2010 Lapkričio 13

Rinkimai

JAV valdžią ima jaunaamerikiečiai

veidas.lt

JAV kadencijos vidurio rinkimus laimėjo ne demokratai, o respublikonai. Suvilioti rinkėjus jiems padėjo “tonizuojanti arbata” – naujas visuomeninis “Arbatos” judėjimas.

Iš pirmo žvilgsnio nieko keista, kad demokratai po rinkimų vaikšto nukabinę nosis. Demokrato prezidento Baracko Obamos politika, ypač fiskalinė, jau kuris laikas varo amerikiečius į neviltį. Jis nuolat didino mokesčius, mažino biudžeto išlaidas ir vis tiek nenustojo dejuoti dėl niekaip nesitraukiančio biudžeto deficito. Kiekvienas naujas ekonomikos gelbėjimo ar gaivinimo planas, kurį pasiūlydavo B.Obama, reiškė dar daugiau pinigų, kuriuos iždui turėjo sumokėti kiekvienas dirbantis amerikietis.

Taigi pirmasis argumentas demokratų nenaudai ir respublikonų naudai – demokratai amerikiečiams per trumpą laiką spėjo įgristi iki gyvo kaulo.

Kita vertus, respublikonai rinkėjams irgi nežadėjo nieko paguodžiamo: jie taip pat kalbėjo apie būtinybę tvarkytis su deficitu, ir blogiausia, kad net per rinkimus nežinojo, kaip tai darytų. Tiksliau, negalėjo atskleisti, kurioms sritims labiausiai apkarpytų finansavimą. Buvo galima nebent nuspėti, kad jie rinktųsi atmetimo principą. Respublikonai – ne iš tų, kurie mažintų karinį biudžetą, jie tikrai nemažintų ir socialinių išmokų pensininkams, nes didžioji dalis respublikonų elektorato yra kaip tik pagyvenę amerikiečiai. Tai kas lieka? Švietimas, sveikatos apsauga ir kultūra – sritys, kurias globoja demokratai.

Vadinasi, respublikonai nepažadėjo nieko, dėl ko amerikiečiai būtų puolę juos rinkti. Yra tik vienas “bet”: respublikonai per rinkimus buvo neįprastai žvalūs ir energingi. Ir visai neatsitiktinai.

Jiems padėjo “tonizuojanti arbata” – naujas, bet didžiulę įtaką įgijęs ir simpatijas pelnęs visuomeninis “Arbatos” judėjimas. Arbatininkai per rinkimus parėmė kai kuriuos geriausios reputacijos jaunosios kartos respublikonų kandidatus ir negailėjo kritikos seniesiems respublikonų nomenklatūrininkams. Visa tai rinkėjams suteikė vilties, kad balsuodami už tuos respublikonus, kuriuos siūlo arbatininkai, jie išsirinks tarsi naują politinę jėgą – naujuosius respublikonus be nomenklatūrinio praeities šleifo.

Pastariesiems kaip tik toks rinkėjų nusiteikimas ir padėjo atlaisvinti anksčiau demokratų šildytas vietas ir užimti solidžią daugumą Atstovų rūmuose. Tačiau iš esmės jie per daug nesidžiaugia: rinkimus laimėjo ne tiek jie, kiek “Arbatos” judėjimas.

Arbatininkai – tikri jaunaamerikiečiai

Priminsime, kad “Arbatos” politika JAV prasidėjo 2009-aisiais, kai prieš valdžią ėmė protestuoti sparčiai augantis konservatyviai nusiteikusių amerikiečių judėjimas. Su tikra revoliucine dvasia šie savotiški jaunaamerikiečiai priešinosi didžiausiems “priešams” – naujajam JAV sveikatos biliui, 2008-ųjų ekonomikos stabilizavimo planui bei pernai patvirtintai naujų investicijų skatinimo strategijai.

Dabar jų interesai apima dar daugiau gyvenimo sričių. Naujausios apklausos rodo, kad arbatininkai nepritaria B.Obamos norui palaikyti draugiškesnius ryšius su musulmoniškomis šalimis (taip mano 71 proc. arbatininkų). Maždaug pusė šio judėjimo atstovų siektų ir to, kad valdžia apribotų Volstrito tarnautojų premijas.

Ar tokie arbatininkų ir visų juos palaikančių amerikiečių lūkesčiai išsipildys, dar sunku prognozuoti, tačiau akivaizdu, kad pamažu jie skinasi kelią ir ima valdžią Amerikoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...