinkimai Latvijoje:

Kad ir kas laimėtų valdžią, gyventojai vis tiek pralaimės

veidas.lt

"Veido" archyvas

Net jei bus sudaryta kairės pakraipos koalicinė vyriausybė, jai teks naudoti dešiniųjų metodus

Spalio 3 d. Latvijos gyventojai išsirinks, kas per ateinančius ketverius metus jiems didins mokesčius, mažins pensijas ir karpys socialines garantijas.

Šį savaitgalį vyksiančiuose šimto vietų Latvijos parlamento rinkimuose varžysis 13 partijų. Tačiau analitikai aiškina, kad beveik nėra skirtumo, kas juos laimės. Tiesa, tai netrukdo vykdyti rinkimų kampanijas ar rengti visuomenės nuomonės apklausas bei spėlioti, kas gi užims krėslus Vyriausybėje.

Iš apklausų matyti, kad pirmauja dvi priešiškos jėgos – dešinioji Vienybės partija, kuri, tikėtina, gaus apie 27 proc. balsų, bei partija “Saskanas Centrs” (Harmonijos centras), į kurį susivienijo socialistai, darbininkai bei rusakalbiai. Kadangi nei vieni, nei kiti daugumos neturės, vyriausybė bus koalicinė.

Dešinieji norės jungtis su konservatoriais, kairieji – su darbininkais, žaliaisiais ir rusakalbiais. Į kurią pusę bus nusverta daugumos lėkštė, gali nulemti, tarkime, žalieji, sutariantys tiek su vienais, tiek su kitais, ir galbūt kaip tik nuo jų priklausys, ar Latvija ateinančius ketverius metus turės dešiniosios, ar kairiosios pakraipos vyriausybę.

Nesvarbu, kas laimės

Kitas klausimas – koks scenarijus šalies laukia po rinkimų. Įtikinantį atsakymą, nors ir labai pesimistinį, pateikia žinomas Latvijos žurnalistas Juris Kaža. Jo vertinimu, Latvijos vyriausybė, net jei formaliai bus sudaryta iš kairiųjų jėgų, bus priversta elgtis taip, kaip elgtųsi dešinieji.

Esą viskas, ką galės daryti valdžia, – tai toliau mažinti biudžeto deficitą, nes to reikalauja įsipareigojimai tarptautiniams kreditoriams. Juk per ateinančius dvejus metus šalis privalo sumažinti biudžeto deficitą 900 mln. latų. Tai reiškia, kad toliau mažės vyriausybės narių atlyginimai, didės nedarbas ir emigracijos apimtys.

Analitikai prognozuoja, jog vyriausybė, kad ir kas ją sudarys, privalės mažinti išlaidas tokioms svarbioms sritims, kaip švietimas, sveikatos apsauga ir socialinė apsauga.

Spėjama, kad artimiausiu metu Latvijoje iš viso gali nelikti nemokamos sveikatos apsaugos, net jei rinkimus laimėtų kairieji. Tie patys kairieji gali būti priversti radikaliai sumažinti pensijas, o pensinį amžių padidinti nuo 65 iki 67 metų.

Analitikai artimiausių kelerių metų Latvijos ateitį apskritai piešia niūriomis spalvomis ir aiškina, kad nesvarbu, kas laimės rinkimus, – šalies gyventojai juos bet kokiu atveju bus pralaimėję.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...