2010 Spalio 21

0–1 metai

Ką išduoda pirmieji kraujo lašai

veidas.lt

"Veido" archyvas

Kur kas svarbiau už svorį – užbėgti už akių galimoms labai rimtoms ligoms

Vis dažniau mamytės skuba iš gimdymo namų ištrūkti vos ne pačią pirmą dieną po kūdikėlio gimimo. Kai naujagimis sveikas ir nėra papildomų rizikos veiksnių, galinčių sutrikdyti jo adaptaciją, medikai taip pat nerekomenduoja užsibūti ligoninėje. Tačiau yra vienas “bet”.

Labai svarbu, kad pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis (net jei vaikutis gavo dešimt balų pagal Apgar skalę) jam būtų atlikta ypatinga ir labai svarbi procedūra – kraujo ėminys iš kulniuko.  Dažniausiai ši procedūra atliekama gimdymo stacionare. Tačiau jei gimdymo skyriuje to padaryta nebuvo (naujagimis anksti išvyko į namus, buvo perkeltas į kitą ligoninę ar kt.), už kraujo paėmimą atsakingas naujagimį prižiūrintis gydytojas ir tėvai, kurie privalo šios svarbios procedūros nepamiršti. Kraujo ėminys siunčiamas į Medicininės genetikos centrą, kuriame tiriama, ar nėra įgimtų medžiagų apykaitos ligų –  fenilketonurijos ar hipotirozės. Ligos labai klastingos ir pavojingos (negydomi mažyliai gali tapti silpnapročiais!), jos išgydomos tik nustačius ligą ANKSTI, kol dar neįvyko negrįžtamų pakitimų. Todėl būtina tikrinti VISUS naujagimius!

Išbandymai kulniukui

Ši procedūra atliekama antrą–penktą mažylio gyvenimo dieną, bet ne anksčiau nei praėjus 48 valandoms nuo pirmojo maitinimo (tik gimusio naujagimio kraujyje fenilalanino kiekis dar nebūna padidėjęs, o medžiagų apykaitos sutrikimas išryškėja tik pradėjus maitintis).

Kodėl būtent iš kulniuko? Priežastis labai paprasta – naujagimio pirščiukai dar labai mažučiai, kraujas silpnai teka, o kulniuke yra tam tikri taškai, kuriuose gera kraujotaka ir mažesnis skausmo pojūtis.

Atsakymo dėl minėtų ligų iš karto nesužinosite – tik maždaug po mėnesio. Jeigu tyrimo rezultatai neigiami, t.y. liga neįtariama, apie juos tėvai neinformuojami. Ir tik esant teigiamiems tyrimo rezultatams atsakingas Medicininės genetikos centro darbuotojas išsiunčia tėvams informacinį laišką ir specialaus popieriaus lapelį bei raginimą kreiptis į vaiko gydytoją ir tyrimą – kraujo ėminį kartoti. Tiesa, iš anksto jaudintis nereikėtų – kartais įtarimai nepasitvirtina.

Tik labai svarbu gimdymo stacionare ir šeimos ar vaikų gydytojui nurodyti tikslią vaikučio gyvenamąją vietą, o ne oficialiai deklaruotą.

Kodėl neverta numoti ranka?

  • Fenilketonurija – tai paveldima aminorūgščių apykaitos liga, kai sutrinka aminorūgšties fenilalanino apykaita, dėl to organizmas nebegali pasisavinti baltymų. Pirmais mėnesiais, neatlikus minėto tyrimo, šią ligą pastebėti sunku. Kūdikis atrodo visiškai sveikas. Kartais jis būna sunerimęs, dirglus arba priešingai – mieguistas, vangus. Tačiau vėliau atsiradę pakitimai – pelių kvapo šlapimas ir prakaitas, vėmimas, sudėtingas maitinimas, dirglumas, prasidėję traukuliai išduoda vis dėlto esant šią ligą. Jei liga nenustatoma arba nustatoma per vėlai, ankstyvoje kūdikystėje išryškėja silpnaprotystė ir fizinės raidos sutrikimas. Jei liga nustatoma laiku (mažylis maitinamas specialiu aminorūgščių mišiniu, kuriame beveik nėra fenilanino), vaiko fizinė ir psichinė raida nesutrinka.
  • Hipotirozė – skydliaukės hormonų stoka. Ši liga ne mažiau klastinga nei fenilketonurija. Dėl skydliaukės hormonų stokos sutrinka visų rūšių medžiagų apykaita, ypač smegenų ląstelių brendimas ir funkcija. Iškart po gimimo, pirmą antrą gyvenimo savaitę, liga dažniausiai nepastebima. Pirmieji jos požymiai (vangumas, mažas raumenų tonusas, užsitęsusi naujagimių gelta) pastebimi įpusėjus pirmam mėnesiui. Vėliau pradeda ryškėti kiti požymiai: mieguistumas, vėsi kūno oda, retas pulsas, prastas apetitas, greitas užmigimas, vidurių užkietėjimas. Specifiniai ligos bruožai – didelis liežuvis, kimus balsas, sausa oda, žema galvos plaukų augimo linija. Jei mažylis negydomas, jau po trijų gyvenimo mėnesių išryškėja negrįžtami psichinės ir motorinės raidos, o vėliau ir intelekto bei kalbos sutrikimai. Nustačius ligą laiku, t.y. per pirmąjį mėnesį, ligoniukams skiriama skydliaukės hormono, kurį teks vartoti visą gyvenimą, ir išvengiama protinės bei fizinės negalios.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...